karakas1x
17.12.11,08:48
Dobry deň.Som zivnostník a poskytujem sluzby.,vetsinou na byte zákaznika. Mozem si účtovať dopravu keď na premiestnovanie (zameranie,realizacia práce) pouzivam svoje súkromné auto ,čize zanho neplatím cestnú daň a ani si nedávam do nákladou PHM ani ziadne ine náklady okolo auta?Účtujem si vlastne 1x výjazd.Je to premna dost súrne takze vopred Ďakujem za odpoveď.
Tweety
17.12.11,07:50
Dobry deň.Som zivnostník a poskytujem sluzby.,vetsinou na byte zákaznika. Mozem si účtovať dopravu keď na premiestnovanie (zameranie,realizacia práce) pouzivam svoje súkromné auto ,čize zanho neplatím cestnú daň a ani si nedávam do nákladou PHM ani ziadne ine náklady okolo auta?Účtujem si vlastne 1x výjazd.Je to premna dost súrne takze vopred Ďakujem za odpoveď. AK ho používaš na podnikanie, a dokonca chceš aj fakturovať dopravu,( oznamovacia povinnosť do 30 dní od začatia jeho používania) musíš ho prihlásiť na DÚ a platiť daň z MV.
karakas1x
17.12.11,07:56
Ale aj vtedy ked si ho nedavam do nákladou?
Tweety
17.12.11,07:58
Ale aj vtedy ked si ho nedavam do nákladou? Podstatné je to, že ho používaš.
karakas1x
17.12.11,08:13
Takze to premna znamená ze ho bud prihlásim alebo nemozem účtovat dopravu? Alebo ho musím prihlásiť aj ked si dopravu neúctujem?
Tweety
17.12.11,08:15
Takze to premna znamená ze ho bud prihlásim alebo nemozem účtovat dopravu? Alebo ho musím prihlásiť aj ked si dopravu neúctujem? Pozri priamo § zo zákona.

§ 84
Predmet dane

(1) Predmetom dane z motorových vozidiel je motorové vozidlo a prípojné vozidlo kategórie M, N a O 38) (ďalej len "vozidlo"), ktoré sa používa v Slovenskej republike na podnikanie 12) alebo na činnosti, z ktorých plynúce príjmy sú predmetom dane z príjmov 39) (ďalej len "podnikanie").
Takže, ak nebudeš fakturovať(dopravu) nemusíš. A rovnako ani uplatňovať náklady. Ale potom ho nemôžeš používať na podnikanie.
vajda65
17.12.11,08:16
ked nebudes účtovať o nom náklady a zároven nebudes účtovať z neho výnosy (dopravu zákazníkovy tak nemusís)
bodliak
17.12.11,08:18
Spravne by malo byt:
1. Prihlasit musis, ak ho pouzivas na podnikanie alebo v suvislosti s podnikanim. (bez ohladu na to, ci si nieco davas/nedavas do nakladov alebo fakturujes).
2. Ak chces fakturovat, tak je jasne, ze ho na podnikanie pouzivas, to je len dokaz, ze si ho uz mal mat prihlasene podla bodu 1.

Ak nefakturujes, ani nedavas do nakladov, ani neprihlasis na Dan z MV, mozes zapriet, ze ho na podnikanie pouzivas... Museli by Ti dokazat opak.
vajda65
17.12.11,08:21
to bodliak: na základe akého paragrafu tak usudzuješ? § 84 ktorý postla tweety súčastne s mojim príspevkom hovorí iba o predmete dane ktoré sa používa v Slovenskej republike na podnikanie 12) alebo na činnosti, z ktorých plynúce príjmy sú predmetom dane z príjmov 39) (ďalej len "podnikanie").
bodliak
17.12.11,08:35
Ak na ňom obieha zákazníkov, tak ho používa na podnikanie. A do ich bytu chodí nato, aby pozrel, zameral atď. teda činnosť, z ktorej bude mať zdanitelné príjmy.

Ak sa ho pri daňovej kontrole opýtajú, ako tam išiel, môže povedať, že autobusom, vlakom, taxíkom.
Ak povie, že vlastným autom, budú sa pýtať na DzMV.
karakas1x
17.12.11,08:53
stale neviem pochopit to ze ked si nebudem uctovat dopravu ani davat do nakladou opravy,benzin atd.preco by som ho nemohol pouzivat na svoje podnikanie.Ved vsetky tie naklady okolo auta vlastne budem znasat ja zo svojho a nemozem si to ani odratat z primu.Uctujem vlastne len material a pracu.Tak ako to vlastne je.Uz som sa nato pital sto ludi a dostal som sto rozlicnych odpovedí.
Tweety
17.12.11,09:32
stale neviem pochopit to ze ked si nebudem uctovat dopravu ani davat do nakladou opravy,benzin atd.preco by som ho nemohol pouzivat na svoje podnikanie.Ved vsetky tie naklady okolo auta vlastne budem znasat ja zo svojho a nemozem si to ani odratat z primu.Uctujem vlastne len material a pracu.Tak ako to vlastne je.Uz som sa nato pital sto ludi a dostal som sto rozlicnych odpovedí. Ako som už v príspevku uviedla v cit. § 84, nie je podstatné, či si uplatňuješ náklady, ale podstatné je to, že ho používaš na dosiahnutie príjmov.
bodliak
17.12.11,09:36
stale neviem pochopit to ze ked si nebudem uctovat dopravu ani davat do nakladou opravy,benzin atd.preco by som ho nemohol pouzivat na svoje podnikanie.


Môžeš ho používať na svoje podnikanie, ale potom ho musíš prihlásiť a platiť DzMV, bez ohľadu na to, či si neuplatňuješ náklady alebo nie.

A keď zaplatíš DzMV, môžeš si dať do nákladov PHM + paušál za km. (ale za auto nezaradené v majetku firmy žiadne opravy a údržbu !!!)

Ak si chceš uplatňovať aj opravy, auto musí byť v majetku firmy, potom ale vedieš knihu jázd a všetko s tým súvisiace, napríklad pozor na odpredaj...
Mila123
17.12.11,09:56
bodliak zabudol si na 80% náklady na PHL
bodliak
17.12.11,11:39
Nezabudol. Naklad na PHM nebude podla blocku, ale podla spotreby v technicaku a poctu km.
Blocek pouzije akurat na preukazanie jednotkovej ceny.

Keby mal auto v majetku a chcel zjednodusit evidenciu, uctuje 80% a ma menej byrokracie.
Či ?
Mila123
17.12.11,11:47
na začiatku a konci obdobia sa zapíše stav km podľa tachometra .....a prepočíta sa priemernou spotrebou paliva, stav a spotreba by mali "sedieť" a takto si dá do nákladov vo výške 80% .....
karakas1x
17.12.11,12:53
Tak poradte ako by som to mohol robyt bez toho aby som musel auto prihlasovať a plaťiť DzMV.
Tweety
17.12.11,12:56
Tak poradte ako by som to mohol robyt bez toho aby som musel auto prihlasovať a plaťiť DzMV. Je len jedna možnosť, ak nechceš platiť daň z MV, tak ho na podnikanie nepoužívaj.
karakas1x
17.12.11,17:54
Ďakujem pekne za radu,to by ma nenapadlo.Ale aj tak si zabudla este na jednu možnosť,este stale si mozem kúpiť konský záprah a aby som ušetril tak ho budem ťahať sám.Zato dúfam dane ešte platiť netreba.Či?
bodliak
17.12.11,19:07
Ďakujem pekne za radu,to by ma nenapadlo.Ale aj tak si zabudla este na jednu možnosť,este stale si mozem kúpiť konský záprah a aby som ušetril tak ho budem ťahať sám.Zato dúfam dane ešte platiť netreba.Či?

Určite nebudeš platiť mýto a nepotrebuješ dialničnú nálepku.
Tam totiž, s konským, nemôžeš.
karakas1x
18.12.11,05:37
Už som aj písal ježiškovi ze si prajem pod vianočny stromček len koňa.A hned mi aj odpísal,že dobre ale ze to bude trochu dlhšie trvat labo že celi sa mi pod stromček aj tak nezmestí,ze ho budem dostávať po častiach, tohto roku mi pošle konsky k....! Počkam čo by nie ved pokial mi ho on posle sa mozno uz ani nebude platit DzMV.