Klara95
12.12.11,08:42
Ako vyriešiť legálne situáciu, keď si zamestnanec aj napriek nariadeniu nevyčerpal dovolenku? Je vydaný interný predpis, v ktorom zamestnávateľ povoľuje preniesť len určitú časť (7 dní) dovolenky do budúceho roku. Zvyšok vraj prepadne. Argumentuje tým, že keď si ju zamestnanec nevyčerpal, tak ju asi nepotrebuje. Hľadala som v novom zákonníku, ale tam to veľkú oporu nemá. Som tu v práci nová a nechcem urobiť rozruch, no taktiež mám obavy, aby som hneď zo začiatku niečo nepokazila. A tiež nie som si istá, či sa nejedná o porušovanie ZP. Poraďte, ako argumentovať či už voči zamestnávateľovi alebo kolegom.
Vopred ďakujem.
Mila123
12.12.11,07:52
Tweety
12.12.11,08:00
Dokonca mu to ZP prikazuje.
tictac7
12.12.11,08:11
Workoholizmus (http://www.google.sk/url?sa=t&rct=j&q=workoholizmus&source=web&cd=1&ved=0CB4QFjAA&url=http%3A%2F%2Freferaty.atlas.sk%2Fodborne-humanitne%2Fpsychologia%2F42791%2Fworkoholizmus&ei=j8DlToqTIovesgaXpPSmCQ&usg=AFQjCNHaFQJ8FYhN5BxL09SgoCn_FYq9rg) sa dá liečiť....mimotemy



v práci nemáte plán dovoleniek?
ZĽ mu má právo nariadiť dovolenku.....tuším 2 týždne----

§ 111 ods. 1
...zamestnávateľ je povinný určiť zamestnancovi čerpanie aspoň štyroch týždňov dovolenky v kalendárnom roku, ak má na ne nárok, a ak určeniu čerpania dovolenky nebránia prekážky v práci na strane zamestnanca.

- no a prekážkou v práci na strane zamestnanca určite nie je to, že sa mu chce robiť.
K prekážkam si pozri piatu časť ZP od § 136, pokiaľ si nebola DPN, nečerpala MD, RD, nebola si uvoľnená na výkon verejnej funkcie a pod. - čerpať musíš....
Klara95
12.12.11,08:17
Neviem, či tu také niečo ako plán dovoleniek bolo (robím tu druhý mesiac), no teraz je situácia taká, aká je.
xEvelinx
12.12.11,08:40
Nariadenie na čerpanie dovolenky dostal zamestnanec písomne a nečerpal? Ak nemal žiadnu prekážku v práci ako je uvedené v príspevku od tictac7 a zamestnanec bol oboznámený s interným predpisom, tak budeš postupovať podľa interného predpisu a prenesieš do ďalšieho roka len 7 dní.
Klara95
12.12.11,09:39
Nariadenie na čerpanie dovolenky dostal zamestnanec písomne a nečerpal? Ak nemal žiadnu prekážku v práci ako je uvedené v príspevku od tictac7 a zamestnanec bol oboznámený s interným predpisom, tak budeš postupovať podľa interného predpisu a prenesieš do ďalšieho roka len 7 dní.

Áno, dá sa povedať, že takto to bolo. I keď výzva na čerpanie bola emailom. Je interný predpis nad ZP?
tictac7
12.12.11,09:43
Áno, dá sa povedať, že takto to bolo. I keď výzva na čerpanie bola emailom. Je interný predpis nad ZP?

...ale podľa toho, čo píšeš, interný predpis nie je v rozpore so ZP, tak neviem, čo chceš riešiť....
xEvelinx
12.12.11,10:23
Ja by som to ďalej neriešila interný predpis poznajú, čerpanie dovolenky mu bolo nariadené (aj e-mail je pošta) z jeho strany nevykonané. Jedine by som mu poradila, do konca roka ostáva nejaký ten deň, tak nech čerpá dovolenku.