lenkas
15.12.11,08:09
Dobry den,

zachytila som novelu zakona o miestnych daniach, podla ktorej sa doplna §14 o odsek 2 s tým, že "Byt alebo časť bytu v bytovom dome, ktorý sa k 1.januáru zdaňovacieho obdobia využíva na iný účel ako bývanie, sa na účely tohto zákona považuje za nebytovýpriestor". Ak má živnostník registrované miesto podnikania na tejto adrese (de facto v tomto byte), ale normalne tam byva s rodinou - vzťahuje na tento byt alebo jeho časť (napr. tu kde ma pocitac ....) toto ustanovenie?
Dakujem vopred.
tictac7
15.12.11,07:35
Dobry den,

zachytila som novelu zakona o miestnych daniach, podla ktorej sa doplna §14 o odsek 2 s tým, že "Byt alebo časť bytu v bytovom dome, ktorý sa k 1.januáru zdaňovacieho obdobia využíva na iný účel ako bývanie, sa na účely tohto zákona považuje za nebytovýpriestor". Ak má živnostník registrované miesto podnikania na tejto adrese (de facto v tomto byte), ale normalne tam byva s rodinou - vzťahuje na tento byt alebo jeho časť (napr. tu kde ma pocitac ....) toto ustanovenie?
Dakujem vopred.


zákonodarca by to tak asi rád, ale nedomyslel jednu takú maličkosť - Živnostenský register - všetky SZČO majú predsa zapísané ako miesto podnikania miesto svojho bydliska (a pri niektorých s.r.o. je to tak tiež). Fakt ma zaujíma, ako chcú donútiť platiť týchto všetkých podstatne vyššie DzN. Ja určite platiť nebudem. Tak, ako píšeš Ty, mám počítač, ktorý potrebujem k svojej práci a v zákone je jasne napísané ...Byt alebo časť bytu v bytovom dome, ktorý sa k 1.januáru zdaňovacieho obdobia využíva na iný účel ako bývanie.... Nakoľko mám NTB, neviem presne určiť túto časť bytu a 1.1. určite nepracujem :D:D:D
Krakonoš
16.12.11,09:18
V dôvodovej správe k tomu paragrafu píšu toto:
K bodu 15
Navrhuje sa ustanoviť, že byt, ktorý neslúži na bývanie, sa zaradí na účely tohto zákona medzi nebytové priestory v bytovom dome. Upresňuje sa týmto návrhom predmet dane z bytov.
lenkas
16.12.11,10:54
Áno, dôvodovú správu som čítala predtým, ako som sa obrátila sem, pretože mi moc nepomohla :), v zakone sa uz hovori aj o casti bytu (napr. v tej, ktorej mam pocitac...), co by ma ale v podstate najviac zaujimalo je, ci sa bude posudzovat fakticky stav - teda ci sa byt realne naozaj nevyuziva na byvanie, alebo sa zapis v ZR ohladne miesta podnikania bude automaticky považovať za "dôkaz", že byt slúži na podnikanie (a teda nie na byvanie)...
ZuzanaP
17.12.11,09:06
A čo ak mám pracovný kútik v detskej izbe??? Vyrátam m2 stola na ktorom pracujem a to dám ako nebytový priestor??? Je to pritiahnuté za vlasy, ale o niečom takomto nás informovala školiteľka na začiatku decembra. Ale na otázku, či aj murár, ktorý nevykonáva živnosť v byte, ale má tam sídlo firmy, bude musieť platiť za byt ako nebytový priestor, nevedela odpovedať.
Rozalka
17.12.11,18:20
verkaz
17.12.11,18:32
To bude riadne poplatené, veď byt je stavebne určený na bývanie a bude sa musieť vyňať z bytového fondu. Všetko je len o peniazoch, lebo za všetko sa musí platiť.
lapejko
17.12.11,18:58
A nejde len o daň z nehnuteľností: http://www.podnikam.webnoviny.sk/sidlo-firmy/podnikate-svojom-byte-mozu-zvysit-cenu-elektrickej-energie/24779
(http://www.podnikam.webnoviny.sk/sidlo-firmy/podnikate-svojom-byte-mozu-zvysit-cenu-elektrickej-energie/24779)
Už len čakám, kedy bude zavedená daň zo vzduchu ...

Tak toto už bolo avizované dávno, to pôjdeme na vyšetrenie kde nám zmerajú kapacitu pľúc resp. nadýchnutia a podľa toho nám určia paušál, operní speváci a bohato obdarené dámy budú asi vybavovať sociálne zvýhodnenia:---:---:---
Mila123
17.12.11,19:00
Tak toto už bolo avizované dávno, to pôjdeme na vyšetrenie kde nám zmerajú kapacitu pľúc resp. nadýchnutia a podľa toho nám určia paušál, operní speváci a bohato obdarené dámy budú asi vybavovať sociálne zvýhodnenia:---:---:---

spirometre dostanú zabrať.......
lenkas
17.12.11,19:42
To bude riadne poplatené, veď byt je stavebne určený na bývanie a bude sa musieť vyňať z bytového fondu. Všetko je len o peniazoch, lebo za všetko sa musí platiť.
Asi ani nebude musieť . Proste do zákona napíšu že sa to za nebytovy priestor považuje len ,,na účely tohto zákona,, a upravia si čo potrebuju, kde potrebuju a ako potrebuju...
dafy
18.12.11,20:10
Dobry den,

zachytila som novelu zakona o miestnych daniach, podla ktorej sa doplna §14 o odsek 2 s tým, že "Byt alebo časť bytu v bytovom dome, ktorý sa k 1.januáru zdaňovacieho obdobia využíva na iný účel ako bývanie, sa na účely tohto zákona považuje za nebytovýpriestor". Ak má živnostník registrované miesto podnikania na tejto adrese (de facto v tomto byte), ale normalne tam byva s rodinou - vzťahuje na tento byt alebo jeho časť (napr. tu kde ma pocitac ....) toto ustanovenie?
Dakujem vopred.


Ja si myslím že netreba mať obavy kým do toho znenia neprepašujú slovko "aj". sa k 1.januáru zdaňovacieho obdobia využíva AJ na iný účel ako bývanie.
Teraz byt využívam na bývanie a čo v ňom robím - moja vec. Keď ho budem využívať na bývanie AJ na iný účel, to bude iné kafe. A o tom, že zákonodarci (čert vzal také dary) mysleli celý byt a nie nejakú jeho časť, svedčí aj to, že nevyprodukovali nejakú metodiku na určenie podnikateľskej a bývacej časti, ale uvažujú o celom byte.
nika.sum
19.12.11,06:09
Ja si myslím že netreba mať obavy kým do toho znenia neprepašujú slovko "aj". sa k 1.januáru zdaňovacieho obdobia využíva AJ na iný účel ako bývanie.
Teraz byt využívam na bývanie a čo v ňom robím - moja vec. Keď ho budem využívať na bývanie AJ na iný účel, to bude iné kafe. A o tom, že zákonodarci (čert vzal také dary) mysleli celý byt a nie nejakú jeho časť, svedčí aj to, že nevyprodukovali nejakú metodiku na určenie podnikateľskej a bývacej časti, ale uvažujú o celom byte.

Nenasepkavaj im:D. Ja mam pocit, ze nas chcu zodrat z koze. Politikom plati kancelarie, asistentov a ine vymozenosti a my obycajni budeme platit aj za vzduch ktory dychame.Kam to speje...
A inak je kopec zamestnancov, ktori robia doma, tusim sa to vola home office, aj tam budu musiet ich firmy alebo oni platit vyssiu dan z nehnutelnosti v ktorej pracuju??? Ja uz sa normalne bojim otvorit nejaku novu temu, co nas caka, kde budeme musiet viac platit...