duficek
27.01.06,12:05
mohol by mi niekto polopate vysvetlit resp. odkazat na nejaky zakon-predpis, ktory vysvetluje kedy a vlastne preco podpisuje zamestnanec toto vyhlasenie?

z nejakych utrzkov som pochopil ze
1 - zamestnannec musi mat toto vyhlasenie podpisane iba u jedneho zamestnavatela
2- ak som ja jediny zamestnavatel, toto vyhlasenie musi mat podpisane u mna - musi alebo moze?
3 - podpisane vyhlasenie znamena, ze pri vyuctovani mzdy znizujem zaklad dane na danovnika
4- zamestnanec s podpisanym vyhlasenim nepodava danove priznanie
ajobs
27.01.06,11:43
mohol by mi niekto polopate vysvetlit resp. odkazat na nejaky zakon-predpis, ktory vysvetluje kedy a vlastne preco podpisuje zamestnanec toto vyhlasenie?

z nejakych utrzkov som pochopil ze
1 - zamestnannec musi mat toto vyhlasenie podpisane iba u jedneho zamestnavatela
2- ak som ja jediny zamestnavatel, toto vyhlasenie musi mat podpisane u mna - musi alebo moze?
3 - podpisane vyhlasenie znamena, ze pri vyuctovani mzdy znizujem zaklad dane na danovnika
4- zamestnanec s podpisanym vyhlasenim nepodava danove priznanie

1. áno, ale ak nepracuje nikde, nemusí ho mať povinne podpísané,
2. môžeš, ale nemusíš,
3. áno,
4. nemusí, ale môže.
Komplexne to nájdeš v zákone o dani z príjmu (ak klikneš na tento link).
Dana K.
27.01.06,11:45
Vyhlásenie sa podpisuje pri nástupe do zamestnania. Iba na základe podpísaného Vyhlásenia môžeš zamestnancovi uplatňovať nezdaniteľnú časť. Aj keď podpíše vyhlásenie u zamestnávateľa a má v priebehu roka iný príjem ako príjem zo závislej činnosti (napr. náhodný),podáva si daňové priznanie.
duficek
27.01.06,12:07
dakujem vam, este by som chcel opytat na to iste ale inak :)
ak u mna zamestnanec vyhlasenie nepodpise, zaklad dane mu neznizujem. on si bude musiet na konci roka urobit sam danove priznanie, kde si potom sam uplatni znizenie zakladu dane?
dobre chapem zmysel toho vyhlasenia?
ajobs
27.01.06,12:10
dakujem vam, este by som chcel opytat na to iste ale inak :)
ak u mna zamestnanec vyhlasenie nepodpise, zaklad dane mu neznizujem. on si bude musiet na konci roka urobit sam danove priznanie, kde si potom sam uplatni znizenie zakladu dane?
dobre chapem zmysel toho vyhlasenia?

Áno, dobre to chápeš.
Tweety
27.01.06,12:11
dakujem vam, este by som chcel opytat na to iste ale inak :)
ak u mna zamestnanec vyhlasenie nepodpise, zaklad dane mu neznizujem. on si bude musiet na konci roka urobit sam danove priznanie, kde si potom sam uplatni znizenie zakladu dane?
dobre chapem zmysel toho vyhlasenia?
Prečo by to robil?, veď je pre neho výhodné neplatiť mesačne viac ako má. ;)
ajobs
27.01.06,12:14
Prečo by to robil?, veď je pre neho výhodné neplatiť mesačne viac ako má. ;)

Čo už dnes vieš, akí sú ľudia ??:eek: :confused:
Možno len tak.:D :D :D
Maya1
27.01.06,12:19
dakujem vam, este by som chcel opytat na to iste ale inak :)
ak u mna zamestnanec vyhlasenie nepodpise, zaklad dane mu neznizujem. on si bude musiet na konci roka urobit sam danove priznanie, kde si potom sam uplatni znizenie zakladu dane?
dobre chapem zmysel toho vyhlasenia?

Lenže:
Keď zamestnanec nepodpíše vyhlásenie na začiatku roka a na ďalší rok požiada o ročné zúčtovanie za predpokladu, že mal iba jedno zamestnanie, tak si nemusí robiť sám DP. Je tak?
duficek
27.01.06,12:28
Prečo by to robil?, veď je pre neho výhodné neplatiť mesačne viac ako má. ;)
vyhlasenie so zamestnancom samozrejme podpisem.
len som nechapal presne zmysel toho vyhlasenia.

ak vyhlasenie podpise, uplatnujem mu znizenie zakladu dane = nizsie preddavky na dan = viac penazi na ruku pri vyplate (na konci roka uz nic nerobi)

ak vyhlasenie nepodpise, znizenie neuplatnujem = vyssie preddavky na dan = menej penazi na ruku (na konci roka si v danovom priznani znizenie zakladu dane uplatni sam)

dufam ze to tak je, lebo uz zacinam mat pocit, ze nerozumiem nicomu a uz neviem ani ako sa volam :(
Tweety
27.01.06,12:34
vyhlasenie so zamestnancom samozrejme podpisem.
len som nechapal presne zmysel toho vyhlasenia.
ak vyhlasenie podpise, uplatnujem mu znizenie zakladu dane = nizsie preddavky na dan = viac penazi na ruku pri vyplate (na konci roka uz nic nerobi)
ak vyhlasenie nepodpise, znizenie neuplatnujem = vyssie preddavky na dan = menej penazi na ruku (na konci roka si v danovom priznani znizenie zakladu dane uplatni sam)
dufam ze to tak je, lebo uz zacinam mat pocit, ze nerozumiem nicomu a uz neviem ani ako sa volam :( AJ tak, aj tak to môže byť, ale výhodnejšie je mesačné uplatnenie odpočtu.;)
V tom prvom prípade sa ľahko môže stať, že bude nejaký drobný preplatok alebo nedoplatok.:eek:
duficek
27.01.06,14:13
vdaka vdaka vdaka :)