sacul
13.12.11,21:48
Dobry den / Ahojte,

chcel by som sa poradit v nasledovnej veci, Mam zaujem odkupit byt v nadstavbe (skupina novopostavenych bytov na zaklade vydaneho jednotneho stavebneho povolenia), na ktorom prebehla kolaudacia, majitel ma kolaudacne rozhodnutie vydane mestskym uradom, ale s navrhom na vklad do katastra cakal doteraz udajne z titulu ze ostatni kupcovia bytov si vybavovali hypoteku (na rozostavane stavby - kedze takto su zatial na LVckach vedene) a navrh na vklad koladuacneho rozhodnutia podava az teraz. My mame v zaujme kupit byt v hotovosti a chcem sa opytat ci z toho pre nas vyplyvat nejake riziko ked kupime byt ktory je vedeny ako stavba a sucasne kolaudacne rozhodnutie je uz vydane (v tom zmysle ze prebehlo OK bez vyhrad). Takisto ma prekvapilo zemusi toto majitel sucasny Dokladovt na kataster ako celok a nemoze tam ist napriklad selektivne s kolaudacnym na nas byt, zavkladovat kolaudaciu a nam predat byt uz ako "papierovo dostavany".

vrela vdaka za vase nazory,postrehy,


Sacul
Mária27
14.12.11,07:50
Zatiaľ to existuje ako stavba, teda jedna vec. Ak by si si kúpil teraz časť z nej, stal by si sa podielovým spoluvlastníkom veci, nie konkrétneho bytu. Potom by ste mohli byty predávať spolu ako spoluvlastníci. Byt si môžeš kúpiť len od vlastníka bytu, alebo od prvého vlastníka domu. Čiže po zaregistovaní bytov v katastri si môžeš jeden odkúpiť.
Pri rozostavaných bytoch niektorí dávali zálohy, akože si odkúpili byt vo výstavbe. Vlastníctvo však nadobudli až neskôr, ale mnohí sa o peniaze súdia doteraz.
sacul
14.12.11,11:16
Ahoj Maria,

vdaka za promptnu odpoved. Preco sa teda kolauduju jednotlive byty a nie stavba ako celok? To znamena, ze ak by som teraz kupil byt a nahodou sa nepodari stavba na katastri rozdelit na jednotlive skolaudovane byty, tak by sme zostali my majitelia "stavby" v sachu a nemohli napr. selektivne byty predavat?

Apropo na co by znela kupno-predajna zmluva medzi mnou a predajcom bytu, ak v tomto momente nie je mozne predat byt ako taky, ale len stavbu ako celok?


vdaka,
sacul
Mária27
17.12.11,21:30
Kolauduje sa stavba, zároveň byty, lebo tak je zapísaná rozostavaná stavba. Ak je taká stavba v katastri na staviteľa, prevádzajú sa byty v zmysle § 20 bytového zákona (182/1993) podľa občianskeho zákonníka. Ak sa uzatvorí zmluva o výstavbe podľa § 21 a § 22 bytového zákona, kupuje sa byt vopred a už rozostavený je napísaný na budúceho vlastníka bytu.