fialka m
13.12.11,14:09
Ahojte, mate niekto skusenosti s platenim cestnej dane za auto, ktore vlastni zamestnanec sukromne, ale pouziva ho na sluzobne ucely. Mesacne si tento zamestnanec vykazuje kilometre, ktore spravi sluzobne a my mu preplatime nahradu za pouzivanie vozidla a takisto aj nahradu za vydavky.

Musime ako spolocnost za toto auto platit cestnu dan? Ak ano, aky je postup?

Dakujem
Tweety
13.12.11,13:16
Ahojte, mate niekto skusenosti s platenim cestnej dane za auto, ktore vlastni zamestnanec sukromne, ale pouziva ho na sluzobne ucely. Mesacne si tento zamestnanec vykazuje kilometre, ktore spravi sluzobne a my mu preplatime nahradu za pouzivanie vozidla a takisto aj nahradu za vydavky.

Musime ako spolocnost za toto auto platit cestnu dan? Ak ano, aky je postup?

Dakujem ÁNo, máte ako firma daňovú povinnosť k dani z MV.
Sarlotka
13.12.11,13:18
zakon o miestnych daniach a miestnom poplatku
§ 85
Daňovník


(2) Daňovníkom je tiež

a) zamestnávateľ, ak vypláca cestovné náhrady zamestnancovi za použitie vozidla, v dokladoch ktorého je ako držiteľ zapísaný zamestnanec; to neplatí, ak zamestnávateľom je vyšší územný celok, do rozpočtu ktorého plynie daň z motorových vozidiel,
b) stála prevádzkareň 43) alebo iná organizačná zložka 43) osoby s trvalým pobytom alebo sídlom v zahraničí.

nevidela som danove priznanie za tento rok este, ale uvazda sa tam aj danovnik tu sa uvedie prave §85 ods 2 a
priznanie k dani z mot vozidiel sa podava za rok2011 do 31.1.2012 a je vtedy aj splatna (ak to nie je sobota, nedela, inak prvy pracov.den)
DušanČ
13.12.11,18:52
zakon o miestnych daniach a miestnom poplatku
§ 85
Daňovník


(2) Daňovníkom je tiež

a) zamestnávateľ, ak vypláca cestovné náhrady zamestnancovi za použitie vozidla, v dokladoch ktorého je ako držiteľ zapísaný zamestnanec; to neplatí, ak zamestnávateľom je vyšší územný celok, do rozpočtu ktorého plynie daň z motorových vozidiel,
b) stála prevádzkareň 43) alebo iná organizačná zložka 43) osoby s trvalým pobytom alebo sídlom v zahraničí.

nevidela som danove priznanie za tento rok este, ale uvazda sa tam aj danovnik tu sa uvedie prave §85 ods 2 a
priznanie k dani z mot vozidiel sa podava za rok2011 do 31.12.2012 a je vtedy aj splatna (ak to nie je sobota, nedela, inak prvy pracov.den)

Daňové priznanie k dani z MV za rok 2011 sa podáva do 31.01.2012. Vtedy je aj splatná. Súkromné auto používané na služobné účely sa v daňovom priznaní uvádza obdobne ako MV v majetku firmy. Rozhodujúcim kritériom je počet mesiacov v roku, kedy sa uvedené vozidlo na služobné účely použilo. Sadzby dane, ktoré určuje príslušný vyšší územný celok, sú jednotné pre MV v majetku firmy, aj pre súkromné MV používané na služobné účely.
Sarlotka
13.12.11,19:51
ano samozrejme ze 31.1.2012 je tam preklep
kimart
15.12.11,06:58
Mám otázku, ak sú manželia zároveň konatelia spoločnosti, auto nemajú zaradené v majetku firmy, držiteľom je jeden z manželov (konateľov), využívajú toto auto na služobné cesty, nie je vtedy povinnosť platiť daň z MV?
KEJKA
15.12.11,07:09
Mám otázku, ak sú manželia zároveň konatelia spoločnosti, auto nemajú zaradené v majetku firmy, držiteľom je jeden z manželov (konateľov), využívajú toto auto na služobné cesty, nie je vtedy povinnosť platiť daň z MV?
konateľ sa považuje za zamestnanca. SRO podá DP DMV a zaplatí daň za mesiace, v ktorom auto zamestnanec použil na služobné cesty.
kimart
15.12.11,07:24
ďakujem, a je rozdiel, keď jeden z týchto manželov (držiteľ vozidla) predtým nebol konateľom, auto využívala jeho manželka(konateľka) pri SC? vtedy nebola povinnosť platiť DzMV?
KEJKA
15.12.11,07:29
môže byť rozdiel, zákon hovorí o aute vo vlastníctve zamestnanca. Odporúčam pozrieť diskusiu v starších témach. JA považujem auto za BSM - takže DMV platiť, ale sú tu opačné názory, treba posúdiť znova a rozhodnúť sa.
Tweety
15.12.11,07:30
ďakujem, a je rozdiel, keď jeden z týchto manželov (držiteľ vozidla) predtým nebol konateľom, auto využívala jeho manželka(konateľka) pri SC? vtedy nebola povinnosť platiť DzMV?Rozdiel nie je žiaden, firma má povinnosť podať DP k dani z MV.
kimart
15.12.11,07:45
môže byť rozdiel, zákon hovorí o aute vo vlastníctve zamestnanca. Odporúčam pozrieť diskusiu v starších témach. JA považujem auto za BSM - takže DMV platiť, ale sú tu opačné názory, treba posúdiť znova a rozhodnúť sa.
Však vtomto je problém, že im bolo povedané, že nemusia platiť DzMV, ak je držiteľom osoba, ktorá nefiguruje vo firme . Kedysi som to tu študovala a tento názor tu bol tiež. Lenže teraz sú konatelia obaja, tak podľa toho, čo sa tu píše, by mali platiť DzMV. No potrebovala by som im to nejak dokázať - odkaz na zákon, usmernenie, kde je ktomu vyjadrenie.Tiež by som moc poprosila, je už vzor tlačiva na DzMV za rok 2011?
Tweety
15.12.11,07:50
§ 85
Daňovník

(1) Daňovníkom je fyzická osoba alebo právnická osoba, alebo ich organizačná zložka zapísaná do obchodného registra, ktorá

a) je ako držiteľ vozidla zapísaná v dokladoch vozidla, 42)
b) používa vozidlo, v dokladoch ktorého je ako držiteľ vozidla zapísaná osoba, ktorá zomrela, bola zrušená alebo zanikla,
c) používa vozidlo, v dokladoch ktorého je ako držiteľ vozidla zapísaná osoba, ktorá nepoužíva vozidlo na podnikanie,
d) používa vozidlo, v dokladoch ktorého je ako držiteľ vozidla zapísaná osoba, ktorá má trvalý pobyt alebo sídlo v zahraničí.

(2) Daňovníkom je tiež

a) zamestnávateľ, ak vypláca cestovné náhrady zamestnancovi za použitie vozidla, v dokladoch ktorého je ako držiteľ zapísaný zamestnanec; to neplatí, ak zamestnávateľom je vyšší územný celok, do rozpočtu ktorého plynie daň z motorových vozidiel,
b) stála prevádzkareň 43) alebo iná organizačná zložka 43) osoby s trvalým pobytom alebo sídlom v zahraničí.
tweedle
15.12.11,07:52
a ako je to prosím vás, ak má konateľ 2 spoločnosti, v jednej je auto v majetku a platí sa tam aj DzMV. Ak si ho používa aj pre činnosť 2 firmy, treba vykazovať, na základe nich môže ísť do nákladov PHM? môže si uplatniť aj DPH? a ako je to prosím Vás s amortizáciou vozidla?
Tweety
15.12.11,08:18
a ako je to prosím vás, ak má konateľ 2 spoločnosti, v jednej je auto v majetku a platí sa tam aj DzMV. Ak si ho používa aj pre činnosť 2 firmy, treba vykazovať, na základe nich môže ísť do nákladov PHM? môže si uplatniť aj DPH? a ako je to prosím Vás s amortizáciou vozidla? A ako je to používanie v druhej firme ošetrené?
tweedle
15.12.11,08:28
Zatiaľ nijako, momentálne je to v štádiu riešenia, lebo konateľ ho najprv chcel používať a uplatňovať si náklady len v prvej spoločnosti, včera si vymyslel, že ho chcem mať v oboch, ja keď pri jeho činnosti bude ťažké dokazovať, ktoré km boli jazdené pre ktorú firmu.
Neviem presne ako by som mala postupovať. Spísať zmluvu medzi spoločnosťami o prenájme vozidla, (za nulový prenájom) s tým že sa búdu presne rozpisovať kilometre? Ako to bude s DPH? časť do prvej firmy, časť do druhej, a ako s tým opotrebovaním?
Tweety
15.12.11,08:35
Zatiaľ nijako, momentálne je to v štádiu riešenia, lebo konateľ ho najprv chcel používať a uplatňovať si náklady len v prvej spoločnosti, včera si vymyslel, že ho chcem mať v oboch, ja keď pri jeho činnosti bude ťažké dokazovať, ktoré km boli jazdené pre ktorú firmu.
Neviem presne ako by som mala postupovať. Spísať zmluvu medzi spoločnosťami o prenájme vozidla, (za nulový prenájom) s tým že sa búdu presne rozpisovať kilometre? Ako to bude s DPH? časť do prvej firmy, časť do druhej, a ako s tým opotrebovaním? Ak nijako, potom je ťažké hovoriť ako o niečom účtovať. Najprv treba rozhodnúť o spôsobe používania, a až potom môžeme pristúpiť k tomu, ako o tom budeme účtovať, zatiaľ v druhej spoločnosti nie je možné o jeho používaní účtovať vôbec..
tweedle
15.12.11,08:52
neúčtujem v druhej spoločnosti nič, viem že nemôžem,,,
konateľ si to predstavuje tak, že mi prinesie pokladničný blok za benzín, ja mám dajme tomu 2/3 sumy dať do prvej spoločnosti a 1/3 do druhej. tak rozdeliť aj DPH + amortizácia,,,,

doteraz som nič takéto nerobila, účtujem vo firme len služobné vozidlá, toto robím externe,
v tej prvej spoločnosti má v účtovníctve totálny bordel, len pokuty a upomienky zo všetkých možných úradov chodia tak je ťažké sa tam k niečomu dopátrať,,on si myslí že je najmúdrejší na svete, a veľmi ťažko sa dá o niečo presvedčiť, tak chcem byť na neho pripravená a vedieť mu vysvetliť aký je správny postup,,,
Tweety
15.12.11,09:05
neúčtujem v druhej spoločnosti nič, viem že nemôžem,,,
konateľ si to predstavuje tak, že mi prinesie pokladničný blok za benzín, ja mám dajme tomu 2/3 sumy dať do prvej spoločnosti a 1/3 do druhej. tak rozdeliť aj DPH + amortizácia,,,, Tak takto to možné nie je, musí byť nejaká zmluva o jeho používaní,alebo o prenájme MV, alebo fa za prejazdené km,,, alebo doteraz som nič takéto nerobila, účtujem vo firme len služobné vozidlá, toto robím externe,
v tej prvej spoločnosti má v účtovníctve totálny bordel, len pokuty a upomienky zo všetkých možných úradov chodia tak je ťažké sa tam k niečomu dopátrať,,on si myslí že je najmúdrejší na svete, a veľmi ťažko sa dá o niečo presvedčiť, tak chcem byť na neho pripravená a vedieť mu vysvetliť aký je správny postup,,, V texte.
tweedle
15.12.11,09:13
takže to spravím tak, nech si spisuje km, ktoré prejazdil kvôli druhej firme, a tie nech mi na konci každého mesiaca vyfakturuje na základe prenájmu, na ktorý sa spraví samozrejme zmluva, bude sa účtovať len to čo sa skutočne prejazdí. Môže byť uplatnená aj DPH? a s tým opotrebovaní to mám ako riešiť?
Tweety
15.12.11,09:17
Aké opotrebovanie?
tweedle
15.12.11,09:24
konateľ mi tvrdil, že si môže účtovať od druhej firmy aj za opotrebovanie auta,, ale to mu asi vysvetlím, že sa to nedá, nech to nekomplikuje, lebo ten si za chvíľu vymyslí že chce dať do nákladov aj vzduch ktorý dýcha
kimart
15.12.11,09:27
To tlačivo na DzMV 2011 už je? existuje nejaký vzor?
tweedle
15.12.11,09:32
kimart
15.12.11,09:48
idem si oči vyočiť no nevidím ho, znamená to, že je to isté ako bolo platné pre rok 2010?
tweedle
15.12.11,09:52
ja ho tam vidím, Daňové tlačivá - danové priznania, hlásenia a ostatné- 1. z DzP potom naspleduje DPH a potom DzMV hned prvé je za rok 2011
tweedle
15.12.11,09:53
ale keď to rozkliknem tak je to DMV 2010, takže je asi identické
kimart
15.12.11,10:00
:) no veď toto, môže to ešte niekto potvrdiť, je už nejaké usmernenie? celý deň nad tým sedím, ale nejak sa mi nedarí:(
KEJKA
15.12.11,10:20
konateľ mi tvrdil, že si môže účtovať od druhej firmy aj za opotrebovanie auta,, ale to mu asi vysvetlím, že sa to nedá, nech to nekomplikuje, lebo ten si za chvíľu vymyslí že chce dať do nákladov aj vzduch ktorý dýcha
ak chce fakturovať aj opotrebenie, tak potom nech to zakalkuluje do nájmu. Nebude nulový nájom. cesta je dobrá - evidencia prejazdených km, pričom sú dve možnosti
1. cena za km nebude len podľa spotreby, ale sa navýši o opotrebenie, napr. nejaká priemerná cena za PHM - cena za spotrebu PHM/km sa zvýši o 0,83 za každý km, v tom bude aj to opotrebenie
2. cena za km sa bude fakturovať vyložene len vo výške spotrebovaných PHM. Na konci roka sa spočítajú ročné náklady na auto /odpisy+náklady na opravy, DN, bežný servis apod/ vypočíta sa alikvotná suma podľa podielu odjazdených km a vyfakturuje sa v poslednej faktúre za rok. Musí to však byť takto uvedené v zmluve.
Určite sú aj iné možnosti, tieto považujem za základné a transparentné.
DPH si bude odpočítavať len v prvej firme
a DPH na výstupe uplatníš v každej faktúre na druhú firmu.
tweedle
15.12.11,10:34
ďakujem za pomoc,,,toto kým pán konateľ pochopí to zas bude :)
SPECTRUM
21.12.11,07:27
SZČO mala prihlásené auto ako podnikateľ 4 roky splnil si oznamovaciu povinnosť a daň z motorových vozidiel
zaplatil. K 1.1.2011 auto vyradil z obchodného majetku a previedol ho do súkromného vlastníctva a ďalej ho používa na
podnikanie od 2.1.2011. Mal oznamovaciu povinnosť zánik k 1.1.2011, že už nie je auto v podnikaní a vznik daňovej povinnosti ako súkromnej
osoby používajúca auto na firemné účely ? Stále ide o to isté auto.https://mail.google.com/mail/images/cleardot.gif
KEJKA
21.12.11,16:29
nakoľko to isté auto používa na podnikanie tá istá osoba, nevidím dôvod odhlasovať a prihlasovať auto k DMV.
lucqqqa
05.01.12,13:29
ahojte, prosím o radu, keďže som toho už veľa prečítala, no väčšinou sa píše o SZČO tak neviem či to platí aj na s.r.o...., som konateľka aj spoločníčka v s.r.o. (nie som zamestnanec), používam svoje auto aj na podnikanie (daň z MV plánujem samozrejme uhradiť aj podať DP za auto) auto nieje zaradené v majetku firmy, využívam ho na základe zmluvy o výpožičke, chcem sa spýtať čo si môžem dať do nákladov (PHM + paušálnu náhradu???), musím robiť knihu jazd a odkladať bločky....už mám z toho riadny chaos, prosím o radu, vopred ďakujem
KEJKA
05.01.12,18:16
ahojte, prosím o radu, keďže som toho už veľa prečítala, no väčšinou sa píše o SZČO tak neviem či to platí aj na s.r.o...., som konateľka aj spoločníčka v s.r.o. (nie som zamestnanec), používam svoje auto aj na podnikanie (daň z MV plánujem samozrejme uhradiť aj podať DP za auto) auto nieje zaradené v majetku firmy, využívam ho na základe zmluvy o výpožičke, chcem sa spýtať čo si môžem dať do nákladov (PHM + paušálnu náhradu???), musím robiť knihu jazd a odkladať bločky....už mám z toho riadny chaos, prosím o radu, vopred ďakujem
podmienky a pravidlá mali byť uvedené v zmluve o výpožičke.
Štandardne súkromné auto konateľ využíva, píše si cesťák, km, a dostane cestovné náhrady.
ak to máš zariadené inak, tak sa treba dohodnúť a dopísať to do tej zmluvy.
lucqqqa
07.01.12,15:34
Ďakujem za odpoveď :-)
lucqqqa
07.01.12,15:59
chcem sa ešte opýtať, ja v podstate tú zmluvu o výpožičke ešte reálne nemám, takže tam mám uviesť, že ja ako FO požičiavam auto bezodplatne s.r.o., ktorá si môže dať do nákladov phm + paušálnu náhradu 0,183 za každý km jazdy, ja mám realitnú kanceláriu, čiže autom za jeden deň niekedy behám pomerne dosť, obhliadky, nábor nehnuteľností...atď, neviem ten cesťak si mám potom vypisovať na každú jazdu zvlásť,?? neviem si to predstaviť...to by som asi nič iné nerobila...taktiež mi nieje stále jasné či musím odkladať bločky za tankovanie alebo stačí vychádzať z priemernej ceny benzínu podľa štatistického úradu...písala ste, že štandardne konateľ dostane cestovné náhrady - čo konkrétne záhrňajú???? ďakujem
luciaNR
11.01.12,12:46
Ahojte potrebovala by som poradiť ohľadom dane z MV

SZČO využíval svoje súkromné auto na svoje podnikateľské účely, robil si cesťáky. Auto je prihlásené na DU.
Ku dňu 28.04.2011 živnosť zrušil a stal sa konateľom s.r.o., v ktorej toto auto naďalej do októbra 2011 využíval na pracovné cesty
a naďalej mu boli vyplácané cestovné náhrady. Súkromné auto bolo odhlásené v októbri a následne prihlásené nové firemné auto, ktoré je
už majetkom s.r.o.

Poprosím Vás o radu ako vyplniť DP?
Za nové auto samozrejme už podáva daňové priznanie s.r.o. No za to súkromné?
podám dve DP? s tým že v jednom bude rozpočítaná daň pre SZČO na tie 4 mesiace a v druhom DP bude daň prepočítaná od toho apríla do októbra (čiže kedy konateľ používal súkromné auto na služob.cesty v s.r.o.+ daň za nové auto)??

vopred Vám veľmi pekne ďakujem za odpoveď a prajem pekný deň
Tweety
11.01.12,13:08
Ahojte potrebovala by som poradiť ohľadom dane z MV



SZČO využíval svoje súkromné auto na svoje podnikateľské účely, robil si cesťáky. Auto je prihlásené na DU.

Ku dňu 28.04.2011 živnosť zrušil a stal sa konateľom s.r.o., v ktorej toto auto naďalej do októbra 2011 využíval na pracovné cesty

a naďalej mu boli vyplácané cestovné náhrady. Súkromné auto bolo odhlásené v októbri a následne prihlásené nové firemné auto, ktoré je

už majetkom s.r.o.



Poprosím Vás o radu ako vyplniť DP?

Za nové auto samozrejme už podáva daňové priznanie s.r.o. No za to súkromné?

podám dve DP? s tým že v jednom bude rozpočítaná daň pre SZČO na tie 4 mesiace a v druhom DP bude daň prepočítaná od toho apríla do októbra (čiže kedy konateľ používal súkromné auto na služob.cesty v s.r.o.+ daň za nové auto)??



vopred Vám veľmi pekne ďakujem za odpoveď a prajem pekný deň SZČO- DP do apríla. Sro- Dp na rovnaké vozidlo(vyplácané náhrady) podľa mesiacov, v ktorých boli vyplácané, potom ďalšie DP na už nové firemné vozidlo.