baron81
13.12.11,20:32
Pekný deň, chcel by som sa spýtať či môže firma alebo živnostník, platca aj neplatca, využívať software len pre tlačenie faktúr a tvorbu databázy zákazníkov. Nie som si istý ako je to u SRO či jej stačí iba takýto software v ktorom by som si iba tvoril vlastnú databázu zákazníkov a tlačil faktúry, alebo musím mať nejaký iný? Prosím Vás keby ste mi poradili ako je to vo všetkých štyroch prípadoch čiže SRO platca/neplatca, Živnostík platca/neplatca..Veľmi pekne vopred ďakujem...:)
tictac7
13.12.11,19:42
SW na tlač faktúr a databázu zákazníkov môže mať ktokoľvek akýkoľvek. Druhá otázka je SW na vedenie účtovníctva. Ak si takáto SZČO alebo PO (je jedno, či je platca alebo neplatca DPH) necháva viesť účto u inej SZČO alebo PO, všetko je O.K., ak si ho vedie sám (teda asi bude mať na to nejakého zamestnanca, pokiaľ to neovláda on), asi by bolo vhodné mať aj nejaký SW na účto, teda aspoň pri PO, pri SZČO sa to dá riešiť aj excelom, len treba vedieť, ako na to....a vlastne excelom sa to dá riešiť aj pri PO (my sme sa v škole učili ešte ručne všetko všade zapisovať)....
baron81
13.12.11,20:21
Aha.. takže je jedno akým programom by som tlačil faktúry a evidoval zákazníkov.. Berme do úvahy že účtovníctvo vykonáva externá firma.. Faktúry potom vydané musím tlačiť 2x? A je potom teda jedno či som SZČO alebo PO a je jedno taktiež či platca či neplatca správne som pochopil áno?
tictac7
13.12.11,20:25
Aha.. takže je jedno akým programom by som tlačil faktúry a evidoval zákazníkov.. Berme do úvahy že účtovníctvo vykonáva externá firma.. Faktúry potom vydané musím tlačiť 2x? A je potom teda jedno či som SZČO alebo PO a je jedno taktiež či platca či neplatca správne som pochopil áno?

áno, správne si to pochopil. A áno, je jedno, či si platca DPH alebo nie, či si SZČO alebo PO. A bolo by dobré ich tlačiť 2x, lebo 1x musíš odovzdať tomu, kto Ti vedie účto a druhý výtlačok si necháš Ty, keď si chceš viesť nejakú svoju evidenciu. Vlastne, pardon, musíš ich tlačiť 3x - lebo jeden krát ju potrebuješ dať odberateľovi - aby vedel, čo má platiť ;)
baron81
13.12.11,20:32
Ďakujem pekne..