83gene
13.12.11,13:49
Dobrý deň,

sme firma, ktorá má prenajaté priestory, ideme tam robiť na súhlas prenajímateľa plynofikáciu, vykurovanie, prístupovú cestu a zateplenie stropu. Môžete mi prosím poradiť, ako o týchto prípadoch účtovať? Musím to všetko dať na technické zhodnotenie? A ešte ma napadlo, že máme nájomnú zmluvu iba na nebytové priestory. Môžeme robiť prístupovú cestu, ak nemáme zmluvu na pozemok pri prenajatej budove?
Prosím poraďte
83gene
19.12.11,15:45
nikto sa mi nevie vyjadrit? v stavebnom zakone je uvedene,ze k drobnym stavbam patria pripojky rozvodnych sieti,co sa odpisuje v 3.odpis skup. v kvalifikacii stavieb je vsak uvedene,ze plyn. a elektr. rozvadzace su sucastou stavby a teda sa odpisuju 20 rokov. kde mam vlastne zaradit plynofikaciu a elektricku pripojku?
Pavol / Lukáčik&Partners
19.12.11,16:19
Dobrý deň,
postupy účtovania pre PU upravuju túto situáciu v §41 (účtovanie TZ odpisovaného nájomcom). Takéto TZ by sa malo podľa §41 ods. 4 účtovať na účte, na ktorom by sa tento majetok účtoval, ak by bol nájomca jeho vlastníkom (§21 ods. 1, 3,4 postupov účtovania pre PU). K uvedenej teme existuje aj Pokyn MF SR, ktory stanovuje, čo je súčasťu stavby a čo nie. Čo sa tyka pristupovej cesty, to by si vyzadovalo osobnu konzultaciu a detailnejsiu analyzu. Ak by ste mali zaujem, kontaktuje ma.
83gene
20.12.11,08:46
dakujem za vasu reakciu, ale napisali ste co som vedela. dilema je, ze podla pokynu su plyn. odberne zariadenia, elektr. rozvody a vykurovanie sucastou stavby tj odpisova skup 4,ale podla stavebneho zakona su pripojky rozvodnych sieti drobnou stavbou cize sa odpisuju samostatne v 3. odpis skup, tak ako teraz?
Pavol / Lukáčik&Partners
20.12.11,11:14
Dobrý deň,
mrzí ma, že som Vám nepovedal nič nové :) Skúsim doplniť niektoré informácie, čo som si k uvedenému stihol naštudovať. Samotné prípojky na plyn a vykurovanie by som podľa stavebného zákona zaradil do 3. odpisovej skupiny (stavebný zákon jasne v §139b ods. 7 píše, čo sa považuje za drobnú stavbu - prípojky stavieb a pozemkov na verejné rozvodné siete a kanalizáciu všetkých stavieb a pozemkov a pripojenie drobných stavieb a pozemkov na rozvodné siete a kanalizáciu hlavnej stavby.

Neviem presne, čo všetko bude tá investícia zahŕňať. Ak by išlo iba o samotnú prípojku na siete, tú by som zaradil do 3. odpisovej skupiny. Pokyn hovorí o rozvodoch, potrubiach atd.. A by ste budovali aj takyto typ majetku, tak by som to rozdelil a posudzoval to ako TZ budovy. Nemam k dispozicii viac informacii, tak vam nemozem s istotou poradit.
83gene
22.12.11,14:40
pavol veľmi pekne vám ďakujem, že sa mi venujete. Dnes som narazila na takýto problém:

my sme nájomca v prenajatej budove. K tejto budove pred tromi rokmi ťahal náš prenajímateľ prípojku od stlpu ku skrini (čo som si pôvodne myslela, že to ešte len teraz budeme robiť my-išlo by o drobnú stavbu-3.OS), ktorú si aj on na svoje náklady zriaďoval, čiže išlo o nízkonapäťové pripojenie. No ale naša firma ako nájomca už do vytvorenej skrinky prenajímateľom dal na svoje náklady urobiť hodiny a urobil stavebnú prípojku, čiže natiahol kábel od skrini k budove.
prosím o radu, či my ako nájomcovia sme si mohli urobiť stavebnú prípojku keď skrinku vlastní náš prenajímateľ a či si faktúru od elektrárni za pripojovací poplatok môžme účtovať my, či to má ísť všetko čo sa týka prípojky na prenajímateľa, keďže on vlastní elektr. skrinku.
Neviem, či ma je dobre rozumieť z toho všetkého: v skratke: môže si jedna firma urobiť na seba prípojku od stlpa ku skrinke a dať do daň. výdavkoch a druhá firma urobí prípojku od skrinky k budove a tiež dať do svojích nákladoch? ak áno, prípojka od skrinky k budove sa berie tiež ako drobná stavba? V zákone je, že drobná stavba sú prípojky..... ale myslí sa tým pripojenie od elektr. stlpu až po budovu alebo len po skrinku? teda napojenie od skrinky po budovu by bola len obyčajná služba?
veľmi komplikované, pomôžte prosím