mouser
13.12.11,11:28
Dobry den,

ak pracujem ako zivnostnik, kt. v tomto roku este nie je platca DPH a buduci rok zacinam tiez v situacii, kedy moje prijmy nedosiahli povinnu hranicu pre to, aby som sa stal platcom DPH, mozem si aj v danovom priznani za buduci rok uplatnovat pausalne vydavky 40%? Viem, ze o tomto hovori zakon o dani z prijmu: § 6, ods. 10:


"(10) Ak daňovník, ktorý nie je platiteľom dane z pridanej hodnoty, alebo daňovník, ktorý je platiteľom dane z pridanej hodnoty len časť zdaňovacieho obdobia, neuplatní preukázateľné daňové výdavky, môže uplatniť výdavky vo výške 40 % z úhrnu príjmov uvedených v odsekoch 1 a 2."

Len mi nie je jasne, ci skutocne nemusim zacat viest uctovnictvo a mozem si na prijem z celeho buduceho roka uplatnit pausalne vydavky 40% a to aj v pripade, ze sa eventuelne stanem platcom DPH niekedy v priebehu roka.

Bonusova otazka:) : V pripade kladnej odpovedi na moju hlavnu otazku: Ak sa stanem platcom DPH, mozem ziadat o vratenie DPH z tovaru, ktory zakupim pre ucely podnikania od momentu, kedy sa stanem platcom ... a sucasne si uplatnovat pausalne vydavky?

Dakujem velmi pekne.
Dáša_
13.12.11,10:39
Len technická poznámka - obrat pre DPH sa sleduje 12 mesiacov - nie kalendárny rok. Aby si sa náhodou neprepočítal.