VikiTV.
11.12.11,00:15
Dobry den,

chcel by som sa opytat, brigadujem na dohodu v jednej firme ktora mi nezraza dan cize ma vyplaca vratane tej ciastky ktoru by mi zrazila pokial by som nesplnil podmienky co je nejakych 80 hodin mesacne po cely rok alebo ako to je. Jeden rodinny prislusnik - zivnostnik by ma rad zamestnal tiez na dohodu, preto sa chcem spytat ake podmienky musim splnat unho aby za mna nemusel platit odvody a aby som ja nemusel odvadzat statu dan? Pocul som ze pri druhej brigade je to nejak inak.

Vopred dakujem za odpoved.

Bc. Varholík
Mila123
11.12.11,04:28
Bc Varholík....
áno je to tak, pri druhej dohode neplatíš fondy, ale preddavky na daň musíš uhrádzať.....vysporiadajú sa ti v RZD....
a z dohôd mimo pracovného pomeru sa neplatia fondy.....ale ZP si musíš nejakým spôsobom uhrádzať (ty , popr. štát za tebaˇ)
VikiTV.
11.12.11,11:12
Zabudol som spomenut ze som denny student, cize ak tomu spravne rozumiem, zo sucasnej brigady - na dohodu za mna zamestnavatel odvadza € do fondov cize ten druhy zamestnavatel - zivnostnik uz nemusi? Jedine co pri nom musim je odvadzat tu dan? A ako sa to odvadza? este som to nerobil.. cize nemusim pri tom zivnostnikovi splnat ziadne podmienky? nejake hodinove / financne limity do ktorych sa musim zmestit? a ZP za mna neodvadza stat kedze som student? resp. terajsi zamestnavatel? Viem ze sa vela pytam ale mam v tom bordel. Dakujem.
ewita888
11.12.11,11:25
-odvody - úrazové a garančné poistenie za teba budú odvádzať obidvaja zamestnávatelia.. /tebe ich ale strhať nebudú/
-ak budeš mať dohody súčasne u dvoch zamestnávateľov, u jedného z nich budeš mať pddpísané vyhlásenie a tam sa ti daň nebude strhať.. u druhého ho mať podpísané nemožeš.. tam sa ti bude strhať 19 % daň z príjmu..
- na dohodu o vykonaní práce možeš odrobiť u jedného zamestnávatela najviac 350 hodín za rok, na dohodu o pracovnej činnosti možeš odrobiť najviac 10 hodín týždenne
- ZP za teba odvádza štát
KEJKA
11.12.11,11:35
si denny student, takže máš asi dohodu o brigádnickej práci študentov, resp. dve dohody o b.p.št.
Za teba zamestnavatel neplatí, iba za seba, t.j. tebe odvody nestrháva, lebo nemusí.
odvadza € do fondov za seba, celkovo 1,05%, to ťa však trápiť nemusí, to je jeho povinnosť.
Ten druhy zamestnavatel - zivnostnik musi z tvojho príjmu zraziť daň, lebo unho nesmieš podpísať vyhlásenie o dani, úľavu môžeš na základe podpisu mať len u jedného - zrejme u toho prvého.

Citujem Jedine co pri nom musim je odvadzat tu dan? A ako sa to odvadza? este som to nerobil..
ty neodvádzaš, to odvádza -za teba zam-eľ, jeden aj druhý. Ten prvý len v prípade že tam zarobíš viac ako 296 EUR mesačne a aj to iba z rozdielu.
Citujem:
cize nemusim pri tom zivnostnikovi splnat ziadne podmienky? nejake hodinove / financne limity do ktorych sa musim zmestit?
nie, pre DBPŠ platí limit 1/2 týždenného prac.času, t.j. 20 hod. týždenne - počíta sa na každu DBPŠ osobitne. Aj toto si budú strážiť tí, čo ti budu robiť mzdu, aby nemali nepríjemnosti.

ZP za teba odvadza stat kedze si student.

záver
nerob si starosti, len sa mrkni, akú dohodu podpisuješ, sú tri typy, už to tu bolo spomenuté a každá má nejaké hodinové limity, ale nie mzdové - odmena je neobmedzená zákonom.
VikiTV.
12.12.11,10:59
Pytam sa tolko preto, lebo ten zivnostnik mi povedal nech si pozistujem ako by to bolo pre oboch najvyhodnejsie co sa tyka zrazok a odvodov. Zaroven chcel vediet aku sumu rocne by nemal prekrocit aby mal on co najmenej starosti s tym, ale ak hovorite ze je to obmedzene iba hodinami tak potom super. Cize ak mam dajme tomu u oboch Dohodu o brigadnickej praci studenta, iba v tej prvej by som nemal prekrocit tych 296€ mesacne lebo som tam podpisoval vyhlasenie? Pri tej druhej uz to neplati? ak som spravne pochopil... Velmi pekne dakujem vsetkym za odpovede, velmi ste mi pomohli. Pekny den.