Aliciana
10.12.11,19:25
Potrebujem radu.
pracujem ako vychovávateľka v spojenej internátnej škole. Do teraz mám ukončené stredné odborné vzdelanie s maturitou (1981), doplnkové pedagogické štúdium (2001), osvedčenie o absolvovaní špeciálneho kvalifikačného štúdia špeciálnej pedagogiky - spôsobilosť vychovávateľ (Metodické centrum) (2002), prvý stupeň vysokoškolského štúdia Sociálna práca (2010) a pokračujem posledný rok na druhom stupni vzdelávania tohto istého odboru.
Od 3.9. 2003 som bola zaradená do 10. platovej triedy, v roku 2004 som bola presunutá o triedu nižšie, teda do 9. platovej triedy a aktuálne som bola zasa presunutá nižšie, teda do 8. platovej triedy. Ako dôvod mi zamestnávateľ udal - "som nekvalifikovaná". Moja doterajšia započítaná prax je 22 rokov.
Ako to teda vlastne je. Som alebo nie som kvalifikovaná??? Prosím o radu.

Ďakujem veľmi pekne.
duves
10.12.11,18:29
Budem asimimotemy ale toto sú presne následky kok....ch zákonov našich zákonodarcov a ich mudrych samostatnych (z)radcov.
brontosaurus
10.12.11,22:43
Podľa mňa ste zaradená správne.
Máte síce skončenú VŠ I.stupňa (Bc.), ale v odbore v ktorom nepracujete a preto vám váš zamestnávateľ tento odbor ani nemôže uznať, čiže ako vysokoškolák ste nekvalifikovaná a preto spadáte do kategórie "nekvalifikovaný" a patríte podľa tabuliek do 8. platovej triedy. Ak ale skončíte toho roku magisterské štúdium, preradia vás do 9. platovej triedy, ale stále budete ako vychovávateľka nekvalifikovaná.
Ak by ste mali skončený jeden z odborov určených pre vychovávateľov (aké sú to nájdete vo vyhláške 427/2009 Z.z., v časti XIII), tak by ste boli automaticky v 9 platovej triede a o rok keby ste dokončili VŠ II.stupňa (Mgr.) tak by vás hneď preradili do 10. platovej triedy a mohla by ste sa vrhnúť hneď na zháňanie kreditov, atestácie a ísť do 11. a neskôr do 12. platovej triedy.
Ako stredoškolák ste síce kvalifikovaná, ale "kvalifikovaný" stredoškoláci spadajú tiež do 8 platovej triedy. Iba ak by ste mali spravenú I.atestáciu, tak by vás preradili do 9. platovej triedy.
Čiže, či vás zamestnávateľ teraz posudzuje ako "kvalifikovaného" stredoškoláka, alebo "nekvalifikovaného" vysokoškoláka, stále vás môže zaradiť len do 8. platovej triedy.
Aliciana
11.12.11,08:00
ďakujem veľmi pekne, za jasné vysvetlenie.
Monika11111
23.01.12,10:13
Dobrý deň, vidím tu podobnú tému a rada by som vedela, či som kvalifikovaná ako vychovávateľ. Mám Bc. Predškolská a elementárna pedagogika a Mgr. Učiteľstvo pre primárne vzdelávanie. Vyhláška hovorí, že:

Časť XIII. Vychovávateľ
Kvalifikačné predpoklady
A. Vysokoškolské vzdelanie druhého stupňa
1. v študijnom programe zameranom na prípravu vychovávateľov v
študijnom odbore pedagogika
2. v študijnom programe v študijnom odbore učiteľstvo akademických
predmetov, učiteľstvo profesijných predmetov, učiteľstvo
umelecko-výchovných a výchovných predmetov alebo ich kombinácie
3. v študijnom odbore vychovávateľstvo alebo pedagogika - vychovávateľstvo
4. uvedené v častiach III, V, VII a VIII

Pričom moje vzdelanie (Učiteľstvo pre 1. stupeň) v časti III je.

Je potrebné si ešte nejaké vzdelanie doplniť? Ďakujem za všetky rady.
brontosaurus
23.01.12,17:35
Áno, ste kvalifikovaná aj ako vychovávateľka.
Bežne sa stáva, že ak napr. v škole otvoria menej tried na I.stupni a majú prebytok učiteľov, ale chýba im niekto do ŠKD, tak učiteľ 1-4 je plne kvalifikovaný aj na túto pozíciu.
Ale pokiaľ viem, ak by ste mali spravenú I., alebo II. atestáciu ktorú ste robila ako učiteľka I.stupňa, tak tá by Vám pri zmene pracovnej pozície nebola uznaná.
Monika11111
23.01.12,18:24
Ďakujem za bleskovú odpoveď, ale zrejme som zabudla na dôležitú vec, jedná sa o vychovávateľku v detskom domove.
brontosaurus
23.01.12,21:58
Ďakujem za bleskovú odpoveď, ale zrejme som zabudla na dôležitú vec, jedná sa o vychovávateľku v detskom domove.
Ako je to presne v DeD neviem. Ide o to, že DeD spadajú pod rezort sociálnych vecí a rodiny a ŠKD, CVC, internáty pod školstvo. Ale kvalifikačné predpoklady na vychovávateľa by mali byť v podstate všade tie isté.
Ale v tomto si nechám poradiť aj ja :-) .