Marysa33
16.12.11,12:24
Dobrý deň,
potrebovala by som poradiť.Firma mala preplatok na dani zo mzdy 823,72 EUR.Na daňovom bolo konateľke povedané,že nemusí o ňu žiadať ale bude si z tejto sumy odrátavať ďalšiu daňovú povinnosť až kým túto sumu nevyčerpá. Takže daň nebola hradená ale zamestnancom bol vyplatený tento preplatok. Potrebovala by som poradiť so zaúčtovaním v PÚ aby mi sadol účet 342 aj 331.Vopred ďakuje
KEJKA
16.12.11,11:32
všetko účtuješ ako obvykle, takže ak sa zam-com preplatok vyplatil 331 budeš mať ku dňu úhrady miezd nulový
účet 342 bude vykazovať pohľadávku z titulu preplaatku, ktorá sa postupne bude znižovať účtovaním záväzku z aktuálnych miezd až do úplného vyrovnania
Marysa33
16.12.11,11:36
A mám si tento preplatok dať cez ID na 342/331?
tictac7
16.12.11,11:42
A mám si tento preplatok dať cez ID na 342/331?

...ak myslíš predpis toho, čo si vracala zamestnancom tak áno.... ale ozaj netuším na čo myslíš. Inak preplatky z RZZD sa už dávno vracali...331 po výplatách Ti ostáva "čistá"?
Marysa33
16.12.11,11:55
Bohužial som prebrala účto po jednej pani účtovníčke a je to veselé. Dávam teraz do poriadku celé mzdy.Ja spracovávam len účto a podklady ku mzdám sú mi vždy dodané takže preto mám v tom chaos. Nahodila som si všetko za daný mesiac cez ID - hrubá mzda,daň zo mzdy,daňový bonus...... a ako pozerám tak pozerám ale nesedí mi to keďže daň zo mzdy nebola odvádzaná ale má sa zrážať z tohoto preplatku. Už nad tým maturujem 3 deň a neviem ako ďalej. Neviem prísť na to premostenie - kompletné zaúčtovanie tohoto preplatku
tictac7
16.12.11,11:58
...ale Ty účtuješ, tak ako Ti písala už Kejka, len predpis miezd -HM, odvody zamestnanca, odvody zamestnávateľa. No a tým, že budeš mať účtovaný predpis aj na 342, ale žiadnu úhradu, tak sa Ti to vyrovná (skôr alebo neskôr). Ako dlho už robíš účtovníctvo?
eva.toth
16.12.11,11:59
Žiaden ID nevystavuj. Preplatok mzdy zamestnanca vznikol pri zaúčtovaní miezd a to:
zaúčovanie mzdy, dan/pravdaže okrem iných častí mzdy/: 342/331
vyplatenie mzdy/aj iných častí mzdy: 331/211,221, je v tom zahrnutý aj preplatok dane
Konateľka mala písomne žiadať o preplatok, lebo ak nebude mať povinnosť platiť daň z dalších mesačných miezd/napr. minimálne mzdy/, tak tento preplatok sa jej bude ťahať možno aj rok, pokiaľ nebude musieť platiť inú daň. Ak by jej DÚ vrátil preplatok, tak až tento zaúčtuje: 221/342. Ak by mala v ďalších mesiacoch povinnosť platiť daň zo záv. činnosti, tak o tom neúčtuješ, samé sa Ti to bude odpočítavať z 342, zo zaúčtovaných miezd. Ak by mala napr. nedoplatok na DPH, alebo z povinnosti na konci roka platiť daň z príjmu, tak potom preúčtuješ len medzi týmito daňami. Napr. povinnosť platiť DPH: 343/342, alebo daň z príjmu: 341/342. Konateľke preto tak kázali, aby jej nemuseli vrátiť preplatok, ale vyše 800 Eur je veľa, ja by som ich žiadala vrátiť.
Marysa33
16.12.11,12:16
Druhý rok ale takéto niečo som nemala...teda myslím takéto podklady pre mzdy,ktoré nie sú robené cez program ale ručne. Ja nie som odborník na mzdy takže kým sa dopracujem k správnemu zaúčtovaniu tak to trvá pretože aj mzda bola vyplácaná v hotovosti a mám pocit,že nie vždy správne.Viem,že toto sú základné veci ale doteraz sa to vždy vyžiadalo a daňový úrad to vrátil.Ale tuto jej to bolo na daňovom povedané takto a ja mám z toho hlavu v smútku
Marysa33
16.12.11,12:41
Ďakujem poraďákom za radu hrozne mi to pomohlo.Pekný zvyšok dňa prajem:)
VRUBE02
16.12.11,17:58
Dobrý deň, podarilo sa mi nezraziť daň zamestnankyni dôchodca za máj a jún. Teraz som na to prišla. Prosím, aké sú možnosti opravy?
Je to len 8 eur.
Ďakujem
Negoti
16.12.11,18:04
Dobrý deň, podarilo sa mi nezraziť daň zamestnankyni dôchodca za máj a jún. Teraz som na to prišla. Prosím, aké sú možnosti opravy?
Je to len 8 eur.
Ďakujem
cez RZD, či DP......popr. bude vedieť aký ročný príjem dosiahla dôchodkyňa......či nebude možné vrátiť jej celú zaplatenú daň (vo forme preddavkov) .....