Tatiana
27.01.06,09:59
Prosím Vás, má dôchodca pri nástupe do zamestnania na TPP podpísať vyhlásenie na zdanenie príjmov a taktiež môže požiadať o ročné zúčtovanie dane keď priloží všetky potrebné doklady? Ďakujem už teraz za Vaše odpovede.
Tatiana
27.01.06,09:22
Bola by som strašne rada, keby ste mi niekto odpovedal.
Mirka D
27.01.06,10:01
Prosím Vás, má dôchodca pri nástupe do zamestnania na TPP podpísať vyhlásenie na zdanenie príjmov a taktiež môže požiadať o ročné zúčtovanie dane keď priloží všetky potrebné doklady? Ďakujem už teraz za Vaše odpovede.

Zatiaľ ti ešte neporadím, ale možno rozprúdim diskusiu. Včera som bola na školení a práve toto som nepochopila:
Čo som si zapamätala:

Ak už poberal dôchodok aj minulý rok určite nemá podpisovať vyhlásenie.
Treba skúmať dátum 1.1. či už bol dôchodca alebo nie. Ak nie - nepodpíše vyhlásenie. Ak áno, je to zložitejšie pretože potom si môže časť (rozdiel) nezdaniteľnej časti uplatniť.

Ak to je ten prvý prípad a teda nemá mať podpísané vyhlásenie je dôležité či príjem presiahol 50% nezdaniteľnej časti. Ak áno je povinný vysporiadať si daň buď RZ alebo DP. Ak mal menej, pretože vtedy si nemusí vysporiadať daň, ale ak si vysporiada (!?) - (iba daňovým priznaním sa to dá) oplatí sa mu to, pretože podľa § 46 sa daň nevyrubí. A tomuto nerozumiem...
Prosím vás vie to niekto upraviť na pravú mieru?
vladan
27.01.06,10:05
Bola by som strašne rada, keby ste mi niekto odpovedal.

... kto hľadá, nájde ...
http://www.porada.sk/showthread.php?t=17843&highlight=d%F4chodca
Palino
27.01.06,10:26
Môj názor je taký, že môžu nastať 2 prípady:
1. dôchodca, ktorý je už 1.1. dôchodcom, pri nástupe do TPP nepodpisuje vyhlásenie, lebo až na konci roka sa porovná výška jeho dôchodku za rok a nezdaniteľnú čiastku a ak jeho dôchodok bol nižší, tak rozdiel si uplatní v daňovom priznaní ako nezdaniteľnú čiastku.
2. dôchodca, ktorý sa stane dôchodcom až v priebehu roka, pri nástupe do TPP môže podpísať vyhlásenie, lebo má nárok na celú sumu nezdaniteľnej čiastky a tak isto môže požiadať o ročné zúčtovanie, ak predloží potrebné doklady.
Mirka D
27.01.06,10:27
... kto hľadá, nájde ...
http://www.porada.sk/showthread.php?t=17843&highlight=d%F4chodca

A kto mi po lopate vysvetlí, prečo sa dôchodcovi, ktorý ma menej ako 50% nezdaniteľnej časti oplatí podať daňové priznanie?????
Môže to súvisieť s § 9 ods. 1 písm. h), že príležitostný príjem do 5 násobku životného minima je oslobodený od dane?
V uvedených linkoch sa nič takého nerieši a to čo sa rieši mi je jasné.
Palino
27.01.06,10:50
Ak v zmysle zákona o dani z príjmov § 32 ods.1 nedosiahol zdaniteľné príjmy presahujúce 50 % nezdaniteľnej čiastky, tak nemusí podať daňové priznanie. Ale práve dôchodca, ktorý mal dôchodok nižší ako nezdan. čiastka, tak si podá DP, v ktorom si odpočíta rozdiel dôchodku a nezdan. čiastky a vráti sa mu rozdiel v dani. Preto sa mu to oplatí, aj keď by nemusel.
Mirka D
27.01.06,11:01
Ďakujem za odpovede, aj keď mám pocit že to nie je to pravé.
Mala som si to uzrejmiť na školení - tak mi treba... ale školiteľ už bol nervózny...
Ak by šlo len o to, že by si mohol douplatňovať ten rozdiel, to by mohol aj ročným zúčtovaním. A tu bolo vyslovene zdôraznené, že tá možnosť pre dôchodcu tu je, ale LEN daňovým priznaním. Vrátia mu celú daň, hoci by bol dôchodcom aj 10 rokov...
milanr
27.01.06,11:10
Už som z toho niejaká dopletená. Mám zamestnancov, ktorí sa v priebehu r. 2005 stali poberateľmi: starobného, predčasného a výsluhového dôchodku. Po predložení Rozhodnutí som im túto zmenu zapísala do Vyhlásenia, s tým, že do konca r. 2005 si uplatňovali mesačne NČZD. Ak mi vo Vyhlásení pre r.2006
podpíšu, že v skutočnostiach nedošlo k žiadnej zmene, tak to znamená, že sú poberateľmi uvedených dôchodkov k 1.1.2006 a pre . 2006 nemajú nárok na mesačný odpočet NČZD ?
ajobs
27.01.06,11:36
Ďakujem za odpovede, aj keď mám pocit že to nie je to pravé.
Mala som si to uzrejmiť na školení - tak mi treba... ale školiteľ už bol nervózny...
Ak by šlo len o to, že by si mohol douplatňovať ten rozdiel, to by mohol aj ročným zúčtovaním. A tu bolo vyslovene zdôraznené, že tá možnosť pre dôchodcu tu je, ale LEN daňovým priznaním. Vrátia mu celú daň, hoci by bol dôchodcom aj 10 rokov...

Mirka D, je to presne tak, ako píše Palino. Nehľadaj v tom nejaké mimoriadne výhodné daňové úľavy, pretože žiadne neexistujú.:mee: :confused:
ajobs
27.01.06,11:37
Už som z toho niejaká dopletená. Mám zamestnancov, ktorí sa v priebehu r. 2005 stali poberateľmi: starobného, predčasného a výsluhového dôchodku. Po predložení Rozhodnutí som im túto zmenu zapísala do Vyhlásenia, s tým, že do konca r. 2005 si uplatňovali mesačne NČZD. Ak mi vo Vyhlásení pre r.2006
podpíšu, že v skutočnostiach nedošlo k žiadnej zmene, tak to znamená, že sú poberateľmi uvedených dôchodkov k 1.1.2006 a pre . 2006 nemajú nárok na mesačný odpočet NČZD ?

Áno, presne tak.
milanr
28.01.06,17:54
Tono, vďaka za odpoveď. Len som sa chcela uistiť, či to urobím správne.
ivetakli
04.02.06,14:25
Dobrý deň, prosím aj ja o odpoveď, či rozmýšľam správne. Zamestnávame pracujúceho dôchodcu, dôchodok poberá od mája 2005. Celý rok si uplatňoval 7328,--. Teraz ma požiadal o Rzd. Potrebujem vedieť, či chápem správne:
- Z príjmu mu môžem odpočítať 87936,--, lebo nebol dôchodca od 1.1.
- dôchodok sa do zdanit. príjmu nepočíta
- od januára 2006, už nemá nárok na nezdaniteľnú časť mzdy
a ešte otázka navyše
- pokiaľ si chce odpočítať zamestnanec nezd.časť na manželku dôchodkyňu, v takomto prípade sa dôchodok odpočíta od 87936,--?
a prosím ešte jedna otázka
Na DoVP sme mali v lete jedného študenta. Podpísal vyhlásenie na nezd.časť. Zo mzdy zaplatil preddavok 292,-- Sk. Žiadosť na Rzd mám. Môžem mu vykonať rzd? Aké potvrdenia k tomu potrebuje? Ďakujem všetkým.
ajobs
04.02.06,15:43
Dobrý deň, prosím aj ja o odpoveď, či rozmýšľam správne. Zamestnávame pracujúceho dôchodcu, dôchodok poberá od mája 2005. Celý rok si uplatňoval 7328,--. Teraz ma požiadal o Rzd. Potrebujem vedieť, či chápem správne:
- Z príjmu mu môžem odpočítať 87936,--, lebo nebol dôchodca od 1.1.
- dôchodok sa do zdanit. príjmu nepočíta
- od januára 2006, už nemá nárok na nezdaniteľnú časť mzdy
a ešte otázka navyše
- pokiaľ si chce odpočítať zamestnanec nezd.časť na manželku dôchodkyňu, v takomto prípade sa dôchodok odpočíta od 87936,--?
a prosím ešte jedna otázka
Na DoVP sme mali v lete jedného študenta. Podpísal vyhlásenie na nezd.časť. Zo mzdy zaplatil preddavok 292,-- Sk. Žiadosť na Rzd mám. Môžem mu vykonať rzd? Aké potvrdenia k tomu potrebuje? Ďakujem všetkým.

Stručne:
1. odrážka - áno
2. odrážka - áno
3. odrážka - áno, nemá nárok
4. odrážka - áno, odpočítateľná položka je 87.936 - manželkin dôchodok
5. otázka - áno.
Zita4
04.02.06,15:48
Dobrý deň, prosím aj ja o odpoveď, či rozmýšľam správne. Zamestnávame pracujúceho dôchodcu, dôchodok poberá od mája 2005. Celý rok si uplatňoval 7328,--. Teraz ma požiadal o Rzd. Potrebujem vedieť, či chápem správne:
- Z príjmu mu môžem odpočítať 87936,--, lebo nebol dôchodca od 1.1.
- dôchodok sa do zdanit. príjmu nepočíta
- od januára 2006, už nemá nárok na nezdaniteľnú časť mzdy
a ešte otázka navyše
- pokiaľ si chce odpočítať zamestnanec nezd.časť na manželku dôchodkyňu, v takomto prípade sa dôchodok odpočíta od 87936,--?
a prosím ešte jedna otázka
Na DoVP sme mali v lete jedného študenta. Podpísal vyhlásenie na nezd.časť. Zo mzdy zaplatil preddavok 292,-- Sk. Žiadosť na Rzd mám. Môžem mu vykonať rzd? Aké potvrdenia k tomu potrebuje? Ďakujem všetkým.
Na dve prvé otázky odpovedám súhlasom. Nezdaniteľnú časť na manželku si vypočíta tak, že od sumy 87936 odpočíta jej všetky príjmy (vrátane dôchodku) okrem štátnych sociálnych dávok a tento rozdiel si uplatní.
Študentovi na jeho žiadosť môžeš vykonať RZD. Na žiadosti uvedie všetko tak, ako aj ostatní zamestnanci. Potvrdenia by bolo potrebné doložiť len v prípade, že mal príjmy aj od iných zamestnávateľov, prípadne si platil životné poistenie alebo účelové sporenie.
Evanka
04.02.06,16:29
Prosím Vás, má dôchodca pri nástupe do zamestnania na TPP podpísať vyhlásenie na zdanenie príjmov a taktiež môže požiadať o ročné zúčtovanie dane keď priloží všetky potrebné doklady? Ďakujem už teraz za Vaše odpovede.
Tatiana, zatiaľ ti konkrétne nikto neodpovedal, tak skúsim: keď som pozerala znenie VYHLÁSENIA, našla som tam aj možnosť, že daňovník ťa informuje či uplatňuje alebo neuplatňuje nezdaniteľnú časť základu dane a tiež či uplatňuje daňový bonus, alebo nie (nehodiace prečiarkne). Z toho by sa dalo usúdiť, že môže podpísať vyhlásenie s tým, že ti uvedie, že neuplatňuje tieto čiastky a ty mu môžeš (ak má iba príjmy zo závislej činnosti urobiť ročné zúčtovanie dane. Javí sa mi to logické. Možno sa vyjadria kompetentnejšie "mzdárky".
Zita4
04.02.06,16:55
Ja dávam podpisovať zamestnancom daň. vyhlásenie, aj keď poberajú dôchodok. Tam sa uvedie, že poberá dôchodok a nežiada si uplatniť NČ. Ročné zúčtovanie im tiež robím na ich žiadosť.
Mirka D
29.03.06,04:41
Tak nakoniec som dostala od vás odpoveď na moju otázku z januára v príspevku č. 3!
Je to teraz v téme " Daňové priznanie podané dôchodcom, ktorý nemám nárok na....".