Sarlotka
17.12.11,16:57
Prosím rada by som si utvrdila:

v zákone o dani príjmu:
finančným prenájmom obstaranie hmotného majetku na základe nájomnej zmluvy s dojednaným právom kúpy prenajatej veci, pri ktorom cena, za ktorú prechádza vlastnícke právo k prenajatému majetku z prenajímateľa na nájomcu, je súčasťou celkovej sumy dohodnutých platieb, ak
1. vlastnícke právo má prejsť bez zbytočného odkladu po skončení nájmu na nájomcu a
2. doba trvania nájmu je najmenej 60 % doby odpisovania podľa § 26 ods. 1 a nie menej ako tri roky alebo ak je predmetom prenájmu pozemok, doba trvania nájmu pozemku je najmenej 60 % doby odpisovania hmotného majetku zaradeného do odpisovej skupiny 4, pričom pri postúpení nájomnej zmluvy bez zmeny podmienok na nového nájomcu táto podmienka platí na nájomnú zmluvu ako celok,

pri leasingu v technickom preukaze:
1. drzitel vozidla - podnikatelsky subjekt
2. majitel vozidla - leasingovka

doposial som sa stretla ze pri uvere v technickom preukaze bolo:
1. drzitel aj majitel vozidla - podnikatelsky subjekt (zabezpečenie uvere najmä vlastnou zmenkou podnikatela)


teraz mam auto na uver, kde je drzitel vozidla podnikatelsky subjekt a na zaklade zmluve o zabezpecovacom prevode vlasnickeho prava v technickom preukaze je ako majitel spolocnost poskytujuca uver. ide vsak o uver nakolko tu nie je dohodnutá kupa prenajetej veci ???? po splatení uveru auto prechádza na podnikatelsky subjekt, spolocnost poskytujuca uver len financuje predmet kupy ?

prosim mohol by ma niekto utvrdit, ci uvazujem spravne a ci teda ide o skutocne uver, aby som vedela zvolit správny postup pri odpisovaní...

dakujem velmi pekne.
Sarlotka
17.12.11,20:59
prosim neporadite mi...:confused:
tictac7
17.12.11,21:05
zmluva má hádam nejaký názov, je v nej uvedené, či sa jedná o úver, sú vyčíslené splátky (úveru alebo leasingu) - vychádzaj z toho. Podľa toho, čo píšeš, je to úver...
Sarlotka
17.12.11,21:18
dakujem ano je to zmluva o spotrebnom uvere len mi to velmi pripomina skor leasing vsetkymi tymi podmienkami...
asi je niekedy lepsie nespekulovat...:) ok odpisujem danovo 4 roky...