Kejt
14.12.11,14:54
Dobrý deň chcela by som sa poradiť v následovnej veci.
Vystavoval som preddavkovú fakturu kde do textu som napísala Kaucia.Tento doklad bol vystavený bez DPH. Tieto finančné prostriedky mali slúžiť pre potreby toho keby náhodou nájomník neplatil nájom a vtedy by nastalo zdaniteľné plnenie,keby sa použila tá kaucia a vtom prípade by som vystavila daňový doklad faktúru.
Tie preddavkové faktúry som vystavovali v juli 2011(bez DPH) zatiaľ to stále evidujem ako kauciu:eek:,pretože nájomnici si platia včas nájomné,daňový poradca mi tvrdí, že som mala vystaviť fakturu hneď ako mi boli poukázané peniaze ja som mu vysvetľovala, že je to finančná zábezpeka,ale on si stále tvrdí svoje viete mi poradiť ktorý postup je správny. Ďakujem za odpoveď.
Tweety
14.12.11,15:21
Dobrý deň chcela by som sa poradiť v následovnej veci.
Vystavoval som preddavkovú fakturu kde do textu som napísala Kaucia.Tento doklad bol vystavený bez DPH. Tieto finančné prostriedky mali slúžiť pre potreby toho keby náhodou nájomník neplatil nájom a vtedy by nastalo zdaniteľné plnenie,keby sa použila tá kaucia a vtom prípade by som vystavila daňový doklad faktúru.
Tie preddavkové faktúry som vystavovali v juli 2011(bez DPH) zatiaľ to stále evidujem ako kauciu:eek:,pretože nájomnici si platia včas nájomné,daňový poradca mi tvrdí, že som mala vystaviť fakturu hneď ako mi boli poukázané peniaze ja som mu vysvetľovala, že je to finančná zábezpeka,ale on si stále tvrdí svoje viete mi poradiť ktorý postup je správny. Ďakujem za odpoveď.
Kaucia, zábezpeka nie je predmetom dane, nie je to vopred platba na dodanie. Nevystavuješ žiaden doklad k prijatej platbe.
KEJKA
14.12.11,15:51
otázka kaucie, garancie, zábezpeky je veľmi citlivá. Veľmi záleží, ako máte túto sumu platenú vopred definovanú v zmluve. Obvykle nezáleží len na tom slovíčku ale na všetkých súvislostiach. Ak zo znenia zmluvy vyplýva, že ide o vopred vybrané nájomné počas vypovednej doby, počas neplatenia nájomného, apod. skrátka jednoznačne je tam súvislosť s dodaním služby podliehajúcej dani, potom bude snaha posudzovať to ako platbu vopred za budúce plnenie a tvoj daňový poradca má pravdu.
Ak sa však tá kaucia vymedzí negatívne - napr. že nejde o platbu na budúce nájomne,
alebo
že ide o zábezpeku na krytie prípadných škôd a strát
potom by som to brala ako kauciu bez nutnosti odviesť DPH.
v tvojom zadaní sa píše, citujem:
................ Tieto finančné prostriedky mali slúžiť pre potreby toho keby náhodou nájomník neplatil nájom a vtedy by nastalo zdaniteľné plnenie.........
čo skôr navádza na súhlas s daňovým poradcom. Taže ešte raz prehodnoť znenie zmluvy.
Kejt
14.12.11,18:06
Takéto presne znenie je na zmluve a z toho mi vyplýva, že mám pravdu ja.


1. Nájomca sa zaväzuje zaplatiť s prvým nájomným zábezpeku vo výške jedného mesačného nájomného, t.j. 800,- Eur v hotovosti alebo prevodom na bankový účet Prenajímateľa. Zábezpeka bude zachovaná po celú dobu platnosti tejto Zmluvy a bude vyúčtovaná a vrátená až po skončení zmluvného vzťahu pri protokolárnom odovzdaní Predmetu nájmu Prenajímateľovi. Prenajímateľ si vyhradzuje právo použiť zábezpeku na úhradu eventuálnych škôd, či iných záväzkov voči Prenajímateľovi. Úroky zo zábezpeky prináležia Prenajímateľovi.
KEJKA
14.12.11,18:16
tak potom jednoznačne netreba odviesť DPH - môj názor i presvedčenie.
Tweety
15.12.11,06:10
Takéto presne znenie je na zmluve a z toho mi vyplýva, že mám pravdu ja.


1. Nájomca sa zaväzuje zaplatiť s prvým nájomným zábezpeku vo výške jedného mesačného nájomného, t.j. 800,- Eur v hotovosti alebo prevodom na bankový účet Prenajímateľa. Zábezpeka bude zachovaná po celú dobu platnosti tejto Zmluvy a bude vyúčtovaná a vrátená až po skončení zmluvného vzťahu pri protokolárnom odovzdaní Predmetu nájmu Prenajímateľovi. Prenajímateľ si vyhradzuje právo použiť zábezpeku na úhradu eventuálnych škôd, či iných záväzkov voči Prenajímateľovi. Úroky zo zábezpeky prináležia Prenajímateľovi. A čítal túto zmluvu poradca? Lebo ak áno, jeho odpoveď je totálne nesprávna.:eek:
Tunco
09.06.15,05:36
v tom prípade to účtovať na 314.AE, alebo 376.AE , poprípade 378.AE ? Keď je v zmluve uvedené, že kaucia sa vráti po skončení zmluvy, a tá je na dobu neurčitú, ide o dlhodobú zábezpeku. Ďakujem za názor.
avalik
09.06.15,05:44
otázky sa nezadávajú do komentárov, pridaj súvisiacu otázku ak si odpoveď nenašiel vyhľadávaním, dole na stránke máš etiketu porady