zsarob
17.12.11,16:10
Dobrý deň! Bol by som rád keby ste mi mohli poradiť. Mám odpracovaných 7 rokov 6 mesiacov v pedagogickej praxi. Prvé štúdium na vysokej škole som skončil v roku 2002. Medzi tým od 2008 do 2011 marca som externe študoval a skončil rozširujúce štúdium špeciálnej pedagogiky a poradenstva.
Od septembra 2011 som začal pracovať ako odborný zamestnanec: špeciálny pedagóg. Riaditeľ mi nariadil od 09/2011, aby som behom jedného roka ukončil adaptačné vzdelávanie, nakoľko som prešiel z pedagogického zamestnanca na odborného zamestnanca. Moja otázka znie:
"musím absolvovať adaptačné vzdelávanie pre odborného zamestnanca?" Ak áno, tak je tu ďalší problém: v okrese kde bývam, nemá nikto v odbore špeciálna pedagogika prvú kvalifikačnú skúšku, kto by mi bol mojim školiteľom.
A príklad poviem, ten kto pracuje ako špeciálny pedagóg a mohol by ma zaškolovať, tak ich odbor je ukončený len v príbuzenskom odbore - pedagogika mentálne postihnutých a druhá odborná zamestnankyňa má odbor vychovávateľstvo vyžadujúcu osobitnú starostlivosť.
Ako ďalej? Ďakujem za akékoľvek pripomienky.
brontosaurus
17.12.11,22:42
No, ja v tom nevidím problém pre vás, či v okrese býva alebo nebýva niekto kto má I. kvalifikačnú skúšku vo vašom odbore, ale pre vášho nadriadeného. Veď to je problém vášho nadriadeného, nie váš problém. Nehovoriac o tom, že mi je to dosť divné, lebo ja len v našom meste poznám viacero špeciálnych pedagógov čo majú už dávno aj II. kvalifikačnú skúšku (atestáciu). Neviem, ale mne osobne je dosť divné aj to, že v celom vašom okrese by nebol žiaden špeciálny pedagóg, ktorý sa neuspokojí s 10. platovou triedou a nechcel postúpiť platovo vyššie tým, aby si spravil aspoň tú I.kvalifikačnú skúšku (atestáciu).
Podľa mňa by nemal byť problém v tom, či vás zaškolí špeciálny pedagóg ktorý má skončenú špeciálnu pedagogiku, alebo veľmi príbuzný odbor, ak pracuje ako špeciálny pedagóg. Jeho úlohou nie je vás vzdelávať (to mala za úlohu vysoká škola), on vás má uviesť do praxe, oboznámiť vás s chodom školy, dokumentáciou a pomáhať vám radami z jeho praxe. Vychádzam z tej logiky, že bežne na základných školách je uvádzajúcim učiteľom nových vychovávateľov v ŠKD napr. riaditeľ alebo zástupca, ktorí sú väčšinou bežní učitelia a nemajú vyštudovaný konkrétny odbor pre vychovávateľstvo, alebo iný ktorý je určený prioritne pre vychovávateľov.
V mnohých školách je to len formalita, pokiaľ ide o zamestnanca ktorý má už nejakú tu prax za sebou a preukázal svoju odbornosť na inej pozícii, alebo v inom zariadení.
555555
18.12.11,17:52
Dobrý deň! Bol by som rád keby ste mi mohli poradiť. Mám odpracovaných 7 rokov 6 mesiacov v pedagogickej praxi. Prvé štúdium na vysokej škole som skončil v roku 2002. Medzi tým od 2008 do 2011 marca som externe študoval a skončil rozširujúce štúdium špeciálnej pedagogiky a poradenstva.
Od septembra 2011 som začal pracovať ako odborný zamestnanec: špeciálny pedagóg. Riaditeľ mi nariadil od 09/2011, aby som behom jedného roka ukončil adaptačné vzdelávanie, nakoľko som prešiel z pedagogického zamestnanca na odborného zamestnanca. Moja otázka znie:
"musím absolvovať adaptačné vzdelávanie pre odborného zamestnanca?" Ak áno, tak je tu ďalší problém: v okrese kde bývam, nemá nikto v odbore špeciálna pedagogika prvú kvalifikačnú skúšku, kto by mi bol mojim školiteľom.
A príklad poviem, ten kto pracuje ako špeciálny pedagóg a mohol by ma zaškolovať, tak ich odbor je ukončený len v príbuzenskom odbore - pedagogika mentálne postihnutých a druhá odborná zamestnankyňa má odbor vychovávateľstvo vyžadujúcu osobitnú starostlivosť.
Ako ďalej? Ďakujem za akékoľvek pripomienky.



Podľa najnovších predpisov školiteľ adaptačného vzdelávanie nemusí mať 1.atestáciu.
Adriana 1
20.12.11,05:38
Ja som prešla z pedagogického zamestanca na odborného po 24 rokoch praxe a adaptačné vzdelávanie som neabsolvovala, zamestnávateľ to nevyžadoval a aj prax mi zostala, akurát som prišla o 1. kvalifikačnú skúšku podľa 317/ 09 Zákon o pedagogických a odborných zamestnancoch a zaradila som sa o jednu platovú triedu nižšie, čiže 10 platová trieda stupeň 2.