hrivik
15.12.11,10:27
Dobrý deň,

Chcel by som vás poprosiť o radu, prípadne na zdroje informácií, ktoré by mi pomohli sa zorientovať v problematike.
Som začínajúci podnikateľ s.r.o., plátca DPH, účtovníctvo mi bude robiť manželka, ale žiaľ problematika na ktorú sa pýtam je jej veľkou neznámou, nemá s tým žiadne skúsenosti.
Preto by som vás chcel poprosiť o radu ako by sme mali účtovať DPH a platiť potom DAŇ.

Chcem podnikať v oblasti registrácie domén, webhostingu a pod - elektronicky dodávané služby.
Mám tzv. reseller zmluvu s dodávateľom, ktorý dodá komplet všetko vybavenie potrebné pre poskytnutie služby.
Napr. server, účtovný systém, platobnú bránu a pod.

Celé je to zhruba o tom že mám veľkoobchodné ceny za ktoré nakupujem jednotlivo pre každého zákazníka registráciu domény, osobitne priestor pre webhosting a pod od dodávateľa.
A následne ho odpredávam zákazníkovi.

Potrebujem však poradiť ako mám nastaviť v systéme fakturáciu DPH a na konci roka podľa čoho platiť DAŇ.

Podľa článku - je to starší článok tak neviem nakoľko je aktuálny
http://www.porada.sk/t19078-sluzba-dodana-v-zahranici.html

Elektronicky dodávané služby – miestom dodania, ak sú dodané podnikateľovi v inom členskom štáte, alebo osobe v treťom štáte je miesto, kde má odberateľ služby sídlo, miesto podnikania alebo prevádzkáreň, na ktorej spotrebu sa využitie sa dodajú.

Čiže si musím dať pozor nato z ktorej krajiny zákazník pochádza, resp. kde uvedie svoju adresu a podľa miesta dodania určiť DPH.
Do úvahy teda prichádzaju všetky krajiny sveta.

Preto by som sa chcel opýtať či existuje nejaký zoznam krajín pre ktoré mám na faktúre pýtať aj DPH pre takto dodávanú elektronickú službu.
Ako je to s krajinami EU - služba dodaná mimo slovenska a ako je to s inými krajinami sveta ?
Na Slovensku predpokladám že je to klasika - miestom dodania je Slovensko a teda účtujem aj DPH a aj tu zdaňujem.

Lebo tiež som sa v spomínanom článku dočítal že

Pri poskytovaní služieb je dôležité vopred stanoviť miesto dodania, nakoľko pre poskytovateľa môžu vzniknúť rôzne situácie, ako aj rôzne povinnosti vyplývajúce z legislatívy štátu, v ktorom službu poskytuje.

Pri dodávkach služieb s miestom dodania v rámci Európskej únie ale mimo územia Slovenska vyvstávajú súvisiace otázky týkajúce sa daňového priznania, vystavenia faktúry a uplatnenia práva na odpočítanie dane.

To teda znamená že budem musieť vypĺňať daňové priznanie v každej krajine kde bude moja služba poskytnutá ?
Neviem si predstaviť napr. že by som mal platiť daň niekde do Číny.
Pochopil som to správne ?
Ako by som mal v tomto prípade postupovať ?

Ďakujem velmi pekne.

Roman