Eduscho78
17.12.11,15:49
Dobrý deň,
ani na ÚPSVaR nemali jasno v tom koho brať medzi spoločne posudzované osoby pri určovaní nároku na príspevok na diétne stravovanie (dcéra má diabetes).

Základná osoba: Lenka, 13r.
dcéra z prvého manželstva, zverená po rozvode do výchovy mne (otcovi)
Trvalý pobyt: ADR1
Prech. pobyt: -
Reálny pobyt: ADR0

Osoby, ktoré prichádzajú do úvahy:
Otec, výlučný vlastník spoločného bytu - reálneho pobytu všetkých, rozvedený:
Trvalý pobyt: ADR2
Prech. pobyt: -
Reálny pobyt: ADR0

Matúš, nevlastný brat, syn spoločného otca (mňa)
Trvalý pobyt: ADR3
Prech. pobyt: -
Reálny pobyt: ADR0

Karin, Matúšova matka (bez právneho vzťahu s Lenkou), slobodná.
Trvalý pobyt: ADR3
Prech. pobyt: ADR0
Reálny pobyt: ADR0

Každý má teda trvalé bydlisko inde než kde reálne spolu všetci bývame, s Karin nie sme zosobášení.

1)
Kto je pre tento prípad spoločne posudzovaná osoba?

1a)
Zmení sa odpoveď, keď sa niektorí z uvedených prihlásia k prechodnému (alebo trvalému) pobytu na tej istej adrese ADR2? (Ja s Lenkou si ideme zapísať trvalý pobyt na ADR0.)

2)
Ktoré príjmy sa počítajú do sumy príjmu pre určenie nároku na príspevok? Základom je podľa vyžiadania čistý príjem za predch. kalendárny rok, bez daňových bonusov (som bežný zamestnanec - človek milión). Počíta sa do príjmov aj výživné, ktoré platí matka Lenke (uvedené v rozsudku o rozvode)?

2a)
Žiadne výdavky sa nepočítajú (hypotéka, nájomné, vyživovanie druhého dieťaťa otca...)?

3)
Ak súd prizná matke platiť vyššie výživné ako je teraz (v čase podania žiadosti), som povinný oznámiť to na ÚPSVaR a stratiť tak nárok (vďaka prekročeniu hranice) na príspevok pre dcéru?

4) Všeobecne, aj iné posudky, v mnohých oblastiach života, na základe príjmu osoby: nie je to protiústavné, diskriminovať ľudí podľa príjmu? (tí ktorí derú od svitu do mrku aby sa mali lepšie ako tí čo hnijú doma, nemajú nárok na dávky od štátu, lebo zarobia dosť. Tí len platia štátu, a čím viac zarobia, tým viac zaplatia, ale odplaty sa nedočkajú)

Vopred ďakujem aj za čiastkové odpovede (hlavne ma zaujíma 1., najmenej 4.)
misoft
17.12.11,17:19
Xanti
17.12.11,17:45
Dobrý deň,
ani na ÚPSVaR nemali jasno v tom koho brať medzi spoločne posudzované osoby pri určovaní nároku na príspevok na diétne stravovanie (dcéra má diabetes).

Základná osoba: Lenka, 13r.
dcéra z prvého manželstva, zverená po rozvode do výchovy mne (otcovi)
Trvalý pobyt: ADR1
Prech. pobyt: -
Reálny pobyt: ADR0

Osoby, ktoré prichádzajú do úvahy:
Otec, výlučný vlastník spoločného bytu - reálneho pobytu všetkých, rozvedený:
Trvalý pobyt: ADR2
Prech. pobyt: -
Reálny pobyt: ADR0

Matúš, nevlastný brat, syn spoločného otca (mňa)
Trvalý pobyt: ADR3
Prech. pobyt: -
Reálny pobyt: ADR0

Karin, Matúšova matka (bez právneho vzťahu s Lenkou), slobodná.
Trvalý pobyt: ADR3
Prech. pobyt: ADR0
Reálny pobyt: ADR0

Každý má teda trvalé bydlisko inde než kde reálne spolu všetci bývame, s Karin nie sme zosobášení.

1)
Kto je pre tento prípad spoločne posudzovaná osoba? Ja by som povedala, že spolu sa môžu posudzovať ... všetci žijúci v spoločnej domácnosti. Aj ked Karin nie je matkou Lenky, ale je matkou Matúša, a Matúš ma spoločného otca s Lenkou.
Takže v úvahu by sa bral príjem otca, Karin, výživné na Lenku. Toto sa zráta a vydelí 4 osobami.
1a)
Zmení sa odpoveď, keď sa niektorí z uvedených prihlásia k prechodnému (alebo trvalému) pobytu na tej istej adrese ADR2? (Ja s Lenkou si ideme zapísať trvalý pobyt na ADR0.) Nemyslím, že by to malo vplyv. Zmena trvalého pobytu. Dôležité je s kým bývaš v domácnosti.

2)
Ktoré príjmy sa počítajú do sumy príjmu pre určenie nároku na príspevok? Základom je podľa vyžiadania čistý príjem za predch. kalendárny rok, bez daňových bonusov (som bežný zamestnanec - človek milión). Počíta sa do príjmov aj výživné, ktoré platí matka Lenke (uvedené v rozsudku o rozvode)? Ano príjem zo zamestnania, alebo potvrdenie z DÚ o výške príjmu ak sa jedná o SZCO, a tiež aj výživné je príjmom, v prípade PN je príjmom aj marodka pre účely príspevku na stravovanie a taktiež aj vyplácaný prípadný invalidný dôchodok.

2a)
Žiadne výdavky sa nepočítajú (hypotéka, nájomné, vyživovanie druhého dieťaťa otca...)? Nie, to úrady nezaujíma. Jediné čo je dôležité, že príjem na 1 spoločne posudzovanú osobu nesmie prekročiť 3 násobok životného minima. Teda tento rok 2011 je to príjem 569,49 eur na osobu. Teda ak celkom príjem Vašej domácnosti je vyšší ako 2277,96 eur na mesiac, tak Lenka nemá nárok na príspevok na stravovanie.

3)
Ak súd prizná matke platiť vyššie výživné ako je teraz (v čase podania žiadosti), som povinný oznámiť to na ÚPSVaR a stratiť tak nárok (vďaka prekročeniu hranice) na príspevok pre dcéru? Tak jednoducho to nefunguje, počas roka sa môže meniť situácia, UP prehodnocuje raz ročne nárok na tento príspevok. Takže ak jeden rok máš nárok na príspevok tak ho budeš dostávať počas celého roka. Ale ak náhodou tento rok bol pre teba aj ináč úspešnejší a ty príjem prekročíš tak prestanú Ti vyplácať tento príspevok v nasledujúcom období. Takže ak podáš DP za rok 2011 do marca 2012 a tvoj príjem bol vyšší tak od júla 2012 nebudeš poberať príspevok.

4) Všeobecne, aj iné posudky, v mnohých oblastiach života, na základe príjmu osoby: nie je to protiústavné, diskriminovať ľudí podľa príjmu? (tí ktorí derú od svitu do mrku aby sa mali lepšie ako tí čo hnijú doma, nemajú nárok na dávky od štátu, lebo zarobia dosť. Tí len platia štátu, a čím viac zarobia, tým viac zaplatia, ale odplaty sa nedočkajú)

Vopred ďakujem aj za čiastkové odpovede (hlavne ma zaujíma 1., najmenej 4.)v texte.
Tu je to celkom fajn napísané skús čítať .... Informácie o podmienkach poskytovania peňažných príspevkov na kompenzáciu (http://www.upsvar.sk/buxus/docs/SSVaR/OPPKTZP/Informacie_o_podmienkach_poskytovania_penaznych_pr ispevkov_na_kompenzaciu__upravene_od_1.7.2011_.rtf )
Eduscho78
17.12.11,18:03
misoft, ďakujem,
dokument veľmi presne popisuje skoro všetky možné vzťahy, ale odkiaľ pochádza? Ide o citovanie zákona alebo iného predpisu záväzného pre ÚPSVaR?
(podľa toho dokumentu sa teda započítava otec a nevlastný súrodenec, a už nie matka nevlastného súrodenca žijúca - aj keď neoficiálne - v tej istej domácnosti)
Na portáli ústrednej správy je popísané iba to, aké osoby sa spoločne posudzujú pri sociálnom štipendiu - to nie je môj prípad.
Eduscho78
17.12.11,18:08
Xanti,
tvoje slová sa príjemne čítajú - sú to dobré správy =) mám ale dve doplňujúce otázky:
1) ide o tvoj názor, alebo to má oporu v nejakom predpise, ktorý by som mohol ukázať bezradnej pani na ÚPSVaRe?
2a) suma pre plnoletého je rovnaká ako pre 8-mesačné dieťa - 569,49 €?

ten dokument z ÚPSVaRu som čítal aj predtým, podľa neho sa započítavam iba ja, nezdalo sa mi to fér a preto som sa obrátil sem.
Xanti
17.12.11,18:12
Xanti,
tvoje slová sa príjemne čítajú - sú to dobré správy =) mám ale dve doplňujúce otázky:
1) ide o tvoj názor, alebo to má oporu v nejakom predpise, ktorý by som mohol ukázať bezradnej pani na ÚPSVaRe?
2a) suma pre plnoletého je rovnaká ako pre 8-mesačné dieťa - 569,49 €? Predpis čo sa týka sumy pre posúdenie som Ti pricapila hore klik na to modrým písané ..Informácie ..... je to priamo zo stránky UPSVaR.

Čo ti pani na UP tvrdí? Lebo ja som na to šla skôr logicky, naozaj podľa mňa musí byť posúdená aj matka syna, nakoľko ste v domácnosti spoločnej.
Xanti
17.12.11,18:17
ten dokument z ÚPSVaRu som čítal aj predtým, podľa neho sa započítavam iba ja, nezdalo sa mi to fér a preto som sa obrátil sem.A prečo by si sa mal započítavať len ty?
Veď Matúš je tvoje dieťa, ak by bol prisúdený tebe do opatery ako dcéra Lenka, tak predsa ste traja, aj ked na Matúša by si musel mať určené výživné od Karin.

Fakt čo Ti pani z UP tvrdí?
Eduscho78
17.12.11,19:01
V texte:

A prečo by si sa mal započítavať len ty?
No veď tam je:
- u posudzovanej fyzickej osoby s ŤZP jej príjem a príjem jej manžela alebo manželky (nič - Lenka nemá príjem ani manžela),
- u rodičov s nezaopatreným dieťaťom príjmy týchto rodičov a príjem nezaopatreného dieťaťa žijúceho s nimi v domácnosti (§ 115 Občianskeho zákonníka) (nič - Lenka nie je rodič, navyše §115 hovorí, že Domácnosť tvoria fyzické osoby, ktoré spolu trvale žijú a spoločne uhradzujú náklady na svoje potreby. "Trvale žijú" nie je to isté ako "majú trvalý pobyt"?),
- u rodičov, ktorí sú sami nezaopatrenými deťmi (nič), ich príjmy a príjmy, ktoré na nich poberá iná fyzická osoba a príjem nezaopatrených detí žijúcich s nimi v domácnosti,
- u nezaopatreného dieťaťa jeho príjem a príjem jeho rodičov, ak s ním žijú v domácnosti, ak toto dieťa žije v domácnosti len s jedným rodičom, s inou fyzickou osobou alebo samostatne, príjem dieťaťa, príjem rodiča a príjem, ktorý na dieťa poberá iná fyzická osoba (tu ide o môj príjem),
- u zaopatreného neplnoletého dieťaťa jeho príjem (nič - Lenka nie je zaopatrená).
Niečo mi uniká?

Veď Matúš je tvoje dieťa, ak by bol prisúdený tebe do opatery ako dcéra Lenka, tak predsa ste traja, aj ked na Matúša by si musel mať určené výživné od Karin.
Matúš nie je prisúdený mne, jednoducho bývam s ním aj jeho mamou ako normálna rodina, len nie sme zobratí.

Fakt čo Ti pani z UP tvrdí?
Vraj Matúš nie je Lenkin pravý súrodenec (asi myslí "z tej istej maternice") a teda sa nezapočítava. Karin s Lenkou nie je v žiadnom vzťahu a preto sa tiež nezapočítava. A navyše nemám ako dokázať, že žijeme na jednom mieste - nemáme ani prechodný ani trvalý pobyt v jednom byte. Ale nebola si celkom istá, poradí sa vraj s metodikmi a bude mi volať.
Xanti
17.12.11,19:12
Spoločne posudzované osoby
Pri rozhodovaní o peňažných príspevkoch na kompenzáciu na účely zisťovania príjmu fyzickej osoby s ŤZP sa spoločne posudzujú a započítavajú príjmy:
- u posudzovanej fyzickej osoby s ŤZP jej príjem a príjem jej manžela alebo manželky,
- u rodičov s nezaopatreným dieťaťom príjmy týchto rodičov a príjem nezaopatreného dieťaťa žijúceho s nimi v domácnosti (§ 115 Občianskeho zákonníka),
- u rodičov, ktorí sú sami nezaopatrenými deťmi, ich príjmy a príjmy, ktoré na nich poberá iná fyzická osoba a príjem nezaopatrených detí žijúcich s nimi v domácnosti,
- u nezaopatreného dieťaťa jeho príjem a príjem jeho rodičov, ak s ním žijú v domácnosti, ak toto dieťa žije v domácnosti len s jedným rodičom, s inou fyzickou osobou alebo samostatne, príjem dieťaťa, príjem rodiča a príjem, ktorý na dieťa poberá iná fyzická osoba,
- u zaopatreného neplnoletého dieťaťa jeho príjem.
No vo svojom príspevku si správne vytkol tú časť čo sa týka teba.
Ale ja tam vidím iné ...
- u nezaopatreného dieťaťa Lenka jeho príjem a príjem jeho rodičov, ak s ním žijú v domácnosti, ak toto dieťa žije v domácnosti len s jedným rodičom Ty ako otec , s inou fyzickou osobou Karin, Matúš alebo samostatne, príjem dieťaťa Tu by som dala výživné od jej matky. , príjem rodiča Tvoj príjem a príjem, ktorý na dieťa poberá iná fyzická osoba,Karin nepoberá na Lenku nič, jej príjem by sa zarátať nemal.

Zaujímalo by ma, čo by pani z UP tvrdila keby ste boli s Karin manželmi. Alebo keby si si dal súdom zveriť Matúša do opatery a Karin by bolo určené aby ti platila na syna výživné 20eur ...

Naozaj niekedy sú tie príbehy ludí tak komplikované, že na UP sa musia poradiť, ako to správne vyriešiť.

A k tomuto


navyše §115 hovorí, že Domácnosť tvoria fyzické osoby, ktoré spolu trvale žijú a spoločne uhradzujú náklady na svoje potreby. "Trvale žijú" nie je to isté ako "majú trvalý pobyt"?), Trvalý pobyt má len evidenčný charakter, to že ľudia majú rovnakú adresu neznamená, že žijú na rovnakom mieste. Určite je to iné ako fráza trvale žijú ...

Čo vy trvale žijete, susedia Vám to budú môcť dokázať ak by prišlo k lámaniu chleba.
Eduscho78
17.12.11,19:44
tak či tak v časti "- u nezaopatreného dieťaťa..." ide o to, ktorý príjem sa započítava, a nie to, ktoré osoby sa berú do úvahy. Takže táto časť textu nám nepomôže.
Nemusíme sa piplať v tom, keby tak alebo inak... už reálny stav je dosť komplikovaný, nezaoberajme sa fikciou.

Zatiaľ myslím, že jednoducho pôjdem na ÚPSVaR, doplním tam všetkých čo spolu bývame a nech sa s tým vysporiadajú. Keď ako dôvod neuznania uvedú, že sme len dvaja (a teda náš mesačný príjem je 590 na osobu, čo je viac ako hranica), tak sa potom môžme ťahať ďalej. Aj cez súdy.
Xanti
19.12.11,07:04
Ta eduscho78
ty si mi tu nasúkal neužitočných bodov. Dávam si pozor aby som Ti v živote už nič neradila. Nezaslúžiš si.
Eduscho78
24.03.13,19:21
Coze? Akoze neuzitocnych? Pre koho neuzitocnych? Pre mna su to dolezite otazky.
Nikto ta nenuti radit, ak nemas chut, nerad.
Dakujem za zodpovedane otazky