karakul
10.12.11,18:16
Poprosím o pomoc.
Na základe výšky príjmov zo závislej činnosti (žiadne iné príjmy) ako zamestnanec (invalid pod 70%) budem mať za rok 2011 nárok na zamestnaneckú prémiu. Začiatkom roka 2011 som zdedil drobné pozemky - ak by sa tieto v roku 2011 predali, zanikol by z titulu príjmu za predaj zdedených pozemkov nárok na zamestnaneckú prémiu ?
Celkový príjem z predaja pozemkov by bol hlboko pod hranicou oslobodených príjmov, t.j. pod 500 €; resp. predaj by bol v nižšej hodnote ako bola hodnota stanovená v dedičskom konaní (de facto predaj zo stratou).
Muselo by z titulu tohoto príjmu podávať daňové priznanie za rok 2011, alebo môže urobiť ročné zúčtovanie tak ako doteraz zamestnávateľ ? Ďakujem.
Mila123
10.12.11,17:42
500€ je oslobodených podľa §9/1/g a znie

g) podľa § 6 ods. 3 a § 8 ods. 1 písm. a), ak úhrn týchto príjmov nepresiahne v zdaňovacom období 500 eur, pričom ak takto vymedzené príjmy presiahnu 500 eur, do základu dane sa zahrnú len príjmy nad takto ustanovenú sumu; výdavky k príjmom zahrnovaným do základu dane sa zistia rovnakým pomerom, ako je pomer príjmov zahrnovaných do základu dane k celkovým príjmom,

Tvoj príjem predajom nehnuteľnoatí je zaradený do § 8 /1/b, nespĺňaš podmienku oslobodenia....(pís. b nepatrí pod osl.)

ešte uvádzam § 8/1

(1) Ostatnými príjmami, ak nejde o príjmy podľa § 5 až 7, sú najmä

a) príjmy z príležitostných činností vrátane príjmov z príležitostnej poľnohospodárskej výroby, lesného a vodného hospodárstva a z príležitostného prenájmu hnuteľných vecí,
b) príjmy z prevodu vlastníctva nehnuteľností,
c) príjmy z predaja hnuteľných vecí,
d) príjmy z prevodu opcií,
e) príjmy z prevodu cenných papierov,
f) príjmy z prevodu účasti (podielu) na spoločnosti s ručením obmedzeným, komanditnej spoločnosti alebo z prevodu členských práv družstva,
g) príjmy zo zdedených práv z priemyselného a iného duševného vlastníctva vrátane autorských práv a práv príbuzných autorskému právu, 36)
h) dôchodky37) a podobné opakujúce sa požitky,
i) výhry v lotériách a iných podobných hrách a výhry z reklamných súťaží a žrebovaní,
j) ceny z verejných súťaží, ceny zo súťaží, v ktorých je okruh súťažiacich obmedzený podmienkami súťaže, alebo ak ide o súťažiacich vybratých usporiadateľom súťaže, a ceny zo športových súťaží, ak nejde o daňovníka, ktorý športovú činnosť vykonáva v rámci inej samostatnej zárobkovej činnosti [§ 6 ods. 2 písm. b)],
k) príjmy z derivátových operácií.

Tak pre Teba platí (môj názor) podať DP typ B a prídeš o ZP.....
karakul
10.12.11,17:50
...Tvoj príjem predajom nehnuteľnoatí je zaradený do § 8 /1/b, nespĺňaš podmienku oslobodenia....(pís. b nepatrí pod osl.)...


ďakujem za odpoveď - no ako si ju mám preložiť ? že nebudem mať nárok na zamestnaneckú prémiu ?

t.j. porušenie podmienky pre zamestnaneckú prémiu ?


nebude mať ostatné príjmy podľa § 8 zákona o dani z príjmov, okrem prípadných príjmov zdanených zrážkovou daňou, pri ktorých neuplatní "oddanenie",
Mila123
10.12.11,17:51
áno, nemáš nárok na ZP....
Kvaka
10.12.11,17:54
Poprosím o pomoc.
Na základe výšky príjmov zo závislej činnosti (žiadne iné príjmy) ako zamestnanec (invalid pod 70%) budem mať za rok 2011 nárok na zamestnaneckú prémiu. Začiatkom roka 2011 som zdedil drobné pozemky - ak by sa tieto v roku 2011 predali, zanikol by z titulu príjmu za predaj zdedených pozemkov nárok na zamestnaneckú prémiu ?
Celkový príjem z predaja pozemkov by bol hlboko pod hranicou oslobodených príjmov, t.j. pod 500 €; resp. predaj by bol v nižšej hodnote ako bola hodnota stanovená v dedičskom konaní (de facto predaj zo stratou).
Muselo by z titulu tohoto príjmu podávať daňové priznanie za rok 2011, alebo môže urobiť ročné zúčtovanie tak ako doteraz zamestnávateľ ? Ďakujem.
Podľa § 9 ods. 1 písm. b) je od dane oslobodený príjem z predaja nehnuteľnosti nadobudnutej dedením (postupným dedením) v priamom rade. Teda ak si zdedil pozemky v priamom rade, a poručiteľ ich mal vo vlastníctve viac ako 5 rokov, príjem z predaja pozemkov je od dane oslobodený.
karakul
10.12.11,18:02
áno, nemáš nárok na ZP....

tak ma môže hriať iba pocit, že zamestnanecká prémia oproti roku 2010 vo výške 157€ klesla na 50€ ? :mee:

... ešte sa opýtam - čo je smerodatné:
berie sa do úvahy dátum predaja - uzavretie kúpnej zmluvy - napr. december 2011, alebo dátum skutočného prevzatia peňazí (nabehnutia) na účet - napr. január 2012) ?
Kvaka
10.12.11,18:04
Príjem za predaj nehnuteľnosti sa berie za obdobie, v ktorom bol príjem vyplatený, ak bude v budúcom roku, nárok na ZP v roku 2011 budeš mať, ak splníš ostatné podmienky.
Mila123
10.12.11,18:05
od koho si zdedil pozemky?
a idem sa pozrieť ako to je s predajom, ktorý dátum je rozhodujúci.....
Kvaka
10.12.11,18:07
Podľa piateho bodu § 32a ods. 1 písm. a) zákona o dani z príjmov nárok na
zamestnaneckú prémiu nevzniká, ak zamestnanec poberá iné zdaniteľné príjmy (príjmy z podnikania, z inej samostatnej zárobkovej činnosti a z prenájmu, z kapitálového majetku
a ostatné príjmy).
Kvaka
10.12.11,18:08
od koho si zdedil pozemky?
a idem sa pozrieť ako to je s predajom, ktorý dátum je rozhodujúci.....
Mila, netreba, aj keby mal príjem z predaja oslobodený, mal by príjem, ktorý na účely ZP nesmie byť. Alebo je to inak?
karakul
10.12.11,18:13
Príjem za predaj nehnuteľnosti sa berie za obdobie, v ktorom bol príjem vyplatený, ak bude v budúcom roku, nárok na ZP v roku 2011 budeš mať, ak splníš ostatné podmienky.

... pôvodne sa uvažovalo, že ZP od 1.1.2012 zanikne, no podľa všetkého zostáva... prepodklad, že by to bolo viac ako je za rok 2011 (t.j. 50€) asi nie je, že ?
Kvaka
10.12.11,18:15
od koho si zdedil pozemky?
a idem sa pozrieť ako to je s predajom, ktorý dátum je rozhodujúci.....
Tak,ako je vyššie napísané, pozri § 8 ods. 4.
karakul
10.12.11,18:16
od koho si zdedil pozemky?.....
po strýkovi.
Mila123
10.12.11,18:17
Kvaky, chápem čo chceš mi povedať......ale je zdaniteľný príjem , ktorý je oslobodený????
karakul
10.12.11,18:19
... a odvodom na zdravotné poistenie takýto príjem podlieha ?
Mila123
10.12.11,18:20
normálne áno, patrí aj pod RZZP....ale v tvojom prípade § 8 bude mať príjem rovnajúci sa výdaju....t.j. ČZD z § 8 bude nula.....
Kvaka
10.12.11,18:24
po strýkovi.Po strýkovi nie je dedenie v priamom rade, takže základ dane budeš mať.
Kvaka
10.12.11,18:32
Kvaky, chápem čo chceš mi povedať......ale je zdaniteľný príjem , ktorý je oslobodený????No, asi tak, že zdaniteľným príjmom je príjem, ktorý je predmetom dane a nie je oslobodený od dane podľa tohto zákona o dani z príjmov, ani medzinárodnej zmluvy.
Kvaka
10.12.11,18:35
normálne áno, patrí aj pod RZZP....ale v tvojom prípade § 8 bude mať príjem rovnajúci sa výdaju....t.j. ČZD z § 8 bude nula.....Áno, ak ho predá za cenu určenú znalcom v dedičskom konaní.
karakul
10.12.11,18:37
Po strýkovi nie je dedenie v priamom rade, takže základ dane budeš mať.

Aký základ dane ?
Neplatia odpovede http://www.porada.sk/t182029-zaklad-dane-z-predaja-nehnutelnosti-ziskanej-dedenim.html#post1914512
a http://www.porada.sk/t182029-zaklad-dane-z-predaja-nehnutelnosti-ziskanej-dedenim.html#post1914531

... lebo potom vychádza z predaja základ 0 (mínus sa nemôže vykázať, že ?)
karakul
10.12.11,18:40
Áno, ak ho predá za cenu určenú znalcom v dedičskom konaní.

... to som naznačil už v zadaní:


... predaj by bol v nižšej hodnote ako bola hodnota stanovená v dedičskom konaní (de facto predaj zo stratou).
...

Ak by však Rozdiel z predaja bol kladný, ale nepresiahol by 500 €, tak tiež nie je z toho zdravotné poistenie ?
Kvaka
10.12.11,18:42
Aký základ dane ?
Neplatia odpovede http://www.porada.sk/t182029-zaklad-dane-z-predaja-nehnutelnosti-ziskanej-dedenim.html#post1914512
a http://www.porada.sk/t182029-zaklad-dane-z-predaja-nehnutelnosti-ziskanej-dedenim.html#post1914531

... lebo potom vychádza z predaja základ 0 (mínus sa nemôže vykázať, že ?)
Základ dane budeš mať, to že bude 0, neznamená, že je to príjem od dane oslobodený, len budeš mať zdaniteľný príjem so základom dane 0, a tým nesplníš podmienku pre vyplatenie ZP. Je však rozhodujúce, kedy budeš mať príjem vyplatený. Ak v januári, tak sa ti nebude počítať do roku 2011.
karakul
10.12.11,18:47
Základ dane budeš mať, to že bude 0, neznamená, že je to príjem od dane oslobodený, len budeš mať zdaniteľný príjem so základom dane 0, a tým nesplníš podmienku pre vyplatenie ZP...

Toto mi už je jasné, o daň z príjmu mi ani tak nejde (mám vysokú rezervu do nezdaniteľnej časti - ozaj, možno ho uplatniť aj z "ostatného príjmu?")
ide mi najmä o ZP a ZP (teda zamestnaneckú prémiu a zdravotné odvody)
Kvaka
10.12.11,18:55
Toto mi už je jasné, o daň z príjmu mi ani tak nejde (mám vysokú rezervu do nezdaniteľnej časti - ozaj, možno ho uplatniť aj z "ostatného príjmu?")
ide mi najmä o ZP a ZP (teda zamestnaneckú prémiu a zdravotné odvody)
O zamestnaneckej prémii som ti už napísala, a k zdravotnému poisteniu, áno, platí sa, ale zo základu dane z príjmu, ktorý u teba bude pri predaji nehnuteľnosti predpokladám, nula.
§ 13 ods. 3 zákona o ZP: Vymeriavací základ poistenca podľa § 11 ods. 2 je základ dane z príjmov zo zárobkovej činnosti podľa § 10b ods. 1 písm. c) až e).
Tvoj základ dane z predaja nehnuteľnosti je v písmene d).
Kvaka
10.12.11,18:58
Toto mi už je jasné, o daň z príjmu mi ani tak nejde (mám vysokú rezervu do nezdaniteľnej časti - ozaj, možno ho uplatniť aj z "ostatného príjmu?")
ide mi najmä o ZP a ZP (teda zamestnaneckú prémiu a zdravotné odvody)Nie, NČZD sa môže uplatniť len z aktívneho príjmu.
Katy a R
10.12.11,18:59
Poprosím o pomoc.

Na základe výšky príjmov zo závislej činnosti (žiadne iné príjmy) ako zamestnanec (invalid pod 70%) budem mať za rok 2011 nárok na zamestnaneckú prémiu. Začiatkom roka 2011 som zdedil drobné pozemky - ak by sa tieto v roku 2011 predali, zanikol by z titulu príjmu za predaj zdedených pozemkov nárok na zamestnaneckú prémiu ?

Celkový príjem z predaja pozemkov by bol hlboko pod hranicou oslobodených príjmov, t.j. pod 500 €; resp. predaj by bol v nižšej hodnote ako bola hodnota stanovená v dedičskom konaní (de facto predaj zo stratou).

Muselo by z titulu tohoto príjmu podávať daňové priznanie za rok 2011, alebo môže urobiť ročné zúčtovanie tak ako doteraz zamestnávateľ ? Ďakujem.

podľa mňa . Požiadaj zamestnávateľa o RZD .. a nič iné nerieš;)
Príjem do 500 evri je oslobodený.;) cit" Zdaniteľným príjmom je príjem, ktorý je predmetom dane a nie je oslobodený od dane podľa zákona o dani z príjmov ani medzinárodnej zmluvy."

Opravujem príspevok, aby nemýlil:
V tomto konkrétnom prípade nejde o oslobodený príjem (strýko), a ani tých 500 evri http://www.pozemkovaporadenska.sk/148/dane-a-nehnutelnosti.php

Ale k tej ZP .. stihneš vôbec "predaj" uskutočniť teraz :confused:(už máš len pár dní). Úhrada v januári :confused:;):confused: a vec je vyriešená.
karakul
10.12.11,19:11
...kuk odpovede (otázka č3 )

akosi neviem otvoriť ten materiál... to je ten o "odpovede zamestn. prémia" ?

... lebo v otázke 3 je predaj bytu a nájomne ako oslobodené príjmy, ale v mojom prípade to nie je oslobodené - alebo je oslobodené z titulu, že nedosiahnu 500 € ?
Mila123
10.12.11,19:19
podľa mňa . Požiadaj zamestnávateľa o RZD .. a nič iné nerieš;)
Príjem do 500 evri je oslobodený.;) cit" Zdaniteľným príjmom je príjem, ktorý je predmetom dane a nie je oslobodený od dane podľa
zákona o dani z príjmov ani medzinárodnej zmluvy."
http://www.drsr.sk/wps/portal/!ut/p/kcxml/04_Sj9SPykssy0xPLMnMz0vM0Y_QjzKLN4g3CgxyDwJJgjiO-pEYYiCOL7K4r0d-bqp-kL63foB-QW5oRLmjoyIAR15RYg!!/delta/base64xml/L0lJWWtna3p1NkNTU1FvS1VRQSEhL29Pd3dBQUFJd0FBQ0VRQU FNWVpBQUtVcFNsS2M1Z1VsU1VLUS80SVVHUllRanJFNVJPUXJn S3pZY3czTGcvNl8wXzJRUklJLzdfMF81QU5QNi9zZWFyY2hfcX Vlcnk!?search_query=zamestnanecká+prémia
kuk odpovede (otázka č3 )
karkul - mne to ide .. skúsim ešte takto http://www.drsr.sk/wps/portal/!ut/p/kcxml/bc_BDoIwEATQT9qqiHgkikCwUiiNlAshQghGKFZE4OuFi5jocd 5MNlmIgENUJW2RJ00hquQGIURqjOKl59v2VE5BB_5jYzDxx03_ y23l_96a3VoDtkSZjS3fjLTWT0SFAEKkxPTa125AO2cQeXs0UH NvKJGGxAFFz561mKKVS2TniWQvNCwvgxFsQyM9-J7u7FT-AB8cINMn8-mzzKo0k1CXjLHwtdCsUn8D9vgurA!!/delta/base64xml/L3dJdyEvd0ZNQUFzQUsvNElVRS82XzBfMlFSSTQ!

Katy nemáš pravdu, príjem z predaja nehnuteľnosti je zdaňovaný podľa § 8 ods. 1 pís. b, a oslobodenie (500€) sa týka § 6ods. 3 - prenájom a § 8 ods. 1 ...a nakoniec zadávateľ zdedil po
strýkvi, žiaden priamy rad....

a ak som dobre pozrela na drsr tak tam nie je uvedený príjem aký mal zadávateľ....
karakul
10.12.11,19:21
Katka, áno, ak je príjem z predaja bez výdavkov do 500€, ale ja som zadávateľa rozumela tak, že má čistý príjem (zisk z predaja) pod 500€. Aspoň sme si precvičili hlavu.

takže zrekapitulujem - napíšem po lopatisticky:

r. 2011
a) príjem ID (41-70%)
b) závislá činnosť 2.400€
c) príjem z predaja dedičstva nadobudnutého v roku 2011 vo výške 350€ - všeobecná hodnota vyčíslená v dedič. konaní 500€.

dúfam je to zrozumiteľné.
Mila123
10.12.11,19:30
takže zrekapitulujem - napíšem po lopatisticky:

r. 2011
a) príjem ID (41-70%)
b) závislá činnosť 2.400€
c) príjem z predaja dedičstva nadobudnutého v roku 2011 vo výške 350€ - všeobecná hodnota vyčíslená v dedič. konaní 500€.

dúfam je to zrozumiteľné.

môj názor sa nezmenil......
DP FO typ B, bez nároku na ZP, príjem podľa §8 ods.1 pís. b 350 výdavky iba 350 € (viac sa nedá, iba do výšky príjmu) ....
Mila123
10.12.11,19:35
pre Kvaku...znenie zákona 9 ods.1 pís. g

g) podľa § 6 ods. 3 a § 8 ods. 1 písm. a), ak úhrn týchto príjmov nepresiahne v zdaňovacom období 500 eur, pričom ak takto vymedzené príjmy presiahnu 500 eur, do základu dane sa zahrnú len príjmy nad takto ustanovenú sumu; výdavky k príjmom zahrnovaným do základu dane sa zistia rovnakým pomerom, ako je pomer príjmov zahrnovaných do základu dane k celkovým príjmom,
Kvaka
10.12.11,19:39
Platí to, čo som napísala v príspevku 22. Oslobodenie 500€ sa pri predaji nehnuteľnosti neuplatňuje.
karakul
10.12.11,19:42
ďakujem Vám dievčatá za Vaš čas a príspevky...želám pekný večer