4326
27.01.06,10:43
Ahojte,

chcem sa len uistiť, či dobre chápem pojmy. Ak mám na leasingovej zmluve vyčíslenu finančnú činnosť ( nie je uvedený leasingový úrok),
a potom mám samostatne z finančnej činnosti vyčíslené poistné, to znamená že od celkovej čiastky finančnej činnosti odpočítam čiastku za poistné a dostatnem leasingový úrok?
Chápem to správne? Poraďte. Díky
4326
27.01.06,11:32
to mi nikto nevie poradiť - prosím.....
Maya1
27.01.06,12:08
Ja si myslím, že finančný prenájom - lízing je forma obstarania majetku. Lízingová spoločnosť si za takéto obstaranie účtuje úrok, teda finančný výnos. Pri splácaní sa nám v mesačnej splátke objaví:
- mesačná časť istiny + finančný výnos + DPH + povinné zmluvné poistenie + havarijné poistenie (individuálne) . Podľa mňa je potrebné preštudovať zmluvu, či sa to vôbec volá zmluva o finančnom lízingu.
Lebo: už som sa stretla aj so zmluvou o úvere na nákup vozidla a záložnou zmluvou. Vtedy sa ku splátke istiny napočíta úrok a náklady na poistenie, ale to už nie je lízing - podľa daňového poradcu.
4326
27.01.06,12:27
Ide o riadnu leasingovú zmluvu - VB leasing. Je to taká zvláštna zmluva - začatie leasingu je v roku 2004.
Zadam otázku ináč - čo je súčasťou istiny?
Maya1
27.01.06,12:41
istina je celková suma dohodnutých platieb znížená o nerealizované finančné výnosy, o ktorých sa účtuje v okamihu platby.
apo
28.01.06,18:07
Ide o riadnu leasingovú zmluvu - VB leasing. Je to taká zvláštna zmluva - začatie leasingu je v roku 2004.
Zadam otázku ináč - čo je súčasťou istiny?

Poďme postupne:
riadok splátkového kalendára obsahuje:
1. istina
2. urok
3. poistenie ak je súčasťou splátky splátkovom kalendári
4. DPH
5. iné položky napríklad koncesionárke poplatky za autorádio
6. spolu.

položka č. 1 je zahrnutá do celkovej istiny do ktorej je zahrnutá aj suma z 0-tej splátky plus odkupná cena. Do nákladov sa istina dostáva vo forme vypočítaného mesačného odpisu. (istina / počet mesiacov zo splátkového kalendára)
položka č. 2 je úrok ide do nákladov tak ako je predpísaný v riadku splátkového kalendára. V decembri interným dokladom časovo rozlíšime úrok 568 / 383. V januári splátku zaúčtujeme 568,383 / 474. uROBíME TAK PRETO, žE 5. JANUáARA PLATíME úROK OD 5. DECEMBRA DO 31 DECEMBRA A OD 1. JANIáRA DO 5. JANUáRA -> V PODVOJNOM účTOVNíCTVE-

položka č. 3 poistenie. V splátku decembri časovo rozlíšime v poistnom 568,381 / 474 a v januári interným dokladom 568 / 381. DôVOD OBDOBNý AKO PRI úROKU.

DPH účtujeme podľa toho čo je predmetom lízingu. Môže sa stať, že v jednom mesiaci budeme odpočítavať DPH 2x. Stane sa to vtedy ak deň daňovej povinnosti je 1. deň v mesiaci. Klient platil splátky tak, že vložil v pokladni banky hotovosť priamo na účet lizingovej spoločnosti. Keďže 1.1.2006 bol sviatok tak 30.12.2005 bola uhradená splátka za január a lízingová spoločnosť poslala faktúru na základe priatej úhrady s dňom daňovej povinnosti 30.12.2002, ale len vo vzťahu k DPH. Ostatné položky splátkového kalendára v januári 2006 sa budú účtovať ako patria podľa termínu splátkového kalendára.

Tento postup je ale obecný, neplatí len pre VB lízing.

Ku Tvojej prvej otázke, v zásade to chápeš správne. Ale mám čas a tak som trochu obšírnejšie rozpísal čo je istina z ktorej ide odpis a všetko ostatné sú v podstate finančné náklady a nech sú pomenované ako úrok, alebo poistné účtujeme ich rovnako. Považoval som za dôležité upozorniť na časové rozlíšenie lízingu na prelome rokov.

apo
adus
28.08.06,10:51
Ahojte, mám rovnaký prípad, ako zakladateľ tejto témy. Účtujem v PU. Prvýkrát sa mi dostal do ruky splátkový kalendár (úžitkový automobil), ktorý obsahuje tieto položky:
1.Istina - 2.DPH - 3.Finančná činnosť - 4.DPH - 5.z toho FČ(za poist.PL) - 6.Suma bez DPH - 7.DPH spolu - 8.Suma s DPH - 9.Suma s DPH na úhradu
Neviem prísť na to, čo všetko zahŕňa tá Finančná činnosť okrem havarijného poistenia... neviete mi poradiť? Vedel by mi niekto poradiť aj s účtovaním 1.zvýšenej splátky?
Ja som to účtovala takto:
úhrada 1.zvýšenej splátky 221/474
obstaranie 042/474
zaradenie 022/042
DPH z 1.zvýš.splátky 343/474
poistné 568/474
čo s istinou a ostatnou finančnou činnosťou?
Martinella
28.08.06,11:13
Skúste cez vyhľadávanie *leasing*.-Bolo to rozoberané veľmi dopodrobna.
V prílohe Vám posielam o finanč.prenájme od Ing.Cenigovej.