csillag3112
15.12.11,11:58
Mam vela otazok ale tato ma zaujima obzvlast pretoze mi nie je stale jasna. Pracujem v obci v Materskej skole kde ma zamestava obec nie je mi stale jasne ci ma plati skolstvo alebo iba obec. Stale mame na ociach ze neni penazi a neni nas za co platit. TAK KTO MA TEDA PLATI OBEC ALEBO MINISTERSTVO ? Platy idu hore? Nam nie, OBEC na to nema. Tak potom my asi so skolstvom nemame nic. Niekedy si uz pripadam fakt ako blbec. poradte mi.
tictac7
15.12.11,11:01
materské školy patria pod originálne kompetencie obce. Zriaďovateľom MŠ je obec. Platí Ťa obec...
GabiZ
15.12.11,11:04
Áno, ako napísala tictac, obec platí prevádzku i mzdy školským zariadeniam vo svojej zriaďovateľskej pôsobnosti z podielových daní. Ministerstvo školstva poskytuje finančné prostriedky obciam pre materské školy len pre deti, ktoré majú rok pred povinnou školskou dochádzkou. Ide o tzv. príspevok na výchovu a vzdelávanie pre MŠ.
tictac7
15.12.11,11:11
Áno, ako napísala tictac, obec platí prevádzku i mzdy školským zariadeniam vo svojej zriaďovateľskej pôsobnosti z podielových daní. Ministerstvo školstva poskytuje finančné prostriedky obciam pre materské školy len pre deti, ktoré majú rok pred povinnou školskou dochádzkou. Ide o tzv. príspevok na výchovu a vzdelávanie pre MŠ.
to GabiZ - to s tým Ministerstvom je fakt pravda? To som nevedela... A ten transfer je mimo transferu na ZŠ? Lebo u nás v rozpočte som žiadny takýto príjem nenašla...
csillag3112
15.12.11,11:20
Tak to ma teda nepotesilo. Urcite vdaka za odpovede.
GabiZ
15.12.11,11:29
to GabiZ - to s tým Ministerstvom je fakt pravda? To som nevedela... A ten transfer je mimo transferu na ZŠ? Lebo u nás v rozpočte som žiadny takýto príjem nenašla...

Tu je o tomto príspevku viac.
http://www.minedu.sk/index.php?lang=sk&rootId=3120
Peniaze idú z Ministerstva školstva na príslušný KŠÚ a ten ich zasiela priamo zriaďovateľovi, teda obci.
GabiZ
15.12.11,11:32
Tak to ma teda nepotesilo. Urcite vdaka za odpovede.

Samosprávy prevzali mnoho kompetencí zo štátu, ale bohužiaľ už financie nie. Tak to bolo aj so školstvom. Všetko si musia hradiť z podielových daní a ako vieme všetci, pri malých obciach je to veľmi náročné (zabezpečiť všetko, čo s prevádzkou obce ako takej súvisí). Preto je školstvo aj v tomto prípade niekde na chvoste.