katka_19
12.12.11,18:48
Dobry den!
Chcela by som sa opytat ako sa branit proti sudnym prietahom. Uz 4,5roka (od 1.7.2007) sudy riesia vyzivne na mojho maleho syna. Priebeh bol cca:
1.Nedostavoval sa odporca
2.Sudca pohrozil predvedenim policiou
3.Sudca dlhodobo PN
4.Sudca preradeny na Krajsky sud
5.Cakanie na pridelenie noveho sudcu
6.Odporca prestal chodit
7.Rozhodnutie v nepritomnosti
8.Odvolanie odporcu
9.Na krajskom sude kde sudca je dlhodobo PN a tak to tam uz lezi min.6mes z toho 3mesiace trvalo nez to udelili sudcovi PN!

Na koho sa obratit? Da sa zazalovat SR za prietahy? Ako sa to presne riesi? Kam napisat? Uz je to zufale! Obcas pocut o niekom kto vysudil nejake odskodne, ako na to?

Dakujem za radu!
arizona
12.12.11,18:11
Sťažnosť na prieťahy v súdnom konaní (http://rozsudkyodetoch.sk/index.php/ako-postupova/2800-sanos-na-prieahy-v-sudnom-konani)

Kto môže podať sťažnosť?

Sťažnosť môže podať účastník konania alebo strana v konaní. Je sťažnosť spoplatnená? Nie, podanie sťažnosti nie je spoplatnené. Spoplatnená je len žiadosť o prešetrenie vybavenia sťažnosti (ak nie ste spokojný s jej vybavením), poplatkom vo výške 6,50 EUR.
Ako a kde mám podať sťažnosť?
Sťažnosť s podáva hlavne písomne, ale možno ju podať aj ústne priamo na súde, o čom sa spíše záznam, na požiadanie vydá súd sťažovateľovi rovnopis záznamu.
Sťažnosť musí obsahovať:


meno, priezvisko, adresu fyzickej osoby alebo názov a sídlo právnickej osoby
predmet sťažnosti
čoho sa sťažovateľ domáha

Ak sťažnosť neobsahuje uvedené náležitosti a sťažovateľ neposkytne náležitú súčinnosť na odstránenie týchto nedostatkov, môže to mať za následok nevybavenie sťažnosti.
Sťažnosť sa podáva na súde, ktorého predseda je príslušný sťažnosť vybaviť, sťažnosti na predsedu súdu vybavuje predseda súdu vyššieho stupňa.

Na čo sa môžem sťažovať okrem prieťahov? Sťažnosť na postup súdu môže smerovať proti porušovaniu práva na verejné prerokovanie veci bez zbytočných prieťahov alebo porušovaniu zásad dôstojnosti súdneho konania sudcami, súdnymi úradníkmi alebo zamestnancami súdu, ktorí plnia úlohy pri výkone súdnictva.
Môžem podať sťažnosť anonymne?

Nie, anonymné sťažnosti sa nevybavujú.

Môžem byť znevýhodnený za to, že som podal/a sťažnosť na prieťahy v súdnom konaní?

Podanie sťažnosti nesmie byť sťažovateľovi na ujmu; to neplatí, ak sa obsahom svojej sťažnosti dopustí trestného činu alebo priestupku.


Čo je účelom vybavovania sťažnosti?

Zistiť, či v danej veci boli spôsobené prieťahy v konaní alebo porušené zásady dôstojnosti súdneho konania, a odstránenie zistených nedostatkov.

Orgán, ktorý vybavuje sťažnosť, je povinný na účel zistenia stavu veci prešetriť všetky skutočnosti. Ak je to na riadne vybavenie sťažnosti potrebné, vypočuje sa sťažovateľ a vyjadria sa k nej osoby, proti ktorým sťažnosť smeruje, alebo ďalšie osoby, ktoré môžu pomôcť pri prešetrení sťažnosti.

Čo sa deje ak sa zistí, že moja sťažnosť bola oprávnená?

Ak orgán poverený vybavovaním sťažnosti zistí, že sťažnosť je dôvodná, prijme a zabezpečí vykonanie opatrení na odstránenie nedostatkov, a ak je to potrebné, vyvodí za vzniknuté nedostatky voči zodpovedným osobám dôsledky.

Aká je lehota na vybavenie sťažnosti?

Sťažnosť musí byť vybavená do 30 dní odo dňa jej doručenia orgánu príslušnému na jej vybavenie. Ak lehotu 30 dní nemožno dodržať z dôvodu nemožnosti zabezpečenia podkladov na riadne vybavenie sťažnosti alebo v prípadoch náročných na prešetrenie, možno lehotu uvedenú v odseku 1 predĺžiť; sťažnosť však musí byť vybavená najneskôr do troch mesiacov odo dňa jej doručenia orgánu príslušnému na jej vybavenie. O každom predĺžení lehoty na vybavenie sťažnosti a o dôvodoch predĺženia je orgán vybavujúci sťažnosť povinný písomne upovedomiť sťažovateľa bez zbytočného odkladu, v rámci lehoty 30 dní.
Ako budem upovedomený o vybavení sťažnosti?

O spôsobe vybavenia sťažnosti a prijatých opatreniach na odstránenie zistených nedostatkov musí byť sťažovateľ upovedomený písomne. To neplatí, ak sťažovateľ na písomnom upovedomení netrvá alebo ak sťažovateľ zomrel, stal sa nezvestným alebo je pre trvalý pobyt v cudzine nedosiahnuteľný.

Čo ak nie som spokojný/á s vybavením sťažnosti?

Ak je sťažovateľ toho názoru, že sťažnosť, ktorú podal na príslušnom orgáne súdu, nebola ním riadne vybavená, môže požiadať do 30 dní od doručenia odpovede, s ktorou nie je spokojný predsedu krajského súdu o prešetrenie vybavenia sťažnosti predsedom okresného súdu, ministerstvo o prešetrenie vybavenia sťažnosti predsedom krajského súdu a predsedom Špecializovaného trestného súdu,
http://rozsudkyodetoch.sk/index.php/ako-postupova/2800-sanos-na-prieahy-v-sudnom-konani


alebo http://www.google.sk/search?q=Prietahy+v+súdnom+konaní&ie=utf-8&oe=utf-8&aq=t&client=firefox-a&rlz=1R1GGHP_sk___SK432
bubkoch
12.12.11,18:17
Dobry den!
Chcela by som sa opytat ako sa branit proti sudnym prietahom. Uz 4,5roka (od 1.7.2007) sudy riesia vyzivne na mojho maleho syna. Priebeh bol cca:
1.Nedostavoval sa odporca
2.Sudca pohrozil predvedenim policiou
3.Sudca dlhodobo PN
4.Sudca preradeny na Krajsky sud
5.Cakanie na pridelenie noveho sudcu
6.Odporca prestal chodit
7.Rozhodnutie v nepritomnosti
8.Odvolanie odporcu
9.Na krajskom sude kde sudca je dlhodobo PN a tak to tam uz lezi min.6mes z toho 3mesiace trvalo nez to udelili sudcovi PN!

Na koho sa obratit? Da sa zazalovat SR za prietahy? Ako sa to presne riesi? Kam napisat? Uz je to zufale! Obcas pocut o niekom kto vysudil nejake odskodne, ako na to?

Dakujem za radu!

ale ved ty uz mas v ruke vykonatelne rozhodnutie okresneho sudu ! odo dna dorucenia bol odporca povinny podla neho platit ...

na co cakas ? bez za exekutorom !
katka_19
16.12.11,19:32
Ohladne toho exekutora, sa musim zasmiat, bohuzial cez slzy! Exekutor uz riesi vyzivne na starsieho syna, ktory ma aj rozhodnutie krajskeho sudu v ruke. A exekutor to riesi viac ako rok! Najskor nekonal, potom sa odvolal odporca, a sud doteraz nerozhodol o pripomienkach odporcu, co uz trva cca 6 mesiacov! Potom sme menili exekutora, lebo namiesto vymozenia vyzivneho si zacal strhavat svoje trovy zo zbytku synovho vyzivneho co mu zostalo! Kocurkovo... co povedat! Ale dakujem za radu!
misoft
17.12.11,11:57
martinko123456
05.05.14,16:19
ja som sťažnosť podal a nič, doteraz. je tomu už asi aj pol roka, žiadna odpoveď písal som aj ministrovi a ten mi odpísal, že on nemá s tým nič, nakoľko súdy sú samostatné činné...