Lila
11.12.11,18:46
Firma cez kúpno-pred. zmluvu predala auto v 8/2011, fa bola vystavená, DPH zaplatená. V zmluve je uvedené, že nový vlastník sa stáva majiteľom -dňom prevzatia auta na základe preberacieho protokolu.

Dodnes však auto nebolo prepísané na nového majiteľa /FO- nie SZČO/.

1/ Kedy môžme vyradiť auto z majetku? Keďže v technickom preukaze sme stále ako vlastník auta. Správne uvažujem, ak dňom prepisu auta na polícii? Alebo stačí podľa vyššie uvedeného preberacieho protokolu?

2/ Zároveň táto FO-nie SZČO nám prenajíma toto auto na základe nájomnej zmluvy za finančnú odplatu. Keďže táto FO má za tento prenájom finančnú
odplatu, mala by sa zaregistrovať ako SZČO /lebo je to podnikanie, alebo nie?/ A kto v tomto prípade platí daň z mot. vozidiel?
Tweety
12.12.11,06:42
Firma cez kúpno-pred. zmluvu predala auto v 8/2011, fa bola vystavená, DPH zaplatená. V zmluve je uvedené, že nový vlastník sa stáva majiteľom -dňom prevzatia auta na základe preberacieho protokolu.

Dodnes však auto nebolo prepísané na nového majiteľa /FO- nie SZČO/.

1/ Kedy môžme vyradiť auto z majetku? Keďže v technickom preukaze sme stále ako vlastník auta. Správne uvažujem, ak dňom prepisu auta na polícii? Alebo stačí podľa vyššie uvedeného preberacieho protokolu? Vyradí ho dátumom predaja, podľa preberacieho protokolu.

2/ Zároveň táto FO-nie SZČO nám prenajíma toto auto na základe nájomnej zmluvy za finančnú odplatu. Keďže táto FO má za tento prenájom finančnú
odplatu, mala by sa zaregistrovať ako SZČO /lebo je to podnikanie, alebo nie?/ A kto v tomto prípade platí daň z mot. vozidiel? Daň z MV platí FO. V texte.
Lila
18.12.11,14:47
Ďakujem a čo v prípade, ak FO prenajíma nákladné auto PO a tá s ním ďalej podniká/ robí rôzny rozvoz materiálu a pod./
Myslím, že daň z mot. vozidiel by mala platiť právnická osoba alebo sa mýlim?
Negoti
18.12.11,14:49
má FO v predmete podnikania prenájom?
Lila
18.12.11,14:56
účtovníctvo som prebrala nedávno, žiaľ nieje to živnostník, ale obyčajný "Janko" /podľa mňa mal by sa zaregistrovať ako SZČO/
taktiež im prenajíma veľkú výrobnú halu
Negoti
18.12.11,14:58
účtovníctvo som prebrala nedávno, žiaľ nieje to živnostník, ale obyčajný "Janko" /podľa mňa mal by sa zaregistrovať ako SZČO/
taktiež im prenajíma veľkú výrobnú halu
výrobná hala pokiaľ ju vlastní je ok, nemusí sa kvôli nej prihlasovať ako szčo (živnostník) prenájom nehnuteľností môže byť ale i nemusí byť živnostníkom .....
prenájom hnuteľných vecí, okrem príležitostného, náhodilého, jednorázového prenájmu musia byť registrovaný ako živnostníci, či sro a pod.
Lila
18.12.11,15:49
Majú uzatvorenú jednu nájomnú zmluvu, ktorej premetom je prenájom výrobnej haly a prenájom auta /len na 6 mesiacov/, kde je presne špecifikovaná cena za rok prenájmu haly a cena za jeden mesiac prenájmu auta. Čiže tu sa nedá povedať, že ide o príležitostný nájom, kedže keď prenájom auta je 6 mesiacov - alebo dalo by sa to nejako zdôvodniť?

A ešte prosím vráťme sa k mojej otázke č.3, ide mi o daň z motorových vozidiel.

moc ďakujem
Mila123
18.12.11,16:05
DzMV nie je moja silná stránka......(pozriem zajtra nielen do zákona s komentárom)

a ten prenájom auta? ak by DÚ zistil, že sa prenajíma, uznajú na auto iba výdavky na dosiahnutie príjmu (nie na zabezpečenie a udržanie).....a daj ten príjem do § 8 ZDP

a aká sankcia bude zo živnostenského? netuším.....
Lila
18.12.11,17:19
zatiaľ ďakujem