MIKRA66
16.12.11,11:24
Zdravím poraďákov,
chcem vás poprosiť o radu. Ako zamestnávateľ sme poskytli zamestnancovi bezúročnú pôžičku. Viem, že to treba na konci roka nejako dodaniť. Viete mi povedať čo musím všetko presne spraviť - zatiaľ som sa s tým nestretla.

ďakujem za rady
lubko6394
16.12.11,11:35
Ja som to robil ako záloha na mzdu. Ale už nebudem ( 2 x exekútor ).
Paula
16.12.11,12:03
Pokiaľ zamestnávateľ poskytne zamestnancom bezúročné pôžičky bez ohľadu na zdroj krytia, nepeňažným zdaniteľným príjmom pre nich je úrok alebo jeho časť, ktorú nie sú povinní z pôžičky uhradiť t.j. rozdiel medzi nižším úrokom z poskytnutej pôžičky (resp žiadnym úrokom) a úrokom používaným v mieste a v čase poskytnutia pôžičky podobného charakteru peňažným ústavom pre obyvateľstvo na podobný účel (napr. od Slovenskej sporiteľne, VÚB, Tatra banky, ČSOB a pod.). Takéto zvýhodnenie sa zdaňuje v súlade s § 35 ods.1 zákona o dani z príjmov v úhrne zdaniteľných príjmov v mesiaci poskytnutia pôžičky.

zdroj: www.drsr.sk (http://www.drsr.sk)
Mila123
16.12.11,12:25
a pozri si fondy do SP a ZP, či nevzniká povinnosť......
lubko6394
16.12.11,13:52
a pozri si fondy do SP a ZP, či nevzniká povinnosť......

Ved v tom je problém. Vždy do toho môže daňák rypnúť. Preto si myslím, že ak by pôžičku papierovo vrátil a súčasne si zobral zálohu na mzdu, tak sa týmto problémom vyhne.
Mila123
16.12.11,13:56
a ak bude s tým problém????
Paula
16.12.11,14:04
Ved v tom je problém. Vždy do toho môže daňák rypnúť. Preto si myslím, že ak by pôžičku papierovo vrátil a súčasne si zobral zálohu na mzdu, tak sa týmto problémom vyhne.


To si ovšem neviem predstaviť napr. pri nízkej mzde a vysokej pôžičke. To by koľko mesiacov tú zálohu na mzdu "rozoberal?
lubko6394
16.12.11,14:09
To si ovšem neviem predstaviť napr. pri nízkej mzde a vysokej pôžičke. To by koľko mesiacov tú zálohu na mzdu "rozoberal?

Však kalkulačku má každý. Asi jestvuje dohoda o výške mesačných splátok, no a táto čiastka sa rovná mesačnému preddavku napr. na 24 mesiacov.