martosk
16.12.11,22:30
Zdravím poraďáci.

Na domáce použitie som si zakúpil NB nemenovanej značky. Po prvom mesiaci som reklamoval chybu disku, bol mi doručený druhý disk. Po necelom mesiaci používania vykazoval druhý disk tú istú chybu. Bol vymenený za tretí, ktorý na tom bol rovnako. Zastúpenie firmy na Slovensku navrhlo výmenu NB za nový kus. Ten po prinesení domov a nainštalovaní začína vykazovať tú istú chybu po cca. 2 hodinách používania. Dostávam sa teda do situácie, keď som viacmenej prinútený vrátiť pre mňa nefunkčný tovar a žiadať vrátenie peňazí.

K NB bolo dokúpené príslušenstvo v hodnote cca. 200 €, ktoré nepoužijem na ničom inom(dokovacia stanica). Mám ako spotrebiteľ právo žiadať od predajcu aj náhradu za toto príslušenstvo?

Ďakujem za rady.
misoft
17.12.11,12:03
Zastúpenie firmy na Slovensku navrhlo výmenu NB za nový kus.





http://www.pravaspotrebitela.sk/index.php?page=brochures&itemid=9 (http://www.pravaspotrebitela.sk/index.php?page=brochures&itemid=9)

AKO REKLAMOVAŤ

V prípade, že sa na výrobku vyskytne vada, ktorú ste nezavinili, doporučujeme ho reklamovať.
Zapamätajte si:


Partnerom pre vybavovanie reklamácie je vždy predajca, ten má konečné slovo pri rozhodovaní o vybavení reklamácie.
S výnimkou prípadov, keď je na vykonanie opravy určená iná osoba reklamáciu môžete uplatniť v ktorejkoľvek prevádzkárni, v ktorej je prijatie reklamácie možné s ohľadom na sortiment predávaného tovaru alebo poskytovaných služieb, prípadne aj na mieste, odkiaľ riadi svoj podnik
Ak výrobok kvôli vade reklamujete do 6 mesiacov od zakúpenia, podľa zákona sa to vníma tak, že vada existovala už v čase predaja a je na predajcovi, aby dokázal, že vada nie je na jeho strane – mal by to doložiť nezávislým znaleckým posudkom.
Predávajúci alebo ním poverený pracovník by mal o reklamácii rozhodnúť ihneď, v zložitých prípadoch do troch pracovných dní. Do tejto lehoty sa nezapočítava čas potrebný na odborné posúdenie vady. Vybavenie reklamácie však nesmie trvať dlhšie ako 30 dní. Po uplynutí tejto lehoty má spotrebiteľ rovnaké práva, akoby išlo o vadu, ktorú nemožno odstrániť. Ak ide o vadu, ktorú nemožno odstrániť a ktorá bráni tomu, aby sa vec mohla riadne užívať ako vec bez vady, má kupujúci právo na výmenu veci alebo má právo od zmluvy odstúpiť. Tie isté práva prislúchajú kupujúcemu, ak ide síce o odstrániteľné vady, ak však kupujúci nemôže pre opätovné vyskytnutie sa vady po oprave (v zmysle judikatúry sa za takú považuje spravidla vec, u ktorej sa vyskytla taká istá vada po jej aspoň dvoch predchádzajúcich opravách) alebo pre väčší počet vád vec riadne užívať (posúdenie tejto otázky závisí na okolnostiach konkrétneho prípadu).
Ak predajca reklamáciu vybaví výmenou veci alebo jej časti, začína plynúť nová záručná doba (môže sa stať, že na niektorú časť bude dlhšia záručná doba, ako na ostatné časti)


Teda nech si radšej preštudujú § 620 Občianskeho zákonníka! Ty si si vybral možnosť odstúpenie od zmluvy a vrátenie sumy.
gabi29
16.01.12,09:11
Dobrý deň,

chcela by som Vás poprositť o radu. Kedy je možné vypovedať zmluvu???resp vrátiť tovar a žiadať o vratenie peňazí?? Kúpili sme si žalúzie riešili sme to cez znameho a tak sme si mysleli ze to bude bez problemov chyba. Od zaciatku to ich mame od maja bol s nimi problem najprv ich dodanie meskalo vyse mesiaca, no od vtedy sa nonstop kazia. Kontaktovala som daneho majitela firmy s poziadavkou ze sa stale zasekavaju a nedaju vytiahnut, nereagoval vyse mesiaca potom poslal najakeho zastupcu firmy od ktorej odobera zaluzie. Ten slubil ze ich da do poriadku, niektore akoze ponastavoval a jednu celkom vymenil no to mu trvalo dva mesiace. Vymenena zaluzia vydrzala ani mesiac je zaseknuta v polke okna a nejde ani hore ani dole. Dalsia uz nejde vytiahnut vobec a ani otocit lamelami, ostatne sa stale zasekavaju a vyskakuju mechanizmy na vytahovanie o krytkach na bokoch uz nejdem ani hovorit tie som uz dala iba do jedneho sacku. Chaba bola ze sme to hned od zaciatku neriesili papierovo. O vymene tej zaluzie nan doklad nedodali doteraz aj ked sme o to ziadali. Teraz som im pollala reklamaciu pisomne aj s dorucenkou prva sa mi vratila ze adresat neznamy a to som to poslala na adresu, ktoru uvadzajúú všade. Potom som našla dalsiu a tu posta preposlala an neviem kam no prevzal ju. Dnrd mi prisla vysmesna sms ze sa pridu pozriet nato co nam nejde. Uz ma to ozaj nebavi zastierat okna neviem cim ked som si za nieco riadne zaplatila. V reklamacii som im napisala ze zaroven odstupujem od zmluvy nakolko dany tovar neplni ucel naco je urceny. Mozem nesuhlasit s opravou resp s vymenou tovaru a ziadat hned ako dojdu aby ich odmontovali a isli kade lahsie???
predom dakujem