ibatak
14.12.11,15:17
Zdravim,

Chcel by som sa opytat ci je potrebne mat podnikatelsky ucet na sro, alebo ci mozem mat samostatny 'osobny' ucet napisany na mna ktory by som pouzival.

Dakujem velmi pekne!
KEJKA
14.12.11,15:07
tak to isto nie - sro je samostatný právny subjekt.
Benko
14.12.11,15:24
Ja nemám podnikateľský účet a som sro. Ale príjem na účet mám len napr. z DU DPH, na DU som nahlásila môj osobný účet, že pre účely DPH.
V účtovníctve to mám ako pohyb cez kasu a príloha je bankový výpis.
KEJKA
14.12.11,15:36
ak nemáš pohyby,..............budiž.
Zita5
14.12.11,15:48
Ja nemám podnikateľský účet a som sro. Ale príjem na účet mám len napr. z DU DPH, na DU som nahlásila môj osobný účet, že pre účely DPH.
V účtovníctve to mám ako pohyb cez kasu a príloha je bankový výpis.

Právnická osoba s.r.o.má mať svoj vlastný účet a nie používať súkromný účet konateľa alebo spoločníka .

SZČO môže používať v súvislosti s podnikaním účet podnikateľský alebo aj súkromný , jedná sa o FO.Ale je vždy dobre, ak sa účet používa len v súvislosti s vykonávaním podnikateľskej činnosti z dôvodu prehľadnosti.
IvetaH
14.12.11,15:56
Zitka, nepoznám zákon, ktorý to nariaďuje, možno existuje, ale ani na DU mi ho nepovedali. Účet buď musí mať alebo nemusí. Je jasné, že celé je to o tom, či má pre účet použitie alebo nie. Ak je to taká malá sročka, bez zamestnancov, raz za mesiac príjem v hotovosti, načo by som ho platil. Minulý rok som mal raz platbu z DU a tento rok ani raz. A ja DPH 1x za štvrťrok uhradím aj v hotovosti, ale odkedy som nahlásil môj účet, tak to hradím cez môj účet. Dokonca mám klienta, reštaurácia, má zamestnancov a na účte exekúciu. No funguje už asi 8 mesiacov len na hotovosť. Je to samozrejme nepohodlné, ale dá sa.
Nemá na výber.
marjankaj
14.12.11,16:08
Zitka, nepoznám zákon, ktorý to nariaďuje, možno existuje, ale ani na DU mi ho nepovedali. Účet buď musí mať alebo nemusí. Je jasné, že celé je to o tom, či má pre účet použitie alebo nie. Ak je to taká malá sročka, bez zamestnancov, raz za mesiac príjem v hotovosti, načo by som ho platil. Minulý rok som mal raz platbu z DU a tento rok ani raz. A ja DPH 1x za štvrťrok uhradím aj v hotovosti, ale odkedy som nahlásil môj účet, tak to hradím cez môj účet. Dokonca mám klienta, reštaurácia, má zamestnancov a na účte exekúciu. No funguje už asi 8 mesiacov len na hotovosť. Je to samozrejme nepohodlné, ale dá sa.
Nemá na výber.

No len aby ti ho nezablokoval exekútor. Ak náhodou budeš dlhovať niekomu.
ibatak
14.12.11,16:23
Hmmmm, dakujem za vase prispevky!

Ale v podstate som to pochopil tak, ze potreba podnikatelskeho uctu zavisi od toho, ze s akou uradnickou sa stretnem na DU...

Dakujem este raz!
ibatak
14.12.11,17:50
Iveta, sukromne spravy este nemozem posielat, ale dakujem za radu!
Zita5
15.12.11,06:07
Zitka, nepoznám zákon, ktorý to nariaďuje, možno existuje, ale ani na DU mi ho nepovedali. Účet buď musí mať alebo nemusí. Je jasné, že celé je to o tom, či má pre účet použitie alebo nie. Ak je to taká malá sročka, bez zamestnancov, raz za mesiac príjem v hotovosti, načo by som ho platil. Minulý rok som mal raz platbu z DU a tento rok ani raz. A ja DPH 1x za štvrťrok uhradím aj v hotovosti, ale odkedy som nahlásil môj účet, tak to hradím cez môj účet. Dokonca mám klienta, reštaurácia, má zamestnancov a na účte exekúciu. No funguje už asi 8 mesiacov len na hotovosť. Je to samozrejme nepohodlné, ale dá sa.
Nemá na výber.

Ale veď ja som netvrdila, že na to máme zákon. Ja neviem o kom píšeš, či o FO alebo s.r.o....ale ja som sa vyjadrovala najmä priamo k s.r.o.:)

Jednoducho s.r.o. je samostatný právny subjekt , a ak chce mať bežný účet, nech si ho založí na právny subjekt , teda na s.r.o. a nie na meno fyzickej osoby napr. konateľ resp.spoločník.
Zadávateľ otázky sa dopytoval na účet s.r.o. , tak som dala v tom duchu aj odpoveď.:)

To máš presne ako keby MsU účtoval nie o svojom účte, ale o účte primátora, lebo otvorili účet na jeho meno .Možno ma napadla hlúposť , ale ako porovnanie je to dobré.

Ja nevidím rozdiel v tomto medzi malou s.r.o. alebo veľkou . Jednoducho je to samostatný právny subjekt a ak chce mať účet tak si môže zriadiť, ale na s.r.o..
To je môj názor.
Economic
15.12.11,06:48
Jednoznačne sa pripájam k odpovedi č. 10 od Zitky.
blavaciko
15.12.11,08:00
pozri ak prijima jednu platbu rocne, nech ide do fio banky... podla mna to sice nie je ani banka, ale ked mu to staci na jeden raz za rok, tak to ma zadarmo...
JankaO
15.12.11,08:20
Ja by som sa, okrem uvedeného, pozrela skôr na majetkoprávnu stránku a na plnenie bez právneho dôvodu...a pod...
IvetaH
16.12.11,09:12
Ale veď ja som netvrdila, že na to máme zákon. Ja neviem o kom píšeš, či o FO alebo s.r.o....ale ja som sa vyjadrovala najmä priamo k s.r.o.:)

Jednoducho s.r.o. je samostatný právny subjekt , a ak chce mať bežný účet, nech si ho založí na právny subjekt , teda na s.r.o. a nie na meno fyzickej osoby napr. konateľ resp.spoločník.
Zadávateľ otázky sa dopytoval na účet s.r.o. , tak som dala v tom duchu aj odpoveď.:)

To máš presne ako keby MsU účtoval nie o svojom účte, ale o účte primátora, lebo otvorili účet na jeho meno .Možno ma napadla hlúposť , ale ako porovnanie je to dobré.

Ja nevidím rozdiel v tomto medzi malou s.r.o. alebo veľkou . Jednoducho je to samostatný právny subjekt a ak chce mať účet tak si môže zriadiť, ale na s.r.o..
To je môj názor.

Ahoj, písal to kolega z môjho stroja, ale súhlasím s ním. Účtuje tri malé sročky, celý jeho mesačný príjem z podnikateľskej činnosti je 210 eur. A tie dostane od klienta v hotovosti. Tak mi povedzte, načo by platil mesačne podnikateľský účet minimálne 5 eur mesačne. To je ten rozdiel medzi malou sro a inou sro.
Zadávateľ sa pýtal,
či je potrebný podnikateľký účet pre sro - tvrdím nie je potrebný.
a či môže mať samostatný osobný účet - tvrdím môže. Nehovorím o tom, či ho má alebo nemá účtovať alebo ako ho má účtovať.

Neviem načo to zadávateľ potrebuje, ani aké má príjmy, ani aké pohyby plánuje, to si musí rozmyslieť on.
Takto to vidím ja.
Zita5
16.12.11,09:24
Ahoj, písal to kolega z môjho stroja, ale súhlasím s ním. Účtuje tri malé sročky, celý jeho mesačný príjem z podnikateľskej činnosti je 210 eur. A tie dostane od klienta v hotovosti. Tak mi povedzte, načo by platil mesačne podnikateľský účet minimálne 5 eur mesačne. To je ten rozdiel medzi malou sro a inou sro.
Zadávateľ sa pýtal,
či je potrebný podnikateľký účet pre sro - tvrdím nie je potrebný.
a či môže mať samostatný osobný účet - tvrdím môže. Nehovorím o tom, či ho má alebo nemá účtovať alebo ako ho má účtovať.

Neviem načo to zadávateľ potrebuje, ani aké má príjmy, ani aké pohyby plánuje, to si musí rozmyslieť on.
Takto to vidím ja.

Otázka uvedená v citovanom príspevku je vytrhnutá z kontextu .
Zadávateľ sa pýtal citujem :
Zdravim,

Chcel by som sa opytat ci je potrebne mat podnikatelsky ucet na sro, alebo ci mozem mat samostatny 'osobny' ucet napisany na mna ktory by som pouzival.

Viac nebudem k tejto otázke diskutovať .Obe sme si vyjadrili svoj názor .
Economic
16.12.11,09:30
Môj osobný názor PO by mala mať vedený účet na PO a nie na FO.
AnnaK
16.12.11,09:57
Otázka: Ako chcete vykazovať osobný účet konateľa na strane aktív v súvahe s.r.o.? Aktíva = majetok s.r.o.
Osobný účet = súkromný majetok konateľa.
Potom ak s.r.o. bez účtu, tak kľudne, nemusí mať žiadny. Ale potom všetky platby realizovať iba v hotovosti.
JankaO
16.12.11,10:03
Ahoj, písal to kolega z môjho stroja, ale súhlasím s ním. Účtuje tri malé sročky, celý jeho mesačný príjem z podnikateľskej činnosti je 210 eur. A tie dostane od klienta v hotovosti. Tak mi povedzte, načo by platil mesačne podnikateľský účet minimálne 5 eur mesačne. To je ten rozdiel medzi malou sro a inou sro.
Zadávateľ sa pýtal,
či je potrebný podnikateľký účet pre sro - tvrdím nie je potrebný.
a či môže mať samostatný osobný účet - tvrdím môže. Nehovorím o tom, či ho má alebo nemá účtovať alebo ako ho má účtovať.

Neviem načo to zadávateľ potrebuje, ani aké má príjmy, ani aké pohyby plánuje, to si musí rozmyslieť on.
Takto to vidím ja.
Na toto sa netreba pozerať z hľadiska účtovníctva, pretože ten podstatu problému nerieši, preto sa to účtovne "dá zvládnuť". No ja si myslím, že podstatný problém vzniká z pohľadu práva!
KEJKA
16.12.11,10:45
ja ešte raz skúsim takto:
ak má sro mať účet, tak len na svoje meno - je to samostatný právny subjekt.
SRO však nemusí mať účet - zákon jej to neprikazuje.
Ak taká sro je bez vlastného účtu a je platiteľom dane /nielen DPH, ale aj DPPO/, DU zrejme vyžaduje nahlásenie č.účtu pre takéto účely. Nestretla som sa s tým v praxi, ale som presvedčená, že takto nahlásený účet môže byť aj osobný, akýkoľvek.
Tento účet vščak nebude figurovať v účtovníctve s.r.o. - nie je to jej účet. Predpokladajme, že je to osobný účet spoločníka.
Pohyb - napr. platba DPH sa potom podľa mňa musí vyrovnať účtovným zápisom 355/343
príjem za faktúru napr. 355/311, záväzky zasa opačne súvzťažne s účtom 365.
Vzájomné pohľadávky a zaväzky voči spoločníkovi kompenzovať, event. vyplácať cez pokladnicu.
Podotýkam, že prípadná úhrada faktúry v hotovosti musí byť registrovaná v ERP, ak je za tovar, alebo za služby vymenované v prílohe.................ale to už je o inom.
Stefan2005
16.12.11,12:42
Ak niekto chce, nech si používa svoj osobný účet aj pre účely svojej právnickej osoby - je to jeho osobná vec (ja som podpísal pri otvárení svojho osobného účtu súhlas v banke s obchodnými podmiekami, že nemôžem používať účet na podnikateľské účely - a dodržujem to...). Ten kto si chce ušetriť pár drobných, nech si mieša osobné financie s firemnými (hoci nie je pravda, že musí ušetriť, sú i bezplatné účty - skôr zaplatí viac za účtovné operácie navyše...). Ale nech si je vedomí toho, že aj pri drobnom nedoplatku na dani, poistnom, atď. môže správca dane, poistného uvaliť exekúciu (ako správne uviedol marjankaj) na daný účet a dotyčný bude odstavený od účtu ako PO, tak aj FO... Okrem toho, ak pri akejkoľvek kontrole chce predkladať k nahliadaniu svoj osobný účet, nech sa páči. Dalej námatkovo uvediem "zákon o ochrane pred legalizáciou príjmov..." - prípadná kontrola si posvieti aj nato, do čoho ju nič nieje; no a banka, ak na osobnom účte začnú pohyby napr. vratky DPH, oprávnene to môže vyhodnotiť ako podozrivú operáciu, a kontrola je na krku :); a niekoľko ďalších maličkostí by sa dalo ešte uviesť....