MEGY2005
14.12.11,18:59
Moja pani mzdová účtovníčka mi oznámila že nakolko som držiťeľkou ŤZP preukazu/viac ako 50% post./nemám povinosť dať si namontovať fiskálný modul.Že to konzultovala s daňovou poradkyňou.Dokonca mi ukázala najaký doklad z otázkamy a odpoveďamy z Daňového riaditeľstva SR a tam o tom pojednáva otázka č.21.Má s týmto niekto skúsenosť alebo bližšie mi vie vysvetliť ako postuovať?Ja mám kozmetický salon a sama v nom pracujem ako kozmetička.Vďaka za odpoved.
Jarka 1
14.12.11,18:11
21. Otázka:
Podnikateľ je držiteľom preukazu občana s ťažkým zdravotným postihnutím (ŤZP). Má predajňu, v ktorej zamestnáva dvoch zamestnancov. Musí pri predaji tovaru používať ERP ?
Odpoveď:
Ak občan, ktorý je držiteľom preukazu ŤZP, predáva tovar, alebo poskytuje služby v rozsahu vymedzenom v prílohe č. 1 zákona o ERP, nie je povinný používať ERP. Táto výnimka sa vzťahuje na podnikateľa, ktorý je držiteľom preukazu ŤZP, preto ak takýto podnikateľ má viacero prevádzok, s viacerými predajnými miestami, nie je povinný vo svojich prevádzkach používať ERP.
Uvedenú výnimku nie je možné aplikovať v prípade, ak držiteľom preukazu ŤZP je zamestnanec. Ak by podnikateľ, ktorý nie je držiteľom preukazu ŤZP, zamestnával zamestnancov ŤZP, je povinný pri predaji tovaru alebo poskytovaní služby používať ERP.

Zákon hovorí o povinnosti používať ERP. Ak ju ŤZP používa, hoci nemusí, podľa mňa musí mať fiškál.