Benko
13.12.11,11:12
Dobrý deň,
prosím vás do akej lehoty musím na DU oznámiť prenájom nehnuteľnosti SZČO. Nemá to v predmete podnikania.
Ďakujem
Mila123
13.12.11,10:14
teraz je 30 dní, od nového raka, bude platiť daň. poriadok, kde je stanovený posledný deň nasledujúceho mesiaca po uskutočnení zmeny....
Benko
13.12.11,13:39
Ďakujem a tých 30 dní sa počíta od ukončenia mesiaca alebo presne od dátumu. Napr. nájom začal 7.11.2011. Oznámiť musím do 31.12.2011?
AnitaMartinska
19.12.11,07:28
Dobry den,
zamestnanec ma zalozenu zivnost z dôvodu prenajmu jednej izby v panelovom byte.
Toto prenajimanie skoncilo v 5/2011 z dôvodu rekonstrukcie celeho bytu /to trva doteraz/.
Izbu uz dalej nechce prenajimat.

Dokedy a ake kroky musi podniknut, aby mal zivnost zrusenu?
Musi este do konca tohoto roku ist na DU, alebo staci v 1/2012?
Ma este aj ine povinnosti?
Dakujem za cenne rady.
Mila123
19.12.11,07:36
živnosť má na prenájom?
AnitaMartinska
19.12.11,07:47
živnosť má na prenájom?

Ano, zivnost je len na prenajom.
Mila123
19.12.11,07:59
myslím si, že v tomto prípade živnosť na prenájom bola zbytočná, ale to ozaj neviem takto posúdiť......

ak už nebude prenajímať naďalej, nech si živnosť zruší, vráti DIČ na DU....
AnitaMartinska
19.12.11,08:03
myslím si, že v tomto prípade živnosť na prenájom bola zbytočná, ale to ozaj neviem takto posúdiť......

ak už nebude prenajímať naďalej, nech si živnosť zruší, vráti DIČ na DU....

Mozno som sa zle vyjadrila, moc sa v tom nevyznam. proste mal pridelene DIC z dôvodu prenajmu. Jedna sa o to, ze ak to neurobi do konca tohoto roku, ci to moze urobit v 1/2012 so spatnou platnostou k 31.12.2011?
A voci ZP nema ziadnu povinnost?
Janinkaaa
19.11.12,08:28
Chcem sa opýtať, či DÚ vyrubuje pokutu za neskoré oznámenie prenajímania nehnuteľnosti.
FO už prenajíma jednu nehnuteľnosť od r. 2010. Čiže už je registrovaný na DÚ.
Od 04/2012 začala táto FO prenajímať ďaľšiu nehnuteľnosť, ktorú zabudla oznámiť na DÚ.
Podľa zákona oznámenie sa malo urobiť do 30 dní.
Dnes zasielame na DÚ list, v ktorom im oznámime, že od 01.04.2012 prenajíma FO ďaľšiu nehnuteľnosť.
Neviete bude z toho pokuta ?
Ďakujem.
driver100
19.11.12,20:10
Chcem sa opýtať, či DÚ vyrubuje pokutu za neskoré oznámenie prenajímania nehnuteľnosti.
FO už prenajíma jednu nehnuteľnosť od r. 2010. Čiže už je registrovaný na DÚ.
Od 04/2012 začala táto FO prenajímať ďaľšiu nehnuteľnosť, ktorú zabudla oznámiť na DÚ.
Podľa zákona oznámenie sa malo urobiť do 30 dní.
Dnes zasielame na DÚ list, v ktorom im oznámime, že od 01.04.2012 prenajíma FO ďaľšiu nehnuteľnosť.
Neviete bude z toho pokuta ?
Ďakujem.
Som zvedavý na odpovede.Ak FO-nepodnikateľ je registrovaný na DU ako prenajímateľ jednej nehnuteľnosti,pri ďalších nasledujúcich nehnuteľnostiach a ich prenájmoch nie je povinný každú ďalšiu oznamovať,ani jej skončenie,pokiaľ stále aspoň jednu prenajíma.Takto mi to bolo vysvetlené na DU,keď som sa pred niekoľkými rokmi registroval. Zmenilo sa niečo?
Janinkaaa
20.11.12,08:20
Driver100 - Tvoja odpoveď ma potešila.

Ja tak viem, že každú zmenu treba oznámiť do 30 dní.
Ale neviem, či aj rozšírenie počtu prenajímania nehnuteľností je zmena.

Budem veľmi rada, keď je to tak ako píšeš. Ďakujem.
mareko
20.11.12,08:34
Aká je daň z prenájmu nehnuteľnosti a čo všetko sa dá odrátať z daňového základu?
Mila123
20.11.12,08:36
daň pri prenájme FO je stále 19% (základ) , od r. 2013 bude zmena ale tá sa bude týkať vysokých príjmoch.....

a čo všetko? výdavky kt. súvisia s prenájmom......
zk24
20.11.12,08:43
Ahojte,

PO by si chcela od FO prenajať bytový priestor, ktorý by chcela nasledne dalej prenajímať.
SRO by do bytu investovala zariadenie (skrine, postele,...) a nasledne prenajala inym FO.

Aké oprávnenie potrebuje PO na vykonávanie takejto činnosť? Je treba dať do ORSR zapísať nejakú konkrétnu podnikateľskú činnosť?

Ten byt by slúžil vyslovene na dosahovanie zisku, ake nejaka vedľajšia činnosť.

Dakujem za Vaše rady.
mareko
20.11.12,10:08
Mala som na mysli nezdaniteľný základ dane alebo niečo podobné. Príklad, ak z prenájmu má nepodnikateľ ročný príjem napr. 1200 € (po odčítaní nákladov spojených s prenájmom), platí daň z celej čiasty 1200 € teda 19 % je 228 €?
driver100
20.11.12,10:13
Driver100 - Tvoja odpoveď ma potešila.

Ja tak viem, že každú zmenu treba oznámiť do 30 dní.
Ale neviem, či aj rozšírenie počtu prenajímania nehnuteľností je zmena.

Budem veľmi rada, keď je to tak ako píšeš. Ďakujem.

Prosím moju odpoveď nemôžeš brať na 100%.Najlepšie poradí skúsený účtovník,ktorý ovláda zákony do detailov a zvlášť rôzne zmeny.Moje info je staré cca 5 rokov.
Mila123
20.11.12,10:19
Mala som na mysli nezdaniteľný základ dane alebo niečo podobné. Príklad, ak z prenájmu má nepodnikateľ ročný príjem napr. 1200 € (po odčítaní nákladov spojených s prenájmom), platí daň z celej čiasty 1200 € teda 19 % je 228 €?


daj si DP urobiť účtovníčke.....

inak z 1200 si odpočíta 500 € (§ 9 ZDP)
a potom za rok 2012 sa rozhodne ako si porieši výdavky, má možnosť ešte ísť paušálom 40% alebo skutočnými výdavkami......
ale tu je potrebné rozlíšiť, vziať na vedomie 500€ sumu a pomer príjmov a výdavkov.....
a na § 6 ods. 3 ZDP sa už nemôže viazať NČZD......
tak rozdiel je potrebné zdaniť ....
a ešte záleží, ak je to jediný zdaniteľný príjem, v prípade 1200 € sumy nie je potrebné ani podávať DP....
zk24
20.11.12,11:21
Ahojte,

PO by si chcela od FO prenajať bytový priestor, ktorý by chcela nasledne dalej prenajímať.
SRO by do bytu investovala zariadenie (skrine, postele,...) a nasledne prenajala inym FO.

Aké oprávnenie potrebuje PO na vykonávanie takejto činnosť? Je treba dať do ORSR zapísať nejakú konkrétnu podnikateľskú činnosť?

Ten byt by slúžil vyslovene na dosahovanie zisku, ake nejaka vedľajšia činnosť.

Dakujem za Vaše rady.


posúvam...
mareko
20.11.12,11:27
daj si DP urobiť účtovníčke.....

inak z 1200 si odpočíta 500 € (§ 9 ZDP)
a potom za rok 2012 sa rozhodne ako si porieši výdavky, má možnosť ešte ísť paušálom 40% alebo skutočnými výdavkami......
ale tu je potrebné rozlíšiť, vziať na vedomie 500€ sumu a pomer príjmov a výdavkov.....
a na § 6 ods. 3 ZDP sa už nemôže viazať NČZD......
tak rozdiel je potrebné zdaniť ....
a ešte záleží, ak je to jediný zdaniteľný príjem, v prípade 1200 € sumy nie je potrebné ani podávať DP....

Toto ma zaujíma, prenajímateľ je zamestnanec a nemá iný príjem (teda samozrejme okrem mzdym ktorú zdaňuje zamestnávateľ). Platí teda pre neho, že nemusí podávať daňové priznanie a neplatí z tejto sumy da)...rozumiem tomu správne? Mne to treba vysvetliť polopatisticky :-). Ďakujem
marjankaj
20.11.12,11:45
daj si DP urobiť účtovníčke.....

inak z 1200 si odpočíta 500 € (§ 9 ZDP)
a potom za rok 2012 sa rozhodne ako si porieši výdavky, má možnosť ešte ísť paušálom 40% alebo skutočnými výdavkami......
ale tu je potrebné rozlíšiť, vziať na vedomie 500€ sumu a pomer príjmov a výdavkov.....
a na § 6 ods. 3 ZDP sa už nemôže viazať NČZD......
tak rozdiel je potrebné zdaniť ....
a ešte záleží, ak je to jediný zdaniteľný príjem, v prípade 1200 € sumy nie je potrebné ani podávať DP....

Toto ma zaujíma, prenajímateľ je zamestnanec a nemá iný príjem (teda samozrejme okrem mzdym ktorú zdaňuje zamestnávateľ). Platí teda pre neho, že nemusí podávať daňové priznanie a neplatí z tejto sumy da)...rozumiem tomu správne? Mne to treba vysvetliť polopatisticky :-). Ďakujem
No ak tá mzda za rok nedosiahne spolu s prenájmom 1779,65 € tak nemusí podávať DP. Zdaniteľný príjem príjem je aj mzda.
Uľa
18.12.12,14:47
daj si DP urobiť účtovníčke.....

inak z 1200 si odpočíta 500 € (§ 9 ZDP)
a potom za rok 2012 sa rozhodne ako si porieši výdavky, má možnosť ešte ísť paušálom 40% alebo skutočnými výdavkami......
ale tu je potrebné rozlíšiť, vziať na vedomie 500€ sumu a pomer príjmov a výdavkov.....
a na § 6 ods. 3 ZDP sa už nemôže viazať NČZD......
tak rozdiel je potrebné zdaniť ....
a ešte záleží, ak je to jediný zdaniteľný príjem, v prípade 1200 € sumy nie je potrebné ani podávať DP....

toto platí aj u starobných dôchodcov za rok 2012? Ak prenajímajú a ich príjem z prenájmu je za rok 2100.- € (2100-500=1600), tak nemusia podávať DP, keďže 1600 je menej ako 1822,32?
Ďakujem
ada159
25.01.13,07:52
FO nepodnikateľ ( registrovaný ako prenajímateľ) prenajíma PO nebytové priestory. V priebehu roka 2012 zmenil nájomcu (nehnutelnosť stále tá istá) Podáva Dp na dan z nehnutelnosti, resp. oznámenie o zmene nájomcu?
Táto PO prenajíma časť svojich priestorov dalším najomníkom - oznamuje táto PO niečo na DU?