Natalia07
15.12.11,12:05
Dobry den, podala som trestne oznamenie, kedze sme sa s dotycnym dohodli chcela by som ho vziat spat. Na policii mi povedali, ze sa to neda. Podla akeho paragrafu sa to neda?? Snazila som sa to najst na nette ale nic...
GabiZ
15.12.11,11:25
Ako také sa stiahnuť nedá, je možné zo strany vyšetrovateľa ho však zastaviť, ak mu nebude zo strany poškodeného daný súhlas s trestným stíhaním. Podali ste trestné oznámenie na políciu? Bolo už začaté konanie vo veci trestného stíhania? Vypovedali ste a podpísali ste súhlas s trestným stíhaním?
Podľa trestného poriadku je možné súhlas s trestným stíhaním vziať späť a tým pádom môže vyšetrovateľ konanie zastaviť.
Podľa § 211 ods. 1 Trestného poriadku:
Trestné stíhanie pre trestný čin ublíženia na zdraví, ohrozovania pohlavnou chorobou, neposkytnutia pomoci, krádeže, sprenevery, neoprávneného užívania cudzej veci, neoprávneného používania cudzieho motorového vozidla, podvodu, podielnictva, úžery, zatajenia veci, porušovania povinností pri správe cudzieho majetku, poškodzovania veriteľa, zvýhodňovania veriteľa, poškodzovania cudzej veci, poškodenia a zneužitia záznamu na nosiči informácií, porušovania autorského práva, krivého obvinenia, nebezpečného prenasledovania, ohovárania, poškodzovania cudzích práv proti tomu, kto je vo vzťahu k poškodenému osobou, voči ktorej by mal poškodený ako svedok právo odoprieť výpoveď, ako aj pre trestný čin opilstva, ak inak vykazuje znaky skutkovej podstaty niektorého z týchto trestných činov, možno začať a v už začatom trestnom stíhaní pokračovať iba so súhlasom poškodeného. Ak je poškodených jedným skutkom niekoľko, stačí súhlas len jedného z nich.

§ 212
(1) Poškodený oznámi prejav vôle podľa § 211 ods. 1 prokurátorovi alebo policajtovi písomne alebo ústne do zápisnice.
(2) Súhlas s trestným stíhaním môže poškodený výslovným vyhlásením vziať kedykoľvek späť, a to až dovtedy, kým sa odvolací súd odoberie na záverečnú poradu.
(3) Súhlas výslovne odopretý alebo vzatý späť možno znovu udeliť, iba ak z okolností prípadu je zrejmé, že odopretie súhlasu alebo späťvzatie súhlasu bolo vykonané v tiesni pod vplyvom vyhrážky, nátlaku, odkázanosti alebo podriadenosti.
(4) Ak je z okolností prípadu nesporné, že súhlas nebol daný alebo znovu udelený iba preto, že poškodený je v tiesni, je mu vyhrážané, je pod nátlakom, v závislosti alebo podriadenosti, má sa za to, že súhlas bol udelený.
(5) O prípustnosti znovuudelenia súhlasu alebo o stave podľa odseku 4 rozhodne ten orgán činný v trestnom konaní alebo súd, ktorý vo veci koná.

Trestné stíhanie prokurátor zastaví podľa § 215 ods. 1 písm. d), ak je trestné stíhanie neprípustné podľa § 9 a toto ustanovenie hovorí o neprípustnosti trestného stíhania. Teda trestné stíhanie nemožno začať, alebo ak je začaté, nemožno v ňom pokračovať, ak podľa ods. 1 písm. f) je trestné stíhanie podmienené súhlasom poškodeného a nebol súhlas daný alebo bol vzatý späť.
nely221
18.10.12,14:18
Dobrý deň,

chcem sa spýtať,či mám nárok na záznam z konfrontácie pri vypočúvaní? Vopred ďakujem.
misoft
18.10.12,14:53
Záznam nie - nahliadnuť hej.
viktorviktor
18.10.12,18:25
pre nely221 (http://www.porada.sk/member.php?u=270153)
záleží od postavenia, pozri § 69 Nazeranie do spisov Trestný poriadok - Zákon č. 301/2005 Z. z.
GabiZ
19.10.12,05:35
Ak ste účastníkom konania, tak nahliadať do spisu máte právo, ale zvukový záznam môže podliehať zákonu o ochrane osobných údajov a teda tento vám sprístupnený nemusí byť.