darinka251
14.12.11,12:38
Prosim o info.Som jednym zo 4 spoluvlasnikov rodicovskeho domu tak ze vlastnim ¼.
Chcem sa spytat, mozem predat moj stvrtinovy podiel uplne niekomu cudziemu ked som si splnil zakonnu povinnost pisomnou formou voci ostatnym spoluvlastnikom a to tym ze som im ponukol svoj podiel na odkupenie?
Chcem este uviest ze v tomto dopise som im navrhol aj to ze odkupim ich podiely alebo ak by nesuhlasili so ziadnym z tychto rieseni aby teda suhlasili s predajom domu. Dvaja spoluvlastnici na tento dopis v stanovenej zakonnej lehote vobec neodpovedali.Dalsi spoluvlastnik zareagoval teda ze ma zaujem o odkupenie za ponuknutu ciastku v stanovenej lehote.A tak som ho znovu oslovil pisomnou formou aby teda tak urobil v urcenej lehote.Odvtedy presiel viac ako rok a on uz vobec nezareagoval.
Dakujem vam za odpoved
doktor23
14.12.11,12:26
môžeš predať, ale za cenu, ktorú si uviedol v ponuke .....
Mária27
14.12.11,21:34
Ak si mu dal lehotu, v tej lehote už musia byť aj zaplatené peniaze. Ak by si lehotu nedal, platia 2 mesiace. Teraz už môžeš svoj podiel predať hocikomu - nie za horších podmienok, ako si ponúkol spoluvlastníkom.

§ 605 obč.z.
Ak nie je dohodnutá doba, dokedy sa má predaj uskutočniť, musí oprávnená osoba vyplatiť hnuteľnosť do ôsmich dní, nehnuteľnosť do dvoch mesiacov po ponuke. Ak táto doba uplynie márne, predkupné právo zanikne. Ponuka sa vykoná ohlásením všetkých podmienok; ak ide o nehnuteľnosť, musí byť ponuka písomná.
Lumila
18.12.11,15:32
Prosím o radu : Som menšinový spoluvlastník nehnuteľnosti a keďže väčšinový nemá o môj podiel záujem ani za cenu, akú som ponúkla ( symbolickú - hlboko pod reálnu trhovú cenu ), môžem svoj diel predať za vyššiu cenu? ( mám záujemcu )
Mária27
18.12.11,17:09
Môžeš - po dvoch mesiacoch po ponuke. Spoluvlastník by mohol žiadať od nadobúdateľa, aby mu previedol nehnuteľnosť len v prípade, ak by si to nadobúdateľovi previedla za výhodnejších podmienok, ako si to ponúkla spoluvlastníkovi.

obč.zákonník
§ 605
Ak nie je dohodnutá doba, dokedy sa má predaj uskutočniť, musí oprávnená osoba vyplatiť hnuteľnosť do ôsmich dní, nehnuteľnosť do dvoch mesiacov po ponuke. Ak táto doba uplynie márne, predkupné právo zanikne. Ponuka sa vykoná ohlásením všetkých podmienok; ak ide o nehnuteľnosť, musí byť ponuka písomná.