romanxxx222
17.12.11,07:51
Poprosím Vás o radu.
Dňom 31.12.2011 mi končí PP uzatvorený na dobu určitú. Zamestnávateľ mi nevyplatil časť mzdy za 11/2011 a podľa zmluvy (a asi aj ZP) má na to čas do 31.12.2011. Týmto dňom mi ale končí PP, čiže zrejmä nemôžem "okamžite skončiť" niečo čo už samo zaniklo (PP). Keď ale budem čakať do konca výplatnej lehoty (na ktorej konci končí zárovaň aj PP na dobu určitú), prídem o možnosť 2 mes. náhrady mzdy a viem že doplatenú mzdu aj tak nebudem mať. Zákon bohužiaľ dovoľuje takýmto "zamestnávateľom" čakať s peniazmi (výplatou) ďalších 15 dní po splatnosti, pokiaľ zamestnanec môže odísť na 69-tku. Musím teda čakať "či zaplatí" (keď viem, že nie) a potom mi zostáva len IP a občianskoprávny spor, príp. oznámenie na políci, alebo je tu aj iné riešenie? Ďakujem za rady.
Tweety
17.12.11,06:53
Poprosím Vás o radu.
Dňom 31.12.2011 mi končí PP uzatvorený na dobu určitú. Zamestnávateľ mi nevyplatil časť mzdy za 11/2011 a podľa zmluvy (a asi aj ZP) má na to čas do 31.12.2011. Týmto dňom mi ale končí PP, čiže zrejmä nemôžem "okamžite skončiť" niečo čo už samo zaniklo (PP). Keď ale budem čakať do konca výplatnej lehoty (na ktorej konci končí zárovaň aj PP na dobu určitú), prídem o možnosť 2 mes. náhrady mzdy a viem že doplatenú mzdu aj tak nebudem mať. Zákon bohužiaľ dovoľuje takýmto "zamestnávateľom" čakať s peniazmi (výplatou) ďalších 15 dní po splatnosti, pokiaľ zamestnanec môže odísť na 69-tku. Musím teda čakať "či zaplatí" (keď viem, že nie) a potom mi zostáva len IP a občianskoprávny spor, príp. oznámenie na políci, alebo je tu aj iné riešenie? Ďakujem za rady. Okamžite skončiť nemôžeš, nie sú splnené zákonné lehoty. Iné riešenie nemáš, čakať na vyplatenie miezd, ak nie, potom jedine vymáhať súdne.
Mila123
17.12.11,06:54
možnosti si vymenoval.......
romanxxx222
17.12.11,07:28
Je potom v občiansko právnom spore možnosť žiadať aj finančné odškodnenie nad rámec nevyplatenej mzdy, nejaký ekvivalent "náhrady mzdy"? Pýtam sa preto, lebo dotyčný "šéf" mi určite nevyplatí ani mzdu za december, čím zabezpečil mojej rodine nádherné vianočné sviatky... a rád by som sa mu takouto formou revanžoval.
Ak takáto možnosť existuje, musí byť na súde aj papierovo, alebo inak podložená (nejaká vzniknutá ujma, škoda...)?
romanxxx222
17.12.11,10:28
Ďakujem za odpovede.
Vidím, že na slovensku sa stále nič nezmenilo. Zákonník práce je stále stavaný tak, aby bol zamestnanec rukojemníkom "súkromného podnikateľa", ktorý, keď si zmyslí, že za prácu nemusí človeku zaplatiť, tak to jednoducho aj tak spraví, lebo na SK neexistuje trestnoprávna zodpovednosť pre takýchto hajz...ov. Možno budete oponovať, že nevyplatenie mzdy je trestným činom. Áno, na papieri. Neviem o žiadnom prípade, kedy by pán podnikateľ skončil za mrežami za krádež peňazí - nevyplatenie mzdy. Tým, že živiteľovi x-člennej rodiny ukradne peniaze, okráda tým nielen jedného človeka, ale aj jeho-jej partnera-ku a ich deti!!! Automaticky by mal byť takýto čin klasifikovaný minimálne ako LÚPEŽ a s minimálne takou istou trestnou sadzbou!!!
Ale vlastne tu je o tom zbytočné aj snívať, keď žijeme v našom SLOVAKISTANE. :(
KEJKA
17.12.11,10:34
chápem, na druhej strane každá PP je dvojstranný právny akt - kde si aj zam-ec môže "diktovať" svoje podmienky. Takže bud si sám určí, čo a kedy má byť vyplatené, napr. formou zálohy, alebo takú zmluvu nepodpíše a pôjde k serioznemu zam-ľovi. Podpisom súhlasí s podmienkami, včítane rizika s tým súvisiaceho.
Úvodzovky som dala preto, lebo sa stotožňujem s názorom o slovakistane.
romanxxx222
17.12.11,11:09
S tou "dvojstrannosťou" máš pravdu, ale keď sa zameriame na fakt, že si jedna strana privlastní peniaze tej druhej, tak podmienky trestnoprávnej zodpovednosti a následnej vymožiteľnosti peňazí sa u týchto dvoch strán diametrálne líšia. Keby si zamestnanec privlastnil napr. firemné peniaze, zamestnávateľ má x možností, ako ich relatívne bez námahy získať späť - zrážky zo mzdy, platobný rozkaz, exekúcia..., nehovoriac o polícii, ktorá by ihneď človeka zašila minimálne za trestný čin sprenevery. Pokiaľ si ale zamestnávateľ svojvoľne "ponechá" zamestnancovu mzdu, je vymožiteľnosť peňazí takmer nulová a to aj po vyhranom súdnom spore a exekučnom konaní. A to nehovorím o tom, že firma sa z trestnoprávnej zodpovednosti môže jednoducho vyvliecť vďaka našim skvelým zákonom. Takže z môjho pohľadu je zamestnanec v obrovskej nevýhode voči zamestnávateľovi, čo sa týka peňazí. Keď už sa firma zníži k tomu, aby natvrdo okradla zamestnancov, čo jej produkujú zisk a v podstate ju živia, ver mi, že nie je pre ňu problém ani vyhnúť sa exekúcii, prípadne nepríjemnému rozsudku súdu... Smutné, ale je to tak.