zacik23
15.12.11,14:41
mal by som otazku ohladom zaciatku plynutia premlcacej doby pri dopravnom priestupku.

Dna 26/10 som dostal blokovu pokutu od Policie, ktoru som namieste podpisal (t.j. suhlasil s priestupkom, s vyskou a vzdal sa spravneho konania). Dna 10/11 uplynulo 15 dni na zaplatenie pokuty.

Otazka je ci zacina plynut premlcacia lehota dna 26/10 alebo 10/11?

dakujem za odpoved
rodina1
15.12.11,13:51
mal by som otazku ohladom zaciatku plynutia premlcacej doby pri dopravnom priestupku.

Dna 26/10 som dostal blokovu pokutu od Policie, ktoru som namieste podpisal (t.j. suhlasil s priestupkom, s vyskou a vzdal sa spravneho konania). Dna 10/11 uplynulo 15 dni na zaplatenie pokuty.

Otazka je ci zacina plynut premlcacia lehota dna 26/10 alebo 10/11?

dakujem za odpoved

Pochybujem, že v tvojom prípade už uplynula premlčacia lehota.

Dĺžka premlčacej lehoty nie je ustanovená jednotne pre všetky práva podliehajúce premlčaniu vzhľadom na ich rôznu povahu a význam. Rozlišujeme všeobecnú premlčaciu lehotu a osobitné premlčacie lehoty. Občiansky zákonník všeobecnú premlčaciu lehotu vymeduje v ustanovení § 101 ktoré znie“Pokiaľ nie je v ďalších ustanoveniach uvedené inak, premlčacia doba je trojročná a plynie odo dňa, keď sa právo mohlo vykonať po prvý raz.

Takže, ak si pokutu v stanovenej lehote nezaplatil, zrejme ti policajti vyrubia aj penále z nezaplatenej sumy.
draik
15.12.11,14:02
Lehota na výkon rozhodnutia začala plynúť 11/11 a táto lehota je trojročná. Keďže blok na pokutu nezaplatenú na mieste je exekučným titulom, stačí, aby polícia v trojročnej lehote napr. podala návrh na začatie exekúcie.
Mária27
15.12.11,14:02
Dlžníkom si sa stal hneď, v omeškaní si po uplynutí doby na splatenie dlhu. Ak si dlh písomne uznal, premlčacia doba je 10 rokov.

Obč.z.
§ 110
(1) Ak bolo právo priznané právoplatným rozhodnutím súdu alebo iného orgánu, premlčuje sa za desať rokov odo dňa, keď sa malo podľa rozhodnutia plniť. Ak právo dlžník písomne uznal čo do dôvodu i výšky, premlčuje sa za desať rokov odo dňa, keď k uznaniu došlo; ak bola však v uznaní uvedená lehota na plnenie, plynie premlčacia doba od uplynutia tejto lehoty.
Ice dive
16.12.11,08:47
a ver tomu, že ako dopravný podnik, tak aj policajti sa ozvú tak cca o 9,5 roka, kedy tá pokuta + úroky + trovy exekúcie budú v astronomických výškach...
bubkoch
16.12.11,10:27
o akych urokoch to tu splietate ? ziadne sa policii neplatia ...
ak nezaplatis pokutu, policia to posunie exekutorovi, a vtedy hriešnik zaplati pokutu, spravny poplatok a odmenu exekutora ... celkova zaplatena suma exekutorovi nezavisi od toho, po kolkych rokoch to policia posunie exekutorovi ... žiadne uroky ...
draik
16.12.11,14:49
a ver tomu, že ako dopravný podnik, tak aj policajti sa ozvú tak cca o 9,5 roka, kedy tá pokuta + úroky + trovy exekúcie budú v astronomických výškach...
Dopravny podnik ma desatrocnu lehotu preto, lebo ma v ruke pravoplatne rozhodnutie sudu. Policia vsak ziadne rozhodnutie sudu nepotrebuje, pri vymahani blokovej pokuty postupuje podla Spravneho poriadku (nie podla OZ ani OSP) a teda lehotu na vymahanie ma trojrocnu.
Dopl.: To ale nic nemeni na fakte, ze exekutor nemusi pokutu hned vymahat.