vlaka0
16.12.11,11:38
Môže mi niekto poradiť...
Zahraničné faktúry za tovar sa mi dostávajú do rúk až s niekoľko mesačným oneskorením. Robím to tak, že dávam dodatočné daňové priznania dph.Avšak stáva sa mi že ti priznania musím dávať opakovane.
Otázka znie.Môžem to zahŕňať do daňového priznania v mesiaci ked dostanem faktúru, alebo musím dávať opakované dodatočné? A otázka číslo dva.Čo mám robiť, ak mi príde faktúra z roku 2010 v roku 2011.

Prosím o rady.dakujem
IvoM
20.12.11,08:05
Predpokladám že ide o nadobudnutie tovaru v tuzemsku /§11/, takže postupuješ podľa §20 teda daňová povinnosť vzniká buď:
a) 15. deň kalendárneho mesiaca nasledujúceho po kalendárnom nesiaci, keď sa uskutočnilo nadobudnutie tovaru, alebo
b) dňom vyhotovenia faktúry, ak bola faktúra vyhotovená pre nadobúdateľa pred 15 dňom podľa písmena a).

Upozorňujm ale že podľa §20.1.a) vzniká daňová povinnosť bez ohľadu na to či máš faktúru od dodávateľa alebo nie /samozerejme ak bol tovar dodaný/, ale právo na odpočet máš podľa §51.1.c) len vtedy ak máš faktúru.

Takže odpoveď na Tvoju otázku je, že v daňovom priznaní si môžeš odpočet uplatniť aj
v mesiaci kedy Ti prišla faktúra, ale povinnosť je daná §20.1.a) a tú môžeš riešiť len dodatočným daňovým priznaním.