selika
14.12.11,14:38
Ahojte, poprosila by som o radu.
1. SRO kúpila v 07/2010 auto v hotovosti. Podľa inventárnej karty boli účtované účtovné odpisy zhodné s daňovými. V tomto roku v novembri spoločnosť toto auto predala. Aj iný majetok takto učtovala odpisy. Je to správne? Vôbec neevidovala účtovné odpisy.
2. Kedy sa môžu uplatniť zhodné odpisy?
3. Spoločnosť kúpila v novembri ďalšie auto v hotovosti. Fa zaúčtuje do roku 2011. Môže ho zaradiť na odpisovanie a teda aj prihlásiť na DU od roku 2012? (zatiaľ spoločnosť nepoužíva). Kedže nechce byť spoločnosť v strate, keby si uplatnila odpis v roku 2011.
Dakujem.
KEJKA
14.12.11,14:04
1. nie je správne ak UO=DO, hlavne nie, ak sa auto kúpi napr. v novembri, ten rozdiel je už markantný. Nie je všal pravda, že sro neevidovala účtovné odpisy. To, čo je zaúčtované na 551 sú účtovné odpisy, len stanovené v nesprávnej=neprimeranej výške najmä v roku obstarania a ukončenia odpisovania.
2. v zásade NIKDY, resp. dajú sa napr. pri lízovanom majetku, ale aj tam je možnosť voľby. /napr. prečo by sa auto obstarané na lízing malo odpisovať len 3 roky a za hotové 4 roky?
3. auto môže byť napr. nezaradené, ak ho sro nevyužíva, teda ho ani neprihlási, bud eho mať na 042 - je to však pritiahnuté za vlasy, načo ho kupovala, ak ho nepotrebuje?
alebo - ak napr. v novembri nevykáže žiadne prevádzkové náklady, podľa mňa ho môže prihlásiť od 1.12.2011, zaradí ho aj do používania. Účtovné náklady budú nízke
1/12-ina DMV
1/12-ina účtovných odpisov
Daňové odpisy uplatniť nemusí, zvolí si tzv. prerušenie odpisovania pre daňové účely.
====================
Vyvstáva otázka, či nechce mať iba účtovnú stratu /napr. kvôli úveru/, alebo či nechce mať ani daňovú stratu - chce DPPO platiť.
selika
14.12.11,14:24
Takže s tými odpismi v roku obstarania sa nič nedá robiť?
KEJKA
14.12.11,14:58
z daňového pohľadu je to správne, ak by si menila účtovné, ako? nemôžeš otvoriť knihy 2010.
DOsť dobre nechápem, čo máš na mysli.
Ale od 1.1.2011 - môžeš zmeniť odpisový plán, ak ti o to ide.
selika
14.12.11,15:09
Ano, myslela som rok 2011. Dakujem pekne.
selika
14.12.11,18:37
Este otazocka. Teraz mi nie je jasne s tym autom, co sa predalo v novembri. Ako to je s odpismi v tomto pripade?
KEJKA
14.12.11,20:15
Este otazocka. Teraz mi nie je jasne s tym autom, co sa predalo v novembri. Ako to je s odpismi v tomto pripade?

môžeš uviesť svoj profil na pravú mieru, aby to neskresľovalo predstavu hostí, iných účastníkov tohto fóra, čo všetko účtovník v skutočnosti vie = má vedieť? Tobôž "hlavný účtovník"?
selika
14.12.11,20:36
Povolaním som mzdárka, ale v profile mi to v povolaní hodilo o riadok ďalej na hlavný účtovník. Ani som si to nevšimla. V PÚ len začínam a učím sa. Ale nechápem, ak Ti to robí problém, tak neodpovedaj a zbytočne sa nerozčuľuj. Odpovie niekto iný. Ale aj tak Ti veľmi pekne ďakujem za Tvoje odpovede.
KEJKA
14.12.11,20:52
no vieš, je tu toho viac - ved som ťa len upozornila na zmenu profilu, aby to nezavádzalo. Keby si si to opravila na mzdárku, alebo účtovník začiatočník, tak je to jasné. Už by som to nerozmazávala, len si sa znova pýtala.
Len sú tu diskusie, kto všetko robí účtovníkov, sama teraz preberám niekoľko účtovníctiev z pomerne veľkej známej firmy - kde zrejme nechávajú robiť kde-koho a nestarajú sa o výsledky a spokojnosť klienta.
proste maj ohľad a úctu k profesii, ktorú začínaš, ................len toľko.
zaphira
15.12.11,10:24
Poradi niekto aj mne? Pocitala som uz toho vela o odpisoch, len nieco konkretne som nenasla.
Podnikatel uctujuci v JU odpisuje auto (spotrebny uver). Nadobudnute bolo v roku 2008. v Roku 2009 prerusil odpisovanie, v roku 2010 normalne odpisoval a v aprili roku 2011 auto predal. Teraz co s tym prerusenym odpisom? Auto sa vyradi v akej sume? zostatkovej hodnote alebo nadobudacej? Mozno hlupa otazka ale pochopte som taka pomotana. Hlavne mi ide o to, ci odlozeny odpis z roku 2009 si moze uplatnit v roku 2009 ked auto vyradil alebo co uplatni vlastne v roku 2011?
Prosim vas odpovedzte mi alebo ma nasmerujte kde sa toto docitam. Dakujem.
KEJKA
15.12.11,10:27
pri prerušenom odpisovaní máš vyššiu ZC, než keby si odpisovala bez prerušenia.
ZC uplatníš ako VOZD v roku predaja auta - protipoložkou je príjem z predaja.
Auto vyradíš - na inventárnej karte v OC.
zaphira
15.12.11,10:48
pri prerušenom odpisovaní máš vyššiu ZC, než keby si odpisovala bez prerušenia.
ZC uplatníš ako VOZD v roku predaja auta - protipoložkou je príjem z predaja.
Auto vyradíš - na inventárnej karte v OC.

A co v pripade, ze auto bolo predane v inej hodnote (o nieco vyssej) ako je zostatkova cena? Bude to robit problem?
KEJKA
15.12.11,11:26
nebude robiť problém. Žiaden zákon nezakazuje predávať so ziskom.:)
zaphira
15.12.11,11:41
Velmi pekne dakujem za odpoved.
Este mala otazocka, ZC zauctujem do VOZD cez uzavierkove upravy?
Adiks
20.12.11,11:48
Je čoraz ťažšie sa rýchlo a jednoducho orientovať na Porade. Riešenie témy z jednoduchého účtovníctva v téme týkajúcej sa podvojného účtovníctva tomuto nijako neprospieva.
Alina70
07.05.12,09:56
Pekný deň,
prosím o radu ... máme auto na leasing, ja som účtovala splátky za jednotlivé mesiace rovnomerne, t.j. rovnakú čiastku každý mesiac, avšak prebrala som účtovníctvo po predchodkyni a ona to nastavila na odpisovanie podľa splátkového kalendára od leasingovej spoločnosti - obstarávacia cena je tam rozdielna v akždommesiaci. Prosím poraďte mi ako je to správne? normálne som dostala pochybnosti...

ĎAKUJEM mooocccenko
Tweety
07.05.12,09:59
Pekný deň,
prosím o radu ... máme auto na leasing, ja som účtovala splátky za jednotlivé mesiace rovnomerne, t.j. rovnakú čiastku každý mesiac, avšak prebrala som účtovníctvo po predchodkyni a ona to nastavila na odpisovanie podľa splátkového kalendára od leasingovej spoločnosti - obstarávacia cena je tam rozdielna v akždommesiaci. Prosím poraďte mi ako je to správne? normálne som dostala pochybnosti...

ĎAKUJEM mooocccenko
Lízingy od roku 2004 účtujeme rovnomerne po celú dobu lízingu. Tento rok (majetok obstaraný) je to už trocha ina.k.
Alina70
07.05.12,10:11
auto sme kúpili v roku 2011, takže ak tomu rozumiem mám účtovať rovnomerne ...
Tweety
07.05.12,10:18
auto sme kúpili v roku 2011, takže ak tomu rozumiem mám účtovať rovnomerne ...
§26 Zákon o DzP
8) Hmotný majetok prenajatý formou finančného prenájmu okrem pozemkov odpíše nájomca počas doby trvania prenájmu do výšky 100 % hodnoty istiny podľa osobitného predpisu1) zvýšenej o náklady súvisiace s obstaraním predmetu finančného prenájmu vynaložené nájomcom do doby zaradenia tohto majetku do užívania. Pri postúpení nájomnej zmluvy sa odstupné zaplatené nad rámec celkovej sumy dohodnutých platieb odpisuje ako súčasť vstupnej ceny rovnomerne počas zostávajúcej doby trvania nájomnej zmluvy. V prípade predĺženia alebo skrátenia dohodnutej doby finančného prenájmu sa už uplatnené odpisy spätne neupravujú a zvyšná časť odpisovanej hodnoty sa rozpočítava rovnomerne až do novej dohodnutej doby ukončenia finančného prenájmu. Pri určení spôsobu odpisovania sa nepoužijú ustanovenia § 27 a 28, ale výška odpisu sa určí rovnomerne pomernou časťou pripadajúcou na každý kalendárny mesiac doby prenájmu.
marjankaj
07.05.12,10:27
Lízingy od roku 2004 účtujeme rovnomerne po celú dobu lízingu. Tento rok (majetok obstaraný) je to už trocha ina.k.
Ale od 1.3.2012 je to znova tak isto ako to bolo pred 1.1.2012:eek: Radšej ten parlament mali hneď po vyslovení nedôvery zrušiť, aspoň by nevyvádzali takéto sprostosti.
Alina70
07.05.12,11:47
moje nervy...tak rovnomerne... ja už sa v tom strácam tuším : -)
dakujem
Paula
07.05.12,12:38
rovno zabiť a zakopať!