skvely
14.12.11,12:14
Sme traja surodenci matka spisala zavet v moj prospech.Zo zakona som ja dedila 4/6 sestra1/6 a brat1/6.Toto dedicske konanie prebehlo az po dvoch rokoch matkinej smrti.Moja otazka znie:kto akou ciastkou ma pravo na dividenty vyplacane z lesnych porastov pocas tychto dvoch rokov.V dedicskom konani som sa zaviazala ako najvacsia podielnicka 4/6 tochto majetku vyplatit oboch surodencov ciastkou ktoru urcila notarka podla zakona.Myslim si ze v tomto pripade nemaju surodenci ziadny narok na dividenty.
a_je_to
14.12.11,12:26
Nárok na podiely za obdobia po dedičskom konaní je podľa toho, koľko kto zdedil. Na podiely za obdobie do ukončenia dedičského je .... tiež taký. Dá sa predpokladať, že koľko nároku odkázala matka v závete na zdedenie lesných porastov, toľko by dala aj v peniazoch. Nárok na známu výšku podielov mal byť tiež súčasťou dedičského konania, iba ste ho asi neprihlásili. Porozmýšľaj v pokoji duše, koľko by komu dala z tých podielov /dividend/ matka, keby ešte žila a podľa toho rozdeľ. Určite to bola jej posledná vôľa, aj keď už nevyslovená a nenapísaná.
A pozor ešte na jednu vec. Ak to bolo vyplatené zo spoločenstva bez právnej subjektivity, môže sa k podielom viazať aj daňová povinnosť na DPFO.
jurmiro
14.12.11,20:13
Dedičstvo sa nadobúda okamihom smrti poručiteľa. Rozhodnutie v konaní o dedičstve ho len potvrdzuje. To znamená, že dedič, ktorý zdedí majetok má logicky právo aj na úžitky z neho odo dňa jeho nadobudnutia - teda od smrti poručiteľa, nie skončenia, či právoplatnosti dedičského konania.