calawen
13.12.11,21:23
Zdravím, skopírujem e-mail od klienta a poprosím o pomoc pri zodpovedaní otázok:

Dobrý deň Lucia,

Skúste sa poradiť :

Moja novozaložená spoločnosť bude obchodovať s nehnuteľnosťami a prípadne zabezpečovať ich prenájom, nadobudne neskolaudovanú novostavbu (rodinný dom) „za účelom ďalšieho predaja“.

Bude v účtovníctve vedená ako HIM alebo ako tovar?

Je rozdiel pri uplatnení odpočtu DPH ak je nehnuteľnosť vedená ako HIM alebo tovar?

Ak je uvedená ako tovar, môže sa odpisovať a prenajímať?

Ak sa bude prenajímať len niekoľko mesiacov (2-3) v roku, pričom výška ročného nájmu bude nižšia ako výška ročného odpisu, ..., má to vplyv na úpravu dane DPH?

Ďakujem.
calawen
13.12.11,20:27
Môj názor:

Ak bude novostavba "za účelom ďalšieho predaja" - nepôjde do dlhodobého majetku, ale ako nehnuteľnosť na predaj - bude účtovaná na účte 133.

Rozdiel v uplatnení odpočtu nebude.

Ak je vedená ako tvar, nebude sa odpisovať. Prenajímať sa predpokladám môže.

V poslednom si nie som istá ako to myslí - totiž ak bude na 133, tak nebude odpis, ale rozdiel výšky príjmu z nájmu a výšky odpisu (iba ak by bola ako nehnuteľný majetok) neovplyvňuje DPH...
calawen
14.12.11,12:12
posúvam
calawen
14.12.11,15:25
posúvam
KEJKA
14.12.11,15:43
Zdravím, skopírujem e-mail od klienta a poprosím o pomoc pri zodpovedaní otázok:

Dobrý deň Lucia,

Skúste sa poradiť :

Moja novozaložená spoločnosť bude obchodovať s nehnuteľnosťami a prípadne zabezpečovať ich prenájom, nadobudne neskolaudovanú novostavbu (rodinný dom) „za účelom ďalšieho predaja“.

Bude v účtovníctve vedená ako HIM alebo ako tovar?

Je rozdiel pri uplatnení odpočtu DPH ak je nehnuteľnosť vedená ako HIM alebo tovar?

Ak je uvedená ako tovar, môže sa odpisovať a prenajímať?

Ak sa bude prenajímať len niekoľko mesiacov (2-3) v roku, pričom výška ročného nájmu bude nižšia ako výška ročného odpisu, ..., má to vplyv na úpravu dane DPH?

Ďakujem.
s podčiarknutým mám problém tiež pochopiť. Možno v otázke ide o úpravu odpočítanej dane, tam nezáleží od počtu mesiacov, ale či sa prenajíma bez DPH alebo s DPH.
Ak sa spomína porovnanie odpisov a nájmu - tak možno ide o úpravu základu dane z príjmu...........................treba upresniť otázku.


Môj názor:

Ak bude novostavba "za účelom ďalšieho predaja" - nepôjde do dlhodobého majetku, ale ako nehnuteľnosť na predaj - bude účtovaná na účte 133..........súhlasím

Rozdiel v uplatnení odpočtu nebude............................................ .................................................s úhlasím

Ak je vedená ako tovar, nebude sa odpisovať........................................ ............súhlasím

Prenajímať sa predpokladám môže...................a výdavky aké?, ked odpisy sa nedajú uplatniť?

V poslednom si nie som istá ako to myslí - totiž ak bude na 133, tak nebude odpis, ale rozdiel výšky príjmu z nájmu a výšky odpisu (iba ak by bola ako nehnuteľný majetok) neovplyvňuje DPH...
calawen
14.12.11,16:10
s podčiarknutým mám problém tiež pochopiť. Možno v otázke ide o úpravu odpočítanej dane, tam nezáleží od počtu mesiacov, ale či sa prenajíma bez DPH alebo s DPH.
Ak sa spomína porovnanie odpisov a nájmu - tak možno ide o úpravu základu dane z príjmu...........................treba upresniť otázku.

Výdavky pri prenájme iba energie, voda a pod. Poradila som mu, že ak chce odpisy, tak nech to vedie ako dlhodobý majetok, ktorý bude odpisovať 20 rokov. Tento taktiež môže prenajímať.

A k poslednému: Predpokladá nasledovné - kúpi novostavbu RD, ktorý bude prenajímať ďalej (neviem či oslobodené alebo nie - či bude odberateľ FO, neplatca DPH alebo platca DPH). Tento bude mať v majetku. Okrem toho bude do majetku nakupovať nehnuteľnosti a predávať ich ďalej - klasika realitka. Je predpoklad, že ďalšie nehnuteľnosti budú mať viac ako 5 rokov od kolaudácie.

Pokiaľ tú nehnuteľnosť - novostavbu bude prenajímať ako oslobodenú službu, bude musieť rátať koeficient, prípadne vôbec nebude mať nárok na odpočet DPH z ceny novostavby?
KEJKA
14.12.11,16:21
áno, ak bude novostavbu prenajímať ako oslobodenú, tak nemá nárok na odpočítanie DPH.
Ak sa režim zemní, môže si nárokovať cez §§ o zmene účelu použitia DM.
a naopak, teraz odpočíta, ale následne bude musieť vrátiť časť alebo celú DPH.
calawen
15.12.11,09:39
Odpoveď od klienta a doplnenie tej poslednej otázky...

Dobre, takže nehnuteľnosť bude v účtovníctve vedená ako HIM, bude sa 20 rokov rovnomerne odpisovať. Počas odpisovania, bude spoločnosť registrovaným platcom DPH, t.j. aj výnos z nájmu bude s DPH.
Otázka je, či správca dane nebude namietať, že výnos z nájmu nebude pokrývať náklady na nehnuteľnosť (prevádzkové náklady, odpisy, ...) keďže sa pravdepodobne nepodarí mať nehnuteľnosť prenajatú 12 mesiacov v roku počas 20-tich rokov...?
Ak v nasledujúcich zdaňovacích obdobiach nebude spoločnosť dosahovať výšku obratu potrebnú na registráciu, môže správca dane zrušiť spoločnosti registráciu na platcu DPH?
KEJKA
15.12.11,10:33
existuje niečo ako strata z podnikania a nikto nič nenamieta. vyhnite sa prenájmu spriaznenej osobe - nemôže byť problém.
správca dane môže zrušiť registráciu, ale pokiaľ budete odvádzať DPH, tak ju rušiť nebude mať dôvod. Za konanie správcu je ťažko zodpovedať, resp. robiť nejaké prehlásenia. Tobôž nie na 20 rokov dopredu.
calawen
16.12.11,09:13
Ešte mám otázku k prenájmu. Ak bude prenajímať tú nehnuteľnosť a chce, aby bol príjem z prenájmu zdaňovaný DPH-čkou, musí byť prijímateľ platcom DPH, alebo stačí ak to bude podnikateľský subjekt? Alebo má postaviť zmluvu tak, že v nájme sú zahrnuté aj energie a bude možné fakturovať nájom s DPH?
calawen
16.12.11,13:15
Ešte mám otázku k prenájmu. Ak bude prenajímať tú nehnuteľnosť a chce, aby bol príjem z prenájmu zdaňovaný DPH-čkou, musí byť prijímateľ platcom DPH, alebo stačí ak to bude podnikateľský subjekt? Alebo má postaviť zmluvu tak, že v nájme sú zahrnuté aj energie a bude možné fakturovať nájom s DPH?

posúvam
srska
16.12.11,13:54