maska4
13.12.11,13:07
Dobrý deň .Ak môžte , pomôžte.V roku 2010 sme zakúpili tovar 19% sadzba DPH .Tento rok nám uznali reklamáciu a vrátili nám peniaze.Vystavili dobropis ale so sadzbou 20% DPH.Jedná sa o Baumax.Ako mám postupovať , ked viem, myslím si , že tam má byť 19 %DPH? Sme mes.plátci a JU.Dakujem
grammatika
13.12.11,12:14
Argumentuj:
http://www.drsr.sk/drsr/slovak/danovy_subjekt/pokyny_dr_sr/data/mp_novela490_2011.pdf

Doplnením ustanovenia § 27 zákona o DPH o odsek 3 nie je dotknuté ustanovenie § 25
ods. 7 zákona o DPH. Uvedené znamená, že pri oprave základu dane sa použije sadzba dane,
ktorá bola platná v čase vzniku daňovej povinnosti pri zdaniteľnom obchode, na ktorý sa
oprava základu dane vzťahuje.
Príklad:
Platiteľ dane A dodal tovar platiteľovi dane B dňa 10. decembra 2010 v hodnote 1 119 €,
v tom 19 % DPH 119 € a v ten istý deň aj vyhotovil faktúru. Platiteľ dane A priznal daň
v daňovom priznaní za zdaňovacie obdobie december 2010. Platiteľ dane B v rámci
reklamácie vrátil tovar platiteľovi dane A dňa 24.1.2011 v celom rozsahu. Platiteľ dane A
dňa 25.1.2011 vyhotovil dobropis na sumu 1 119 € (§ 75 ods. 7 zákona o DPH), ktorým
opravil základ dane a daň uvedenú na pôvodnej faktúre z dôvodu, že tovar bol v celom
rozsahu vrátený dodávateľovi. Pri oprave základu dane použije platiteľ dane A sadzbu dane
platnú v čase vzniku daňovej povinnosti pri dodaní tovaru, t.j. 19 %. Rozdiel medzi pôvodným
základom dane a opraveným základom dane (-1000 €) a rozdiel medzi daňou pôvodnou
a opravenou daňou (-119 €) uvedie platiteľ dane A v daňovom priznaní podanom za
zdaňovacie obdobie, v ktorom vyhotovil doklad o oprave základu dane (§ 25 ods. 3 zákona
o DPH), t.j. v daňovom priznaní podanom za zdaňovacie obdobie január 2011 ( r. 03 a 04
DP). Odberateľ, ktorý odpočítal daň z pôvodnej faktúry v r. 2010 z dôvodu, že bola jeho
dodávateľom vykonaná oprava základu dane, ktorá má za následok zníženie základu dane, je
povinný opraviť odpočítanú daň. Opravu odpočítanej dane vykoná odberateľ v tom
zdaňovacom období, v ktorom dostal doklad o oprave základu dane.
maska4
13.12.11,12:18
Môžte mi to prosím napísať po lopate? Zaúčam sa a celkom tomu nerozumiem. V DP za DPH 12/11 si odpočítam tých 20%? DPH
Tweety
13.12.11,12:20
Dobrý deň .Ak môžte , pomôžte.V roku 2010 sme zakúpili tovar 19% sadzba DPH .Tento rok nám uznali reklamáciu a vrátili nám peniaze.Vystavili dobropis ale so sadzbou 20% DPH.Jedná sa o Baumax.Ako mám postupovať , ked viem, myslím si , že tam má byť 19 %DPH? Sme mes.plátci a JU.Dakujem Na dobropise mala byť 19% dph, pretože k zdaniteľnému plneniu došlo za platnosti 19% dane. Nemáš prečo odviesť štátu viac, ako si si uplatnila na odpočte. Dobropis by som im vrátila na prepracovanie.
Katarina
13.12.11,12:23
Môžte mi to prosím napísať po lopate? Zaúčam sa a celkom tomu nerozumiem. V DP za DPH 12/11 si odpočítam tých 20%? DPH

Toto je zrejme reakcia na môj príspevok, ktorý som vymazala, lebo odpoveď nebola správna.
maska4
13.12.11,12:24
Ale oni ho nechcu prepracovat.Ze ich to system nepusti a neumozni im tamdat znizenu sadzbudane. Tak co s tým?
Tweety
13.12.11,12:26
Ale oni ho nechcu prepracovat.Ze ich to system nepusti a neumozni im tamdat znizenu sadzbudane. Tak co s tým? Zaujímavé, soft to určite umožní, len sa vyhovárajú. Ak to takto zaúčtujete potom aj tú dph musíte v takejto sadzbe odviesť.
maska4
13.12.11,12:33
Rozumiem tomu, ale nemôžem s tým pohnúť, keďže iný doklad v rukách nemám.Iný mi jednoducho nedali. To znamená ,že odvedie štatu viac.Spýtam sa hlúpu?Nebude to za chybu?
Tweety
13.12.11,13:21
Rozumiem tomu, ale nemôžem s tým pohnúť, keďže iný doklad v rukách nemám.Iný mi jednoducho nedali. To znamená ,že odvedie štatu viac.Spýtam sa hlúpu?Nebude to za chybu? Odviesť viac môžete, ale menej nie, to je už sankcionované.
maska4
13.12.11,13:37
Dakujem Vám za príspevky a odobrenie.Ja som tam už aj volala ,ale jednoducho , že ju to nepusti , dokonca ani vstupit uz do vystaveného dobropisu, nakolko tam spravila chybu. No nic , budeme musieť odviesť viac :eek: .Nijak inak to nevidím.
Ešte raz díky.