willy_24
27.01.06,12:40
Moja sestra získala od UFT licenciu na sprostredkovanie starobného dochodkového sporenia a v priebehu roka mala provizie vo vyske cca. 30 000 Sk, popri tom nemala ziadny iny prijem.
Podľa zakona c. 593/2003 Z.z. § 6 odst. 2 (d) by mala podat danove priznanie typu B.
Chcel by som sa spytat, ci si moze uplatnovat nejake nezdanitelne polozky a aku dan musi zaplatit?
ajobs
27.01.06,13:34
Moja sestra získala od UFT licenciu na sprostredkovanie starobného dochodkového sporenia a v priebehu roka mala provizie vo vyske cca. 30 000 Sk, popri tom nemala ziadny iny prijem.
Podľa zakona c. 593/2003 Z.z. § 6 odst. 2 (d) by mala podat danove priznanie typu B.
Chcel by som sa spytat, ci si moze uplatnovat nejake nezdanitelne polozky a aku dan musi zaplatit?

Môže si uplatniť paušálne výdavky 25% z príjmov a celú nezdaniteľnú čiastku 87.936 Sk. Takže daň bude 0.
Keďže mala príjmy do 43.968 Sk, nemusí podať DP ( § 32, ods.1 ZDP ).
lejka
08.02.06,12:53
Zamestnanec v TPP,ktorý má pridelené DIC ako sprostredkovateľ SDS a dosiahol príjem za sprostredkovanie SDS 40.000Sk nie je povinný podaľ DP B a môže si dať urobiť ročné zúčt. príjmov zo zamestnania?
Jozef Mihál
08.02.06,14:36
Nie, musí si podať sám DP, typu B.
lejka
08.02.06,15:32
Pán Mihál-ďakujem za odpoveď.A SZČO,ktorá vykonáva kadernícke služby a ešte má príjem cca 10.000Sk za sprostredkovanie staveb.sporenia,môže si uplatniť 60% výdavky /remeselné živnosti/ a príjem z prostredkovania stavebného sporenia považovať za náhodný príjem/do 22.900Sk §9/?
Jozef Mihál
08.02.06,15:47
Sprostredkovanie SDS rozhodne nemožno považovať za náhodný príjem.
Johanka
08.02.06,16:00
Sprostredkovanie stavebného sporenia je príjmom podľa § 6 ods.2 písm.d/ ZoDP a môžeš si z neho uplatniť výdavky percentom z príjmu vo výške 25 %.
lejka
13.02.06,15:35
Johanka,a môže si kombinovať výdavky,napr. :
§6 ods.1.písm.b=60% kadernícke služby/
§6 ods. 2 písm.d=25% /sprostredkovanie SS,SDS/
§6 ods.3/prenájom/=25%
?
Johanka
13.02.06,17:02
Áno,medzi príjmami z § 6 ods.1,2 a § 6 ods.3 môže kombinovať uplatňovanie výdavkov.
Pepa
13.02.06,17:18
Johanka,a môže si kombinovať výdavky,napr. :
§6 ods.1.písm.b=60% kadernícke služby/
§6 ods. 2 písm.d=25% /sprostredkovanie SS,SDS/
§6 ods.3/prenájom/=25%
?
Podľa mňa nie - nemôžeš kombinovať 60 a 25% v paragrafe 6 odst. 1 a 2.
Môžeš ich kombinovať iba s paragrafom 6 ods. 3.
lejka
13.02.06,18:13
Tak potom asi nemôžem uplatniť kaderníčke 60% pauš.výdavky,pretože mala príjem za sprostredkovanie stav.sporenia tých 10.000Sk a ešte prenajíma časť kaderníctva na robenie manikúry jednej SZČO,cca 24 tis.Sk.
Minulý rok mala výdavky v preukázateľnej výške.
Milan Benka
13.02.06,18:23
Zmena uplatňovania výdavkov: r.2004- §19, r.2005- §6ods.10, pozri si či máš splnenú podmienku v §17 odst.10 ZDP
Johanka
13.02.06,18:43
Podľa mňa nie - nemôžeš kombinovať 60 a 25% v paragrafe 6 odst. 1 a 2.
Môžeš ich kombinovať iba s paragrafom 6 ods. 3.
Chcela som zjednodušiť odpoveď a možno som niekoho doplietla. V § 6 ods.10 sa jasne píše, že si môže uplatniť výdavky precentom z úhrnu príjmov uvedených v §6 ods.1 a 2.