Misiak7
13.12.11,11:24
Mám problém, zamestnávateľ chce aby som dal výpoveď aby mi nemusel platiť odstupné (ževraj nieje somnou spokojný), povedal že ak nedám výpoveď, tak mi bude dávať len minimum ktoré mám písane v prac. zmluve a žiadne odmeny ani prémie. Môže podľa vás toto urobiť zamestnávateľ, resp. obstálo by to pred súdom?
Mila123
13.12.11,10:41
konkrétne čo má neobstáť pred súdom?
calawen
13.12.11,10:44
konkrétne čo má neobstáť pred súdom?

predpokladám, že to, že dostane iba to, čo má v zmluve.

Mimochodom, prémie a odmeny sú nenárokovateľná časť odmeny...
VERONIKA6
13.12.11,11:21
Poznám zamestnávateľa, ktorý prinútil zamestnanca aby dal výpoveď, nakoľko je mestským poslancom. Primátor mesta neznesie kritiku poslancov a tak sa mstí tým, že sa postará, aby ho zamestnávateľ prepustil, alebo sa vzdal poslanca. Mal sa rozhodnúť, buď zamestnanie alebo poslanec.
Podotýkam, že zasadnutia sa konávajú v popoľudňajších hodinách a nemá to vplyv na jeho zamestnanie. Akurát, že p. primátor tlačil na majiteľov firmy, nakoľko v opačnom prípade im nebude vychádzať v ústrety. Takto sa už postaral o stratu pracovného miesta u viacerých poslacov a ich rodinných príslušníkov.
Mária27
13.12.11,11:28
Mám problém, zamestnávateľ chce aby som dal výpoveď aby mi nemusel platiť odstupné (ževraj nieje somnou spokojný), povedal že ak nedám výpoveď, tak mi bude dávať len minimum ktoré mám písane v prac. zmluve a žiadne odmeny ani prémie. Môže podľa vás toto urobiť zamestnávateľ, resp. obstálo by to pred súdom?

Obstálo, určite. Pohyblivými zložkami zamestnávateľ motivuje zamestnancov k lepšej práci. Keď sa ťa však chce zbaviť, nebude ťa motivovať. Samozrejme by bol radšej, aby si dal sám výpoveď, aby ti nemusel platiť odstupné.
Tak ako si zamestnávateľ vyrátal, čo sa mu oplatí, kalkuluj aj ty a rozhodni sa. Ak nemáš inú prácu, bude dobré aj to minimum.
pepsikova
13.12.11,11:28
citujem:Mám problém, zamestnávateľ chce aby som dal výpoveď aby mi nemusel platiť odstupné (ževraj nieje somnou spokojný), povedal že ak nedám výpoveď, tak mi bude dávať len minimum ktoré mám písane v prac. zmluve a žiadne odmeny ani prémie. Môže podľa vás toto urobiť zamestnávateľ, resp. obstálo by to pred súdom?


...no však nech ti to dá na papieri, že pre teba nemá robotu, nemá ťa rád a nechce ti dať odstupné..nepíšeš, koľko tam robíš,ale dobrovolne by som sama nedala výpoveď,ak máš nárok na odstupné,ale ak máš svedkov na to, čo píšeš, podaj na neho žalobu za to, že ťa núti a k čomu ťa núti...pracovno- právne vzťahy sa síce riešia dlho, ale môžeš sa dopracovať k svojej spokojnosti....ale odmeny -ako píšu vyššie....
Mária27
13.12.11,11:35
Ja osobne si neviem predstaviť, ako by taká žaloba znela, podľa akého paragrafu. U nás sa nedá žalovať ani mobing a podobné šikany.
pepsikova
13.12.11,14:26
Ja osobne si neviem predstaviť, ako by taká žaloba znela, podľa akého paragrafu. U nás sa nedá žalovať ani mobing a podobné šikany...


...????...takže môže v pohode trpieť v robote za pár peňazí,alebo dať výpoveď, len aby ulahodil zamestnávateľovi, ktorý mu nechce dať to, čo by mu patrilo?..taaak?..
terezamaria
13.12.11,14:37
Mám problém, zamestnávateľ chce aby som dal výpoveď aby mi nemusel platiť odstupné (ževraj nieje somnou spokojný), povedal že ak nedám výpoveď, tak mi bude dávať len minimum ktoré mám písane v prac. zmluve a žiadne odmeny ani prémie. Môže podľa vás toto urobiť zamestnávateľ, resp. obstálo by to pred súdom?
Táto oblasť je veľmi problematická. Pokiaľ nie je s tebou spokojný, mal už vyhotoviť zápis o neplnení si pracovných povinností, resp. porušení pracovnej disciplíny. Keďže to neurobil, zrejme chce pred zamestnancami vyzerať pekne,
ale na druhej strane vyzýva Teba, aby si si dal sám výpoveď. Nerob to, pokiaľ nemáš nájdenú druhú robotu.


Na druhej strane počítaj s tým, že žiadne odmeny, ani prémie naozaj dostávať nebudeš. Dá Ti len to, čo máš uvedené v pracovnej zmluve. Máš nárok na základnú, príp. tarifnú mzdu, na ktorú Ti siahnuť nemôže, pokiaľ nespravíš organizácii nejakú škodu.
bubkoch
13.12.11,14:45
neplati uvedene len za predpokladu, ze o podmienkach naroku na bonus premie a ostatne zlozky mzdy nad ramec zakladnej nehovori kolektivna zmluva alebo interne predpisy firmy ?
lebo ak o podmienkach naroku hovoria platne interne normy firmy alebo KZ, tak pri splneni podmienok ma na ne zamestnanec rovnaky narok ako na zakladnu mzdu
Mária27
14.12.11,08:04
..


...????...takže môže v pohode trpieť v robote za pár peňazí,alebo dať výpoveď, len aby ulahodil zamestnávateľovi, ktorý mu nechce dať to, čo by mu patrilo?..taaak?..

Patrí mu to, na čom sa zmluvne dohodli. Ak to bolo minimum, nemal s tým súhlasiť. Dnes tak robia mnohí zamestnávatelia: keď potrebujú ľudí, sľúbia (a dajú) im aj prémie, keď ich nepotrebujú, je to tak ako v tomto prípade. Veľa ľudí robí oficiálne za minimum a dopláca sa im na ruku. Je to jednoznačne výhoda len zamestnávateľa, ale keďže nemôžno nájsť prácu, ľudia súhlasia. Ťažká rada v kríze.
Mária27
14.12.11,11:37
Táto oblasť je veľmi problematická. Pokiaľ nie je s tebou spokojný, mal už vyhotoviť zápis o neplnení si pracovných povinností, resp. porušení pracovnej disciplíny. Keďže to neurobil, zrejme chce pred zamestnancami vyzerať pekne,
ale na druhej strane vyzýva Teba, aby si si dal sám výpoveď. Nerob to, pokiaľ nemáš nájdenú druhú robotu.


Na druhej strane počítaj s tým, že žiadne odmeny, ani prémie naozaj dostávať nebudeš. Dá Ti len to, čo máš uvedené v pracovnej zmluve. Máš nárok na základnú, príp. tarifnú mzdu, na ktorú Ti siahnuť nemôže, pokiaľ nespravíš organizácii nejakú škodu.

Terka, súhlasím s tebou, ale asi už budem potrebovať okuliare, lebo som ti chcela pridať užitočné. Moc sa ospravedlňujem, nejde to opraviť.

Ahááá, Parkinson to urobil.
ewita888
14.12.11,11:45
Terka, súhlasím s tebou, ale asi už budem potrebovať okuliare, lebo som ti chcela pridať užitočné. Moc sa ospravedlňujem, nejde to opraviť.
treba znovu kliknúť na ,,neužitočné,, - malo by to zmiznúť..
Don133
14.12.11,11:45
ako dlho si zamestnaný u uvedeného zamestnávateľa?
pepsikova
14.12.11,11:56
Patrí mu to, na čom sa zmluvne dohodli. Ak to bolo minimum, nemal s tým súhlasiť. Dnes tak robia mnohí zamestnávatelia: keď potrebujú ľudí, sľúbia (a dajú) im aj prémie, keď ich nepotrebujú, je to tak ako v tomto prípade. Veľa ľudí robí oficiálne za minimum a dopláca sa im na ruku. Je to jednoznačne výhoda len zamestnávateľa, ale keďže nemôžno nájsť prácu, ľudia súhlasia. Ťažká rada v kríze...

..to máš pravdu, ale nikto nenastupuje do práce s vedomím, že raz ho bude zamestnávateľ nútiť, aby dal výpoveď sám od seba a pridá k tomu vyhrážku, že ak nie, nedá mu prémie a odmeny...no a toto by už bolo na žalobu, i keď odmeny sú pohyblivá zložka, ktorou disponuje zamestnávateľ,tento však nemá právo nútiť zamestnanca, aby na vlastnú žiadosť odišiel,lebo mu nechce dať odstupné...a takto som to ja pochopila a v tomto prípade je aj žaloba možná...i keď na dlhé lakte...

...no ale zadávateľ témy nereaguje,takže asi mu stačili vyjadrenia...
Mária27
14.12.11,12:49
treba znovu kliknúť na ,,neužitočné,, - malo by to zmiznúť..

..áno, ale len do určitého času. píše mi to, že uplynul čas, počas ktorého sa môže meniť hodnotenie.
Misiak7
15.12.11,08:25
Pracujem tu 1rok, ide o to ze zamestnavatel ide momentalne prerabat budovu,tak asi nebude mat take primi ako ma teraz a prislo mi to tak ze s tym ratal od zaciatku,kedze ma poslal len na jedno skolenie, pricom inych novych zamestnancov poslal viac krat,mna len a to zakladne, dalej viem ze na moju poziciiu nehlada nahradu,takze to je tiez na zvazenie a v mojej pracovnej zmluve mam dva typy odmien,odmeny od veduceho podla toho ako je so mnou spokojny a druha za zisk firmy v percentach,najradsej by som ju naskenoval a prilozil,aj ked zatial neviem ci sa to tu da... a mam nahraty rozhovor s nim,aj ked o nom nevie, kde hovori ze ak neodidem sam tak mi pojde po krku a vyhodi ma za porusenie pracovnej discipliny, ale problem je ze na videu nieje jeho tvar,takze to by asi nemalo velku vahu na sude.
Misiak7
18.12.11,16:25
..

..to máš pravdu, ale nikto nenastupuje do práce s vedomím, že raz ho bude zamestnávateľ nútiť, aby dal výpoveď sám od seba a pridá k tomu vyhrážku, že ak nie, nedá mu prémie a odmeny...no a toto by už bolo na žalobu, i keď odmeny sú pohyblivá zložka, ktorou disponuje zamestnávateľ,tento však nemá právo nútiť zamestnanca, aby na vlastnú žiadosť odišiel,lebo mu nechce dať odstupné...a takto som to ja pochopila a v tomto prípade je aj žaloba možná...i keď na dlhé lakte...

...no ale zadávateľ témy nereaguje,takže asi mu stačili vyjadrenia...

Neviem ci stacili,kedze kazdy hovori inac, ale ide o to ze odmeny su pohibliva,ale ja mam v zmluve tabulku kde podla zisku firmy mame percentualne odmeny, pricom su dva typy odmien v mojej zmluve kde je pisane takto: Prémie v % k základnému platu: podiel na tržbách (dosiahnutej mesačnej tržby servisu) výšku určuje vedúci servisu podľa platnej tabuľky a odprcovaných dní v mesiaci. Odmeny: do 100e na základe hodnotenia vedúcim servisu. Potom je tabulka a pod nou je písané: Vedúci servisov korigujú dosiahnuté maximálne prémie na základe hodnotiacich kritérií. Tržby sú uvedené bez DPH. Tabulka je súčasťou pracovnej zmluvy a je platná od 1.1.2009. Nic viac uz nieje pisane o odmenach a premiach. Tak co mi poradite teraz?
terezamaria
18.12.11,17:24
Neviem ci stacili,kedze kazdy hovori inac, ale ide o to ze odmeny su pohibliva,ale ja mam v zmluve tabulku kde podla zisku firmy mame percentualne odmeny, pricom su dva typy odmien v mojej zmluve kde je pisane takto: Prémie v % k základnému platu: podiel na tržbách (dosiahnutej mesačnej tržby servisu) výšku určuje vedúci servisu podľa platnej tabuľky a odprcovaných dní v mesiaci. Odmeny: do 100e na základe hodnotenia vedúcim servisu. Potom je tabulka a pod nou je písané: Vedúci servisov korigujú dosiahnuté maximálne prémie na základe hodnotiacich kritérií. Tržby sú uvedené bez DPH. Tabulka je súčasťou pracovnej zmluvy a je platná od 1.1.2009. Nic viac uz nieje pisane o odmenach a premiach. Tak co mi poradite teraz?
Stále to isté, čo som aj písala. Prémie, v tvojom prípade podiel na tržbách, je pohyblivá zložka mzdy. To, že ju máš uvedenú v prac.zmluve nič nemení na veci. Veľmi rada by som Ti napísala niečo iné, ale je to tak, že vedúci môže, ale nemusí Ti priznať tieto prémie.
Zdôraznila som vetu o maximálnych prémiách, ale ona platí i o prémiách vôbec. Jednoducho je to na vedúcom, či ich dostaneš alebo nie. Táto pracovná zmluva je síce napísaná veľmi zaujímavo, ale v konečnom dôsledku je na vôli vedúceho, či uvedené bude aj skutočnosťou. Sorry, nič iné napísať nemôžem.
marjankaj
18.12.11,17:35
Terka, súhlasím s tebou, ale asi už budem potrebovať okuliare, lebo som ti chcela pridať užitočné. Moc sa ospravedlňujem, nejde to opraviť.

Ahááá, Parkinson to urobil.

Takže vy tam radíte dvaja? To sa vám potom radí:---

Vieš aký je rozdiel medzi Parkinsonom a Alzheimerom?
No je lepšie pár kvapiek "vybrindať", ako sa zabudnúť napiť.:---:D;)
Stefan2005
18.12.11,17:39
....Prémie, v tvojom prípade podiel na tržbách, je pohyblivá zložka mzdy. To, že ju máš uvedenú v prac.zmluve nič nemení na veci....

... týmto by som si nebol istý, pokiaľ nepoznám mzdový systém danej firmy a pracovnú zmluvu pracovníka.
Podielová mzda, alebo zmiešaná mzda sa považuje sa súčasť základnej zložky mzdy (nie variabilnej !) a v tom prípade je nárokovateľná....
terezamaria
18.12.11,18:16
... týmto by som si nebol istý, pokiaľ nepoznám mzdový systém danej firmy a pracovnú zmluvu pracovníka.
Podielová mzda, alebo zmiešaná mzda sa považuje sa súčasť základnej zložky mzdy (nie variabilnej !) a v tom prípade je nárokovateľná....

Štefan, on píše, že nič viac tam nie je napísané. Žiadna zmienka o podielovej, ani zmiešanej mzde. Pokiaľ naozaj nevidíme pracovnú zmluvu, nedá sa tvrdiť na 100 %, ale v tomto prípade to tak na 99,99 % bude, že sa bude jednať len o prémie. Bolo by naozaj najlepšie, keby doplnil prac.zmluvu s prečiarknutím mena a osobných údajov.
Misiak7
19.12.11,07:11
Rad by som to naskenoval a prilozil,len neviem ci sa to tu da a ako....

Este by som vas chcel poprosit poradit v jednej veci, chcem napisat dohodu o ukonceni prac. pomeru a do tejto dohody by som chcel pridat aj povinnost zamestnavatela aby mi vyplatil za december 100 prercente mesacne premie a odmeny,tak aby to bolo pravne spravne, pomohli by ste mi to nejako sformulovat? Aj ked neviem ci na to pristupi,ale dufam ze ho presvedcim :mad:
terezamaria
19.12.11,09:39
Rad by som to naskenoval a prilozil,len neviem ci sa to tu da a ako....

Este by som vas chcel poprosit poradit v jednej veci, chcem napisat dohodu o ukonceni prac. pomeru a do tejto dohody by som chcel pridat aj povinnost zamestnavatela aby mi vyplatil za december 100 prercente mesacne premie a odmeny,tak aby to bolo pravne spravne, pomohli by ste mi to nejako sformulovat? Aj ked neviem ci na to pristupi,ale dufam ze ho presvedcim :mad:

Mišiak..............
_______________________


Zamestnávateľ / adresa /
__________________________

Vec: Skončenie pracovného pomeru dohodou, podľa § 60 ZP.
________________________________________________

Dolepodpísaný Mišiak............, bytom.......... žiadam o skončenie pracovného pomeru Dohodou podľa § 60 ZP k 31.12.2011. Svoju žiadosť podmieňujem tým, že mi bude pri skončení pracovného pomeru vyplatená riadna mzda, včetne celého nároku na prémie a odmeny.

_____________________
vlastnoručný podpis

Potvrdzujem prevzatie skončenia pracovného pomeru
s tým, že pracovníkovi bude vyplatená mzda včetne
prémií a odmien, ktoré mu patria.

______________________________
podpis a razítko zamestnávateľa

Pozn: ten vlastnoručný podpis má byť vpravo, tu to skočí naľavo.
To potvrdenie naspodu si daj podpísať a oraziť, aby vedeli,že len
pod touto podmienkou žiadaš o skončenie PP.
Misiak7
19.12.11,10:06
Mišiak..............
_______________________


Zamestnávateľ / adresa /
__________________________

Vec: Skončenie pracovného pomeru dohodou, podľa § 60 ZP.
________________________________________________

Dolepodpísaný Mišiak............, bytom.......... žiadam o skončenie pracovného pomeru Dohodou podľa § 60 ZP k 31.12.2011. Svoju žiadosť podmieňujem tým, že mi bude pri skončení pracovného pomeru vyplatená riadna mzda, včetne celého nároku na prémie a odmeny.

_____________________
vlastnoručný podpis

Potvrdzujem prevzatie skončenia pracovného pomeru
s tým, že pracovníkovi bude vyplatená mzda včetne
prémií a odmien, ktoré mu patria.

______________________________
podpis a razítko zamestnávateľa

Pozn: ten vlastnoručný podpis má byť vpravo, tu to skočí naľavo.
To potvrdenie naspodu si daj podpísať a oraziť, aby vedeli,že len
pod touto podmienkou žiadaš o skončenie PP.


Ked je napisane ze ku dnu 31.12.2011 tak do prace v januari uz nepridem?
Misiak7
19.12.11,10:21
Mišiak..............
_______________________


Zamestnávateľ / adresa /
__________________________

Vec: Skončenie pracovného pomeru dohodou, podľa § 60 ZP.
________________________________________________

Dolepodpísaný Mišiak............, bytom.......... žiadam o skončenie pracovného pomeru Dohodou podľa § 60 ZP k 31.12.2011. Svoju žiadosť podmieňujem tým, že mi bude pri skončení pracovného pomeru vyplatená riadna mzda, včetne celého nároku na prémie a odmeny.

_____________________
vlastnoručný podpis

Potvrdzujem prevzatie skončenia pracovného pomeru
s tým, že pracovníkovi bude vyplatená mzda včetne
prémií a odmien, ktoré mu patria.

______________________________
podpis a razítko zamestnávateľa

Pozn: ten vlastnoručný podpis má byť vpravo, tu to skočí naľavo.
To potvrdenie naspodu si daj podpísať a oraziť, aby vedeli,že len
pod touto podmienkou žiadaš o skončenie PP.

Ked tam toto napisem tak budem moct dostat 100% premie a odmeny aj ked podla prac. zmluvy nebudem mat na ne narok??? kedze tento mesiac nebudeme mat "vyrobene" tolko aby som podla prac. zmluvy mal narok na 100% premie, kedze v zmluve je ze 100% premie mam dostat az vtedy ak bude zisk firmy vacsi ako 200 000tis.e. A preto chcem tieto odmeny,lebo zamestnavatel mi ich z minuleho mesiaca strhol len na 30% lebo som nedal vypoved do 9.12. ( este pred tym ako robil vyplaty).
terezamaria
19.12.11,11:12
Ked je napisane ze ku dnu 31.12.2011 tak do prace v januari uz nepridem?
Veď si tam daj dátum skončenia pracovného pomeru aký Ty chceš. Zamestnávateľ Ti najprv musí oznámiť, či súhlasí s dohodou a potom Ti dať podpísať " Dohodu o skončení PP ".
terezamaria
19.12.11,11:16
Ked tam toto napisem tak budem moct dostat 100% premie a odmeny aj ked podla prac. zmluvy nebudem mat na ne narok??? kedze tento mesiac nebudeme mat "vyrobene" tolko aby som podla prac. zmluvy mal narok na 100% premie, kedze v zmluve je ze 100% premie mam dostat az vtedy ak bude zisk firmy vacsi ako 200 000tis.e. A preto chcem tieto odmeny,lebo zamestnavatel mi ich z minuleho mesiaca strhol len na 30% lebo som nedal vypoved do 9.12. ( este pred tym ako robil vyplaty).
Toto už dáváš zase nové údaje, ktoré my tu neporiešime.......jednoznačne tieto veci musíš riešiť len so zamestnávateľom.
Misiak7
19.12.11,11:27
Toto už dáváš zase nové údaje, ktoré my tu neporiešime.......jednoznačne tieto veci musíš riešiť len so zamestnávateľom.

Preco?neviem ci sme sa pochopili,len tam chcem vlozit nieco take ako napr. Dolepodpísaný Mišiak............, bytom.......... žiadam o skončenie pracovného pomeru Dohodou podľa § 60 ZP k 31.12.2011. Svoju žiadosť podmieňujem tým, že mi bude pri skončení pracovného pomeru vyplatené 100% prémie aj odmeny bez ohladu na to ci bude mat podla prac. zmluvy narok na tieto premie a odmeny,alebo nie.
-takto by sa to nedalo?
Tweety
19.12.11,11:30
Preco?neviem ci sme sa pochopili,len tam chcem vlozit nieco take ako napr. Dolepodpísaný Mišiak............, bytom.......... žiadam o skončenie pracovného pomeru Dohodou podľa § 60 ZP k 31.12.2011. Svoju žiadosť podmieňujem tým, že mi bude pri skončení pracovného pomeru vyplatené 100% prémie aj odmeny bez ohladu na to ci bude mat podla prac. zmluvy narok na tieto premie a odmeny,alebo nie.
-takto by sa to nedalo? Začal si žiadosť dobre, ale tie tvoje podmienky v nej uvedené, právne neobstoja.
terezamaria
19.12.11,11:33
Preco?neviem ci sme sa pochopili,len tam chcem vlozit nieco take ako napr. Dolepodpísaný Mišiak............, bytom.......... žiadam o skončenie pracovného pomeru Dohodou podľa § 60 ZP k 31.12.2011. Svoju žiadosť podmieňujem tým, že mi bude pri skončení pracovného pomeru vyplatené 100% prémie aj odmeny bez ohladu na to ci bude mat podla prac. zmluvy narok na tieto premie a odmeny,alebo nie.
-takto by sa to nedalo?

Určite nedalo, nič protiprávne sa do úradnej listiny nepíše.
terezamaria
19.12.11,11:35
Začal si žiadosť dobre, ale tie tvoje podmienky v nej uvedené, právne neobstoja.
Majka to som mu ja dala návod, len on si tam doplnil svoju verziu, že aj keď nemá nárok, bude mu vyplatené.