driver100
12.12.11,20:45
Dobrý deň.Majiteľ prenajíma šesť 1-izbových bytov ako súkromná osoba,nikdy v nich nebýval,boli kúpené za účelom prenajímania.Nemá ich v majetku firmy.Neposkytuje k prenájmu žiadne iné služby,ani to nechce fingovať,tak túto činnosť nemôže mať ako živnosť.Vedie presnú evidenciu príjmov a výdajov tak,ako to tu bolo popisované.Prípadné preplatky energií sú v príjmoch,nedoplatky vo výdajoch.Vzhľadom na to,že sú to malé byty,nájomníci sa striedajú a nie je vždy v silách prenajímateľa zabezpečiť dobrého nájomníka tak,aby mal pri každom byte vždy zaplatených 12 nájmov v roku. Stane sa,že má v roku zaplatených namiesto 6x12=72,len 70,prípadne 69 nájmov. Prenajímateľ však poctivo za každý byt správcovi 12x v roku zaplatí.Stretol sa s názorom,že keď tie byty nie sú v majetku a nerobí odpisy,tak v mesiaci,kedy je byt prázdny a nemá zaň príjem z prenájmu,nemôže v tom mesiaci účtovať ani výdavky,ktoré on platí správcovi.
Ja myslím,že to tak nie je.
Aký je názor skúsených účtovníkov?
onical
13.12.11,15:09
Tak toto by aj mňa zaujímalo.
jurga
13.12.11,19:34
Vyzerá to na ťažkú odpoveď.Ja myslím,že sú to oprávnené náklady.
Mila123
13.12.11,19:38
ja som opačného názoru......
si predstav, že by neobsadil vôbec byt celý rok, náklady na ten byt by si uplatňoval????
bodliak
13.12.11,19:47
Prečo je zdaňovacím obdobím kalendárny rok ? Prečo by prázdny byt mesiac nemohol produkovať len náklad ? A čo údržba, opravy ?
A keby sa bytovému družstvu platilo týždenne, bavili by sme sa o nevyužitých týždňoch ?
Nemá nájomníkovi dať čipovú kartu a ten bude cvakať ako vo fabrike a platiť len za čas, čo v byte strávil ?

Vhľadom nato, že štát sa k nám správa ako zvrhlý otčim, hľadal by som spôsob, ako náklady uplatniť.
Prenajať ho, hoci iba na hodinu :D aspoň raz v mesiaci.
Mila123
13.12.11,19:50
pozri sa, ZC, kt. zarobí minimálnu mzdu, t.j. 317 € zaplatí tomu štátu, či sa mu páči či nie......a kto má na to, aby si kúpil 6x 1-izbových bytov a tie prenajímal???? má to na biznis.......
cloe
13.12.11,20:43
Dobrý deň.Majiteľ prenajíma šesť 1-izbových bytov ako súkromná osoba,nikdy v nich nebýval,boli kúpené za účelom prenajímania.Nemá ich v majetku firmy.Neposkytuje k prenájmu žiadne iné služby,ani to nechce fingovať,tak túto činnosť nemôže mať ako živnosť.Vedie presnú evidenciu príjmov a výdajov tak,ako to tu bolo popisované.Prípadné preplatky energií sú v príjmoch,nedoplatky vo výdajoch.Vzhľadom na to,že sú to malé byty,nájomníci sa striedajú a nie je vždy v silách prenajímateľa zabezpečiť dobrého nájomníka tak,aby mal pri každom byte vždy zaplatených 12 nájmov v roku. Stane sa,že má v roku zaplatených namiesto 6x12=72,len 70,prípadne 69 nájmov. Prenajímateľ však poctivo za každý byt správcovi 12x v roku zaplatí.Stretol sa s názorom,že keď tie byty nie sú v majetku a nerobí odpisy,tak v mesiaci,kedy je byt prázdny a nemá zaň príjem z prenájmu,nemôže v tom mesiaci účtovať ani výdavky,ktoré on platí správcovi.
Ja myslím,že to tak nie je.
Aký je názor skúsených účtovníkov?

Určite si môže uplatniť všetky preukázateľne zaplatené výdavky súvisiace s prenájmom /aj keď neboli zaplatené všetky nájmy od nájomcu/.
Pozri tento link, myslím, že je to Tvoj prípad:
http://financie.etrend.sk/dane-a-odvody/co-patri-do-nakladov-pri-prenajme-bytu.html
driver100
13.12.11,22:00
pozri sa, ZC, kt. zarobí minimálnu mzdu, t.j. 317 € zaplatí tomu štátu, či sa mu páči či nie......a kto má na to, aby si kúpil 6x 1-izbových bytov a tie prenajímal???? má to na biznis.......
Áno,má to na biznis,aby nebol odkázaný na tú minimálnu mzdu.Keď nechce klamať,že poskytuje aj iné služby spojené s prenájmom,nemôže to mať živnosť.Dokonca si už nemôže uplatniť NČZD.Keby kúpil autá,alebo bager,už by to mohla byť živnosť.
A kto má na to, aby si kúpil 6x 1-izbových bytov a tie prenajímal???? Desaťtisíce majiteľov rodinných domov,si môže v našom meste kúpiť po 22000€ šesť 1-izbových bytov.
driver100
13.12.11,22:07
Určite si môže uplatniť všetky preukázateľne zaplatené výdavky súvisiace s prenájmom /aj keď neboli zaplatené všetky nájmy od nájomcu/.
Pozri tento link, myslím, že je to Tvoj prípad:
http://financie.etrend.sk/dane-a-odvody/co-patri-do-nakladov-pri-prenajme-bytu.html
Ďakujem pekne,takto som to aj myslel,len som čakal na relevantné potvrdenie.