ikkaa
12.12.11,09:52
Sme platcom DPH, ale vykonávame oslobodenú činnosť z hľadiska DPH, t.j. nemáme nárok na odpočet. Od prenajímateľa dostávame FA za nájom: základ + DPH, napr. 10 000 + 2 000 = 12 000, celá suma 12 000 EUR nám vchádza do nákladov. Následne by sme potrebovali 1/2 refakturovať inej spoločnosti, ktorá má obdobnú oslobodenú činnosť ako my a je tiež platcom. Ako máme postupovať?

1. Fakturovať 5 000 bez DPH
2. Fakturovať 6 000 bez DPH
2. Fakturovať 5 000 + DPH
3. Faktruovať 6 000 + DPH

Ako by to bolo v prípade, ak by sme dostali faktúru za nájom bez DPH?

Ešte doplňujúca otázka - potrebujem mať túto činnosť, t.j. prenájom, v predmete podnikania?

Vopred ďakujem za odpoveď.
Mila123
12.12.11,09:00
predpokladám, že ste PO, tak musíte mať činnosť prenájmu v predmete činnosti....
ak si spomínaš, pán Ščurka (prenájom nehnuteľností pre DU KE) má sankciu za to, že prenájom nemal v činnosti , (neuznali mu fa na odpočte).......
ikkaa
12.12.11,09:57
Ok, ďakujem, sme PO, takže v predmete činnosti to musí byť.

A vedel by mi niekto poradiť s fakturáciou?
mirhu
02.01.12,11:28
predpokladám, že ste PO, tak musíte mať činnosť prenájmu v predmete činnosti....
ak si spomínaš, pán Ščurka (prenájom nehnuteľností pre DU KE) má sankciu za to, že prenájom nemal v činnosti , (neuznali mu fa na odpočte).......
Ak som SZČO, platca DPH, a dostanem faktúru+energie za nájom v členení : nájom - bez DPH , energie + DPH. Potrebovala by som časť prefakturovať na inú spoločnosť, neplatcu DPH - ale nemám to v ŽL ..predpokladám správne že sa to nedá?