gabika_83
17.12.11,23:17
Dobry den, poprosila by som nejaku dobru dusu o fundovanu odpoved, lebo som uz z toho jelen :(
Priatelovi sa rozhodli nepredlzit pracovnu zmluvu a k 31.12. mu pracovny pomer zanikne. Mal to na dobu urcitu, na 10 mesiacov. Predtym vzdy pracoval v niekolkych zamestnaniach tu na Slovensku aj v Irsku. Podmienku 3 odpracovane roky za posledne 4 roky lavou zadnou splna, lenze prave som na nete nasla cosi co mi absolutne nedava ziadny zmysel:
V prípade, že ste pred zaradením do evidencie nezamestnaných občanov boli zamestnaní na dobu určitú, máte nárok na dávku, ak ste v posledných štyroch rokoch* pred zaradením do evidencie boli:


poistení v nezamestnanosti (http://www.finance.sk/dane/informacie/poistenie-v-nezamestnanosti/),

tzn. platili poistné na poistenie v nezamestnanosti, či už ako zamestnanec (zamestnaný na dobu určitú), alebo dobrovoľne a to najmenej dva roky (730 dní).

a zároveň ste neboli povinne poistení v nezamestnanosti z iného výkonu činnosti zamestnanca (zamestananie na dobu neurcitu)

Príklad
Zamestnávateľ skončil výpoveďou dňa 30. 9. 2009 pracovný pomer so zamestnancom, ktorý mal s ním uzatvorený pracovný pomer na dobu určitú. V posledných 4 rokoch mal zamestnanec obdobie poistenia v nezamestnanosti 858 dní. Pracoval aj na dobu určitú, aj na dobu neurčitú.
Riešenie
Obdobie poistenia v nezamestnanosti 858 dní je viac ako 730 dní, bývalý zamestnanec skončil pracovný pomer na dobu určitú, ale v posudzovanom období mal v posledných 4 rokoch aj dni poistenia v nezamestnanosti z pracovného pomeru na dobu neurčitú. V takomto prípade mu nevzniká nárok na dávku v nezamestnanosti.

TO AKOZE CO JE???? Len za to ze posledny PP bol na dobu urcitu a predtym mal pracovny pomer na dobu neurcitu, teraz nedostane podporu??? Hoci od 18-tky (teraz ma 30) maka ako srob, odvadza dane, plati si socialne positenie a vsetko, tak nedostane nic len preto ze toto jeho posledne zamestnanie bolo na dobu urcitu a predtym pracoval na dobu neurcitu? Akoze kde je v tomto logika?

Prosim o odpoved, lebo som z toho uz zufala. Mame male babo, ja som na rodicovskej dovolenke a ak mame zit z mojich trapnych 200 eur mesacne kym si najde novu robotu, tak zbohom :(
Katy a R
17.12.11,22:34
gabika, nerob paniku .. a pozri tu http://www.porada.sk/t16136-zakon-o-socialnom-poisteni-od-01-01-2011-a.html#104
skúma sa najskôr obdobie troch rokov dozadu - treba mať dva roky poistenia (odst 1) - vtedy je dĺžka 6 mesiacov.
.. ak toto spĺňa (samozrejme bude treba doložiť) - odst 2 ťa už nemusí zaujímať ;) (ten je pre tých, čo nsplnia podmienku v odst 1 - skúma sa doba 4 roky dozadu)