bikerkiri
10.12.11,00:31
Zdravicko,
ak by mi niekto vedel poradit, bol by som velmi povdacny. Jedna sa o nasledovne:
Pracoval som v jednej spolocnosti viac ako 5 rokov, zaciatkom augusta 2011 prisla z inokade ponuka, ktora sa neodmieta, tak som ju vyuzil a k 10.8.2011 som s uz byvalym zamestnavatelom uzavrel dohodu o ukonceni pracovneho pomeru. K 11.8. som uz pracoval v inej spolocnosti. Ale 7.12.2011 sa mi ozval zastupca spolocnosti, kde som do 08/2011 pracoval s tym, ze robili kontrolu uctovnictva a chcu mi zosobnit mnou vystavene faktury zakaznikom, ktore vsak zakaznici neuhradili. Maju na takyto postup vobec pravo a mozu evidovat akoze stratu, ktoru som im vyrobil, spatne, teda az teraz si ju zacat vymahat? Pride mi to ako uplne chore, ved tieto skutocnosti si mai preverit k datumu mojho odchodu a nie vytahovat to po pol roku od skoncenia pracovneho pomeru.

Vopred dakujem za radu :)

Martin
bikerkiri
09.12.11,23:51
..este na doplnenie, nemal som uzavretu ziadnu dohodu o hmotnej zodpovednosti...
blavaciko
10.12.11,07:49
ak to dobre chapem, chcu aby si zaplatil faktury, ktore zakaznik nezaplatil? hlupost, nie, nemaju preco...
bikerkiri
10.12.11,08:34
No tak nejako, konkretny priklad, faktura vystavena zakaznikovi vo februari, ten ju neuznal, nakolko k fakture nebolo prilozene prevzatie tovaru zakaznikom. Fakturu chcu teraz stornovat a stornovanu sumu akoze vymahat... Pretoze je to priama strata firmy a fakturovany tovar akoze vytvoril manko v sklade firmy. Fa bola na nejakych 146€...
Tweety
10.12.11,09:23
No tak nejako, konkretny priklad, faktura vystavena zakaznikovi vo februari, ten ju neuznal, nakolko k fakture nebolo prilozene prevzatie tovaru zakaznikom. Fakturu chcu teraz stornovat a stornovanu sumu akoze vymahat... Pretoze je to priama strata firmy a fakturovany tovar akoze vytvoril manko v sklade firmy. Fa bola na nejakych 146€...
AKá strata firmy? Veď tovar zákazník vrátil, či? A keby aj nie, firma to nemá čo vymáhať od teba, ako zamestnanca, je to jej pohľadávka.
KEJKA
10.12.11,09:23
hlavne treba vyjassniť, či si iba fakturoval, alebo aj predával, doručoval tovar zákazníkovi. To že nie je doklad o prevzatí tovaru, je hrubá chyba a malo by sa jej predísť dôslednou kontrolou účtovných dokladov a to priebežne.
Viem o prípadoch, ked sa tovar k zákazníkovi skutočne nedostal, iba faktúra, ale tu potom ide o odcudzenie tovaru, predaj pod rukou, podvod........
viem tiež o prípadoch, ked zákazník tovar dostal, zaplatil v hotovosti a peniaze si nechal ten, čo ich prevzal.........tiež sprenevera.
Predpokladám, že nič z toho, čo som napísala, sa Teba netýka.
trochu, resp. úplne som mimo témy.
k zadanu
Skutočne nenesieš z titulu bývalého PP žiadnu zodpovednosť za hospodárenie firmy, nemôžu ti teraz ani zosobniť prípadné manko zistené mesiace po Tvojom odchode.
Mohli by teoreticky podať na Teba Trestné oznámenie ak by vedeli preukázať, že si robil niečo, čo som popísala vyššie.
bikerkiri
10.12.11,21:32
..tovar som iba fakturoval, roznos mal na starosti iny kolega. Taktiez zistili rozdiel v hotovostnej pokladni, je to nejakych 200€, nakolko som mal k dispozicii kvazi prirucnu pokladnu, ktorou som financoval drobne prevadzkove vydaje. Lenze zamestnavatel mi posledny pol rok do tejto pokladne neprispieval, tak som tam vkladal vlastne peniaze, aby mohla firma normalne fungovat. Obcas sa k tomu pridala aj hotovostna uhrada faktury (ako prijem), pricom jedna taka uhrada sa asi zabudla zaevidovat, no bol v tom bordel.... K mojmu odchodu mi zamestnavatel vyrovnal peniaze v tejto pokladnici a teraz sa naslo, ze nebol zaevidovany jeden prijmovy doklad. Aj keby to klasifikoval ako spreneveru, tak by to bolo pod hranicou 266€, teda len priestupok. Skor mam pocit, ze toto presne vedia a tak sa snazia umelo cez tie neuhradene faktury navsit akoze manko... Aby to uz mohli klasifikovat ako trestny cin. Lenze aj byvaly zamestnavatel vie, ako sa staralo vedenie o firmu a tieto chyby su len drobnosti voci tomu, co povystrajali sefovia...
Pikoška
11.12.11,03:19
Bývalý zamestnávateľ bol povinný urobiť inventarizáciu pokladne, najmä ak si mal podpísanú dohodu o hmotnej zodpovednosti ku dňu skončenia pracovného pomeru a predložiť Ti k podpisu výstupný list. Len akosi veľmi nepopieraš, že si mohol urobiť chybiť a ťažko posúdiť, aké argumenty má zamestnávateľ ku svojim tvrdeniam. Co je psáno, to je dáno.
KEJKA
11.12.11,06:07
nuž, nepopieraš, teda pripúšťaš, že zame-eľ má pravdu, aspoň čiastočne. Ak si mal na starosti pokladnicu, tak nie sa zabudlo zaevidovať príjem, ale ty si zabudol zaevidovať príjem. Možno len raz, možno............ťažko povedať. Platí, čo sme ti tu písali minule. Píšeš, že si nemal podpísanú hm.zodpovednosť, takže po takom čase si z toho /nech už je to čokoľvek/ vonku a zam-eľ môže niečo dosiahnuť len prostredníctvom súdu alebo Polície. Argument, čo robili šéfovia a čo ty, dávať to na vážky, porovnávať, tak to neobstojí.