veronncek
12.12.11,11:18
Dobrý deň,chcela by som sa opýtať,či budem mať nárok na materskú a rodičovský príspevok a v akej výške. Začnem tým,že som od októbra 2000 do januára 2011 pracovala v Slovenskej pošte. Tam som dala výpoveď dohodou a nahlásila som sa na úrade práce kde som bola do októbra 2011. Dňa 12. októbra 2011 som nastúpila do novej práce Coop Jednota Trenčín a od 5.12.2011 som začala maródovať s tým,že som otehotnela a moji nadriadení to oznámili do Trenčína. Dnes mi prišla poštou výpoveď:Skončenie pracovného pomeru v skúšobnej dobe paragraf 72 Zákonníka práce. Coop jednota Trenčín so mnou končí pracovný pomer v skúšobnej dobe a to dňom 15.12.2011.
Teraz neviem čo s PN-kou. Poslala som im ju na podnik a keď sa pôjdem hlásiť na úrad práce ako im predložím PN-ku? A či budem dostávať materský a rodičovský príspevok a v akej výške?
Ďakujem
S pozdravom Veronika
ivka70
12.12.11,10:26
Na Urad prace sa nepojdes prihlasit, lebo to pocas PN nejde.
PN budes nosit do pobocky Socialnej poistovne, tvoj zamestnavatel s nou uz nema nic spolocne.
Musis ist len do svojej Zdravotnej poistovne nahlasit, ze tvoj PP skoncil a ze si na PN v ochrannej dobe (tam vezmes kopiu PNky).

Na materske narok pravdepodobne mat nebudes, lebo nesplnas podmienku nemocenskeho poistenia aspon 270 dni z poslednych 2 rokov pred datumom porodu (tvoje zamestnania trvali cca. 6 mesiacov, co je malo) aj ked pravdepodobne porodis do 8 mesiacov od ukoncenia PP.
Odo dna narodenia dietata budes mat narok na rodicovsky prispevok vo vyske 190 EUR mesacne.
veronncek
12.12.11,10:37
Ešte som sa chcela opýtať,kedy sa budem musieť ísť hlásiť na Úrad práce,či keď nastúpim na materskú alebo rodičovskú dovolenku? Ďakujem
ivka70
12.12.11,10:40
Ešte jedna otázka. Keď budem na rodičovskej dovolenke tak sa budem musieť prihlásiť na urade práce?

Ak bude PN trvat az do porodu, tak nie. Len v ZP bude treba zasa nahlasit zmenu.
Ak by PN bola ukoncena, po ukonceni PN sa treba evidovat na UP do 7 dni , odhlasit zo ZP a ko poistenec statu na PN v ochrannej dobe a prihlasit sa ako poistenec statu evidovany na UP.
alexadela
13.12.11,07:36
Ak môžem poprosiť o radu... Zamestnancovi skončil pracovný pomer na dobu určitú 6.12.2011. V deň ukončenia PP doniesol PN od 6.12.2011. Vyplatíme mu 1 deň PN ako zamestnávateľ a odstúpime PN sociálnej poisťovni, ktorá mu bude ďalej vyplácať dávky. Moja otázka znie, má sa nahlásiť na úrad práce od 7.12.2011 ak je PN alebo až po jej skončení ? Len sa chcem uistiť, že mu nevznikne nezaplatené obdobie počas PN. Má ísť aj na ZP a oznámiť že je PN ? ( Nemá nárok na podporu lebo nespĺňa podmienky) Ďakujem za rady
Tweety
13.12.11,07:38
Ak môžem poprosiť o radu... Zamestnancovi skončil pracovný pomer na dobu určitú 6.12.2011. V deň ukončenia PP doniesol PN od 6.12.2011. Vyplatíme mu 1 deň PN ako zamestnávateľ a odstúpime PN sociálnej poisťovni, ktorá mu bude ďalej vyplácať dávky. Moja otázka znie, má sa nahlásiť na úrad práce od 7.12.2011 ak je PN alebo až po jej skončení ? Len sa chcem uistiť, že mu nevznikne nezaplatené obdobie počas PN. Má ísť aj na ZP a oznámiť že je PN ? ( Nemá nárok na podporu lebo nespĺňa podmienky) Ďakujem za rady Na ÚP ho ani počas trvania PN nezaevidujú. Takže sa môže prihlásiť až po nej.
Mila123
13.12.11,07:39
keď bude práceneschopný ÚP ho neprihlási do evidencie....a ZP stačí predložiť práceneschopnosť , štát mu platí ZP.....po ukončení PNS sa prihlási na UP a zmenu zahlási aj ZP....
alexadela
13.12.11,07:41
Ste strašne zlaté, a rýchle . Ďakujem Vám ....