DodoSTI
16.12.11,22:20
Prajem pekný deň,

tento rok som si založil s.r.o., zachvíľku tu máme koniec roka a trošku sa v tom začínam strácať.

Účtujem si sám (absolvent OA), keďže podnikanie iba rozbieham, moje príjmy sú nepravidelné a účtovníčku by som pravdepodobne neutiahol (samozrejme ma účtovníctvo baví).

Situácia je taká, že príjmy za rok 2011 boli cca. 3000€, zisk 1000€.
Vystupujem ako jednoosobová s.r.o. (bez odmeny), všetky FA si odkladám, pohyby účtujem v Omege (KROS), odvody do SP, ani ZP som nemal žiadne nakoľko som študent denného štúdia VŠ.

Budem platiť z tohoto zisku (1000€) daň z príjmu? Mám pocit, že je tam nejaký limit, do ktorého keď sa zmestím (tuším obrat 3500€) tak sa daň z príjmu neplatí. Alebo si to mýlim so živnosťou?

Je potrebné robiť pri jednoosobovej s.r.o. valné zhromaždenie, určiť rozdelenie zisku (je to potrebné podložiť aj nejako papierovo?), atď?

Doteraz som bol v tom, že stačí ak budem celý rok priebežne účtovať a na konci roka vyčíslim VH, podám daňové priznanie (zaplatím daň z príjmu), vytvorím rezervný fond (potrebné podložiť papierovo, nechať na účte alebo?) a vyplatiť zvyšný zisk? Tým to pre mňa končí? Čím viac o tom čítam, som z toho zmätenejší.

Ďalšia vec, ktorá mi komplikuje situáciu je, že som v jednej firme pracoval 1 mesiac brigádne na živnosť. Príjem 500€, náklady 0€. V tomto prípade taktiež stačí podať daňové priznanie?

Existuje nejaká príručka ako viesť s.r.o. krok za krokom? :)

Čo viac mám urobiť pre správne vedenie firmy? stačí na konci roka vyčísliť
VH, podať daň. priznanie, vyplatiť zisk a tým moje povinnosti končia?

Za Vaše odpovede veľmi pekne ďakujem a prajem pekný deň
KEJKA
16.12.11,23:14
Budem platiť z tohoto zisku (1000€) daň z príjmu? Mám pocit, že je tam nejaký limit, do ktorého keď sa zmestím (tuším obrat 3500€) tak sa daň z príjmu neplatí. Alebo si to mýlim so živnosťou?
áno mýliš si to so živnosťou. Rozdiel medzi výnosmi a nákladmi je zisk, r.100 v DPPO,ktorý ďalej upravuješ na základ dane.

Doteraz som bol v tom, že stačí ak budem celý rok priebežne účtovať a na konci roka vyčíslim VH, podám daňové priznanie (zaplatím daň z príjmu), ................a ostatné písomnosti, viď vyššie posledný odsek nad čiarou.

vytvorím rezervný fond ..........z disponibilného zisku v r. 2012 /uvidíš, čo budeš mať na účte 431 k 1.1.2012 - po preklopení účtovného obdobia.

(potrebné podložiť papierovo, ................................ROZHODNUTIE JEDINÉHO SPOLOČNÍKA

nechať na účte alebo?).......................................rad ej nechaj na účte, ale môžeš tie peniaze vo firme používať. Teóriu si mal v škole,

a vyplatiť zvyšný zisk? ......................ak chceš vyplať, ak nie, nechaj vo firme, podľa finančnej situácie. POZOR - čo si vyplatíš ako podiel na zisku, to ti ZP zúčtuje v rámci RZZP za rok 2012-10% pôjde do zdravotnej poisťovne.


Je potrebné robiť pri jednoosobovej s.r.o. valné zhromaždenie, určiť rozdelenie zisku (je to potrebné podložiť aj nejako papierovo?), atď?
áno, je potrebné, ale na to máš čas do 30.6. 2012, teraz najmä urob riadne DPPO, Súvahu, VZaS, Poznámky. teraz - t.j. do 31.3.2012

..................................
ty máš aj živnosť? Potom podáš DPFO, ako zo živnosti, ale pri 500 EUR - hm asi nemusíš, neplatíš žiadne odvody? Odkedy máš živnosť?
zk24
26.12.11,18:12
Ahojte,

Chcela by som sa spytat na Tabulku B - Odpisy hmotného majetku v DPPO.

Máme v evidencii vozidlo v cene: 19175,47 €
Daňové odpisy ročné: 19175,47 / 4 = 4794 €
Uctovne odpisy mesacne: 19175,47 / 48 mesiacov: 400 €
Uctovne odpisy rocne: 400*12 = 4800 €

DO: 4794
UO: 4800

Kedze UO su o 6€ vyššie ako DO, dám týchto 6 € do R150 v DPPO (ako pripocítatelnu položku).

Ale co sa tyka tabulky B:
R1: Odpisy hmotneho majetku zahrnute do zakladu dane podľa §19 ods.3 písm.a). Sem ide 4794 alebo 4800 €? Mätie ma podčiarknuté - zahrnuté do základu dane... Na riadku 100 je do HV zahrnutých 4800 ale podla zakona mam narok zahrnut do zakladu dane iba 4794 (čo riešim tou prip.položkou na R150)

R2: Uctovne odpisy dhodobého hmotného majetku: Sem ide suma 4800

Dakujem velmi pekne