Mase22
12.12.11,19:57
Ahojte, nemá náhodou niekto aktuálnu info - priamo z Úradov práce - ako to bude s príspevkom pre začínajúceho podnikateľa v najbližších mesiacoch? Bol som sa informovať a bolo mi povedané, že sa všetko stoplo a nikto nič, dokonca ani úradníci na ÚP, nevedia.
katka 23
12.12.11,19:16
a kto by to mal vedieť, keď to oni nevedia ? :)
gunagu23
19.12.11,19:29
Na úrade vedia, jediné čo nemusia vedieť je výška príspevku na rok 2012. Inak sa nemení nič, lebo sa nezmenil zákon
miro243
22.12.11,09:53
zdravim Vas, rad by som sa opytal ci je spravny tento postup: asi v aprili sa vratim z UK zaregistrujem sa na UP na 3 mesiace potom "dostanem" nenavratny fin. prispevok ako SZCO a zacnem podnikat ako stolar (som vyuceny stolar) a o rok na to si zalozim s.r.o. je to ok? vopred dik
hornak.ebsr
22.12.11,10:11
zdravim Vas, rad by som sa opytal ci je spravny tento postup: asi v aprili sa vratim z UK zaregistrujem sa na UP na 3 mesiace potom "dostanem" nenavratny fin. prispevok ako SZCO a zacnem podnikat ako stolar (som vyuceny stolar) a o rok na to si zalozim s.r.o. je to ok? vopred dik

Príspevok dostávaš na 2 roky, ale môžeš si ho zobrať priamo na SRO.
Je to síce trošku viac papierovačiek ale v podstate je postup rovnaký ako pri SZČO.
Economic
22.12.11,14:07
Príspevky sú stopnuté nateraz.
marosc
22.12.11,15:50
Ako bývalý zamestnanec úradu práce a teraz poberateľ príspevku na SZČO nedoporučujem žiadať ako s.r.o. Úrad práce by mohol mať s tým problém a vklad na založenie s.r.o. je vysoký. Tak ako je písané v ďalšej odpovedi, príspevok dostávaš na 2 roky a zaväzuješ sa 2 roky udržať živnosť. Nič Ti nebráni neskôr si založiť s.r.o. - budeš iná právnická osoba aj keby si mal rovnakú činnosť v s.r.o. a ako SZČO.
Economic
22.12.11,15:56
Môžeš trošku bližšie rozpísať : vklad na založenie sro je vysoký ? Ja osobne nemám vôbec pocit, že by bol vysoký. A podnikanie je rozhodne istejšie a menej rizikové ako pri SZČO.
hornak.ebsr
22.12.11,19:29
Ako bývalý zamestnanec úradu práce a teraz poberateľ príspevku na SZČO nedoporučujem žiadať ako s.r.o. Úrad práce by mohol mať s tým problém a vklad na založenie s.r.o. je vysoký. Tak ako je písané v ďalšej odpovedi, príspevok dostávaš na 2 roky a zaväzuješ sa 2 roky udržať živnosť. Nič Ti nebráni neskôr si založiť s.r.o. - budeš iná právnická osoba aj keby si mal rovnakú činnosť v s.r.o. a ako SZČO.

Mali sme pár klientov, ktorý si založili SRO s príspevkom a nemali ani nemajú doteraz žiadne problémy.
Ani častejšie kontroly, skôr by som povedal, že žiadne ani nič podobné.

Ja osobne vrelo doporučujem kombináciu SRO + príspevok (keď už je preto, že sa vo vlastnej SRO môžeš zamestnať na čiastočný úväzok a platiť tak minimálne odvody - ku, ktorým si sa podpisom dohody s UPSVaR tak či tak zaviazal).
hornak.ebsr
22.12.11,19:30
Môžeš trošku bližšie rozpísať : vklad na založenie sro je vysoký ? Ja osobne nemám vôbec pocit, že by bol vysoký. A podnikanie je rozhodne istejšie a menej rizikové ako pri SZČO.

Tiež nemám pocit, že je vysoký. Takže žiaden problém :)
miro243
23.12.11,09:18
zdravim, prosim Vas ked uz hovorite ze ten vstup do sro. nie je vobec vysoky tak kolko vlastne je ? ja som tu niekde cital o 5000 eu potom o jednom eure, ale clanky boli tusim starsieho data, viem ze sa ta ciastka "len" pise na papier a skutocnost je niekde inde..., ale rad by som vedel kolko je to dneska skutocne. mne osobne na tom nezalezi tie euri tam viem vlozit aj skutocne, a co sa tyka toho fin. prispevku tak na stranke uradu prace je pisane len SZCO, ale ked pisete ze sa to da aj na sro. tak je to v pohode, este stale som v UK planujem sa vratit na SK na jar tak som zvedavy co sa po volbach vsetko este zmeni...
Economic
23.12.11,09:21
zdravim, prosim Vas ked uz hovorite ze ten vstup do sro. nie je vobec vysoky tak kolko vlastne je ? ja som tu niekde cital o 5000 eu potom o jednom eure, ale clanky boli tusim starsieho data, viem ze sa ta ciastka "len" pise na papier a skutocnost je niekde inde..., ale rad by som vedel kolko je to dneska skutocne. mne osobne na tom nezalezi tie euri tam viem vlozit aj skutocne, a co sa tyka toho fin. prispevku tak na stranke uradu prace je pisane len SZCO, ale ked pisete ze sa to da aj na sro. tak je to v pohode, este stale som v UK planujem sa vratit na SK na jar tak som zvedavy co sa po volbach vsetko este zmeni...

Máš do vtedy času dosť prečítať si tu témy okolo danej problematiky. O všetkom sa tu X-krát detailne popísalo.... Nie je treba to stále opakovať kol do kola..... Hľadaj v podobných témach...
Economic
23.12.11,09:22
Ahojte, nemá náhodou niekto aktuálnu info - priamo z Úradov práce - ako to bude s príspevkom pre začínajúceho podnikateľa v najbližších mesiacoch? Bol som sa informovať a bolo mi povedané, že sa všetko stoplo a nikto nič, dokonca ani úradníci na ÚP, nevedia.

Keď to nevedia na ÚP, tu už duplom Ti nik presne nepovie.
marosc
28.12.11,14:06
Pretože boli sviatky, tak som tu nelistoval a preto oneskorená reakcia. Základné imanie sro je 5.000 eur, pokiaľ sa dobre pamätám potrebuješ pri zápise do OR preukázať, resp. prehlásiť splatenie polovice. Je pravda, že existujú firmy, ktoré Ti založia sro za cca 300 eur.
Čo sa týka odvodov, tak ako SZČO platíš len zdravotné odvody a ostatné odvody do SP len od 1. júla nasledujúceho roku, v ktorom si podal daňové priznanie. Aj to len len vtedy ak vykážeš zisk /momentálne neviem jeho presnú výšku/, ale to sa určite zmení.
Samozrejme sro má svoje výhody- hlavná je tá, že ručíš len do výšky základného imania sro a nie celým svojim majetkom. Nevýhody sú hlavne papierovačky na DÚ, SP a ZP, keď sa zaregistruješ ako zamestnávateľ /aj sám seba/ a nutnosť vedenia podvojného účtovníctva.
Na záver : Zákon 5/2004 Z.z. o službách zamestnanosti §49 Príspevok na samostatnú zárobkovú činnosť
(1) Samostatná zárobková činnosť na účely tohto zákona je činnosť, ktorú vykonáva alebo prevádzkuje samostatne zárobkovo činná osoba podľa § 5.

To si už vysvetlite sami
Mila123
28.12.11,14:12
ostatné odvody do SP len od 1. júla nasledujúceho roku, v ktorom si podal daňové priznanie. Aj to len len vtedy ak vykážeš zisk /momentálne neviem jeho presnú výšku/, ale to sa určite zmení.......

toto je časť Tvojho príspevku, ktorý ale neplatí, a ani nikdy neplatil......fondy do SP sa určujú, či nevznikla alebo nevznikla povinnosť od príjmu ....nie od toho či má alebo nemá stratu.....

odporúčam nalistovať a preštudovať stránku SP.....
tomino77
10.01.12,07:39
Zdravim vas, koncom minuleho roku som si tiez dal ziadost o prispevok na podnikanie na UP, kde mi bolo povedane zhruba to, co tu uz odznelo. Nic nove....

Ale teraz som sa dopocul od jednej znamej, ze sa planuju po volbach zmeny v zakone ohladom tohto prispevku, ktore podla mna dost ovplyvnia jeho "vyhodnost".
Viem o tychto dvoch:
- predlzenie povinnosti prevadzkovat zivnost z 2 rokov na 3 roky,
- minimalny obrat (asi rocny alebo celkovy za 3 roky) musi presiahnut 1,5 nasobok poskytnutej dotacie, t.j. ze ked dostanem 4000,- eur, tak musim vykazat obrat 6000,- eur.

Vyska dotacii by sa nemala menit.
Podla mna, ak to naozaj takto planuju zmenit, tak im to nemoze prejst. Stat predsa nemoze v case krizy diktovat szčo, aky musi mat obrat. Bolo by to dost "na hlavu"...

Nechcem nikoho zbytocne znepokojovat, su to len "reci zo zakulisia". Ak niekto o tom pocul nech da vediet.
katka 23
10.01.12,09:31
niečo sa bude diať , tiež som sa včera dozvedela od pani, ktorá pracuje na projekte APZ ,že si vláda pripravila novelu zákona o službách zamestnanosti, vláda chce šetriť tak sa podmienky majú sprísniť...
kefas
10.01.12,10:14
Svojho casu som zistoval, ako je to s poskytovanim prispevku na "podnikanie" pre SZCO. Jednou z podmienok je, ze musite byt min.3 mesiace evidovany na UP. Uz pocas tych 3 mes. prip. neskor mozete poziadat kontaktneho pracovnika UP, ze sa chcete stat SZCO. Musite absolvovat "zakladny kurz o podnikani", to je dalsia podmienka. V minulom roku vsak neboli peniaze na taketo kurzy-skolenia a prebiehaju velmi nepravidelne. Potom si vypracujete podnikatelsky plan so vsetkymi nalezitostami a cakate ci Vam komisia na UP schvali dotaciu. Mal som informaciu, ze moze byt pouzita okrem ineho napr. na odvody. Vyska tejto dotacie je rozna, zavisi od miery nezamestnanosti v danom okrese. Nuz vela stastia.
Osobne si vsak myslim, ze dotacia 2-4 tis. EUR nestoji pri tejto byrokracii za to, aby ste nejakemu uradnikovi pod nos dali vyborny podnikatelsky plan, myslienku, pretoze ten ma dnes cenu zlata.
katka 23
10.01.12,10:24
Svojho casu som zistoval, ako je to s poskytovanim prispevku na "podnikanie" pre SZCO. Jednou z podmienok je, ze musite byt min.3 mesiace evidovany na UP. Uz pocas tych 3 mes. prip. neskor mozete poziadat kontaktneho pracovnika UP, ze sa chcete stat SZCO. Musite absolvovat "zakladny kurz o podnikani", to je dalsia podmienka. V minulom roku vsak neboli peniaze na taketo kurzy-skolenia a prebiehaju velmi nepravidelne. Potom si vypracujete podnikatelsky plan so vsetkymi nalezitostami a cakate ci Vam komisia na UP schvali dotaciu. Mal som informaciu, ze moze byt pouzita okrem ineho napr. na odvody. Vyska tejto dotacie je rozna, zavisi od miery nezamestnanosti v danom okrese. Nuz vela stastia.
Osobne si vsak myslim, ze dotacia 2-4 tis. EUR nestoji pri tejto byrokracii za to, aby ste nejakemu uradnikovi pod nos dali vyborny podnikatelsky plan, myslienku, pretoze ten ma dnes cenu zlata.
info máš dobré, väčšina diskutujúcich tie info ovláda, a či to stojí za to alebo nie , na to má každý svoj názor, ak nemáš ani "fuka" príspevok nie je na zahodenie
kefas
10.01.12,10:34
V pripade nedodrzania podmienok poskytnutia tejto ucelovej dotacie ich bude musiet pouzivatel tak ci tak vratit.
Nechcel som sa nikoho dotknut, je pravda ze pri rozbehu je kazde euro dobre. Ale prajem vela uspechov.
na100
29.03.12,09:14
Ahojte, nemá náhodou niekto aktuálnu info - priamo z Úradov práce - ako to bude s príspevkom pre začínajúceho podnikateľa v najbližších mesiacoch? Bol som sa informovať a bolo mi povedané, že sa všetko stoplo a nikto nič, dokonca ani úradníci na ÚP, nevedia.

Príspevok sa poskytuje a vyplácajú ho bez problémov. Ja som obhajoval podnikatelsky plan 8.2.2012, nasledovne 29.2.2012 som podpisoval dohodu o poskytnuti prispevku. Zivnost mam spustenu od 5.3 a prispevok mi prisiel 29.3.2012. (4 137. 08€ / ZH region).
Do troch - styroch tyzdnov som ho aj ocakaval.
dodomore
11.04.12,11:05
Dobry den,ja prave ziadam o prispevok...
NA zaskoleni som ale zistil,ze prispevok mozem vyuzit iba na nakup techniky ako je Pc,notebook,tlaciaren....
Vsetko toto uz mam zakupene,kedze som doteraz nemohol cakat.Hladam teraz nejake riesenie,ako by som prispevok vedel vyuzit,a samozrejme ako ho vydokladovat...
Moje podnikanie spociva v osobnych navstevach firiem a klientov,a denne najaszdenych 150 km,takze idealne by bolo,ak by som prispevok vedel pouzit napriklad na zaplatenie cestnej dane,kupy gum na auto,uhradenie Phm a podobne...
Kto mi viete poradit,ako tento prispevok vyuzit,a hlavne vydokladovat?
Pripadne kde presne zistim,na ake dalsie ucely mozem prispevok vyuzit?
Dakujem za odpoved.
Kala713
14.04.12,13:40
S tým vyplácaním to nie je až tak bez problémov. Ja som podpisovala dohodu 12.3.2012, príspevok mi mal byť vyplatený do 30 dní od podpisu, t.j. do 11.4.2012. Peniaze zatiaľ na účte nemám a pani z UP mi povedala, že musím čakať, lebo vraj peniaze neposielajú, lebo nemajú finančné prostriedky a vyplácať sa budú . . . ktovie kedy. Živnosť som začala 15.3.2012 a dosť mi to spôsobilo problémy. Peniaze potrebujem na rozbeh podnikania, inak bez príspevku by som podnikať nezačínala. (už len tie odvody musím z niečoho platiť).
Takže, ja podmienky dohody musím dodržať a oni asi nie. Nechcem nikoho odhovárať, ale neberte to ako istotu. Tá asi nie je nikde a nikdy.
nika26
27.08.12,18:28
Ja by som sa rada informovala, ak je tu niekto dotičný, že na kedy sa plánujú dalšie tie "školenia". Mám podanú žiadosť, a všetko stojí, a ani na úrade nevedia nič povedať. Dakujem za každú odpoved
ewita888
27.08.12,18:53
na každom Upsvar-e je to inak..
nika26
27.08.12,18:57
No to som nevedela. Myslela som, že to je rovnako, vlastne celoslovensky. Toto je v Komárne, že je tam už polno žiadostí, a nevedia o tom nič... :-(
ewita888
27.08.12,19:03
ak im to ,,zhora,, blokli, tak asi čakajú na povolenie.. ale školenia sú všade inak..