stefan-s
18.12.11,18:42
Zdravím Vás odborníci a poraďáci.
Blíži sa koniec roka a mňa čaká prvá účtovná závierka v živote. Za tento rok sa mi nahromadili nejaké nejasnosti s ktorými by som potreboval poradiť.
Ak by mi vedel niekto poradiť ako čo zaúčtovať bol by som veľmi rád.

Moje otázky:
1. Prijatá FA za predplatné odbornej a ekonomickej literatúry na rok 2012 (ako napr. Verlag Dashofer, Poradca, atď.). Zaplatená v tomto roku - platné na r. 2012...
2. Ako zaúčtovať poplatky týkajúca sa minulých rokov (nedoplatok zdravotného poistenia z r. 2004 Union).
3. V roku 2010 padol vo firme software a všetko týkajúce sa účtovníctva za predchádzajúce roky sa stratilo. Obchodujeme s jednou spoločnosťou už dlhšiu dobu t.j. niekoľko rokov a tento mesiac nám vystavili faktúru na sumu 1350€ a telefonicky nás požiadali sumu uhradiť o 107€ nižšiu z dôvodu preplatkov z minulých rokov (pár € v r. 2004 a pár v r. 2007) čo sme aj urobili no v účtovnom programe mi svieti, že tam máme teraz nedoplatok práve vo výške 107€. Keďže ja nevidím stav účtov z predchádzajúcich rokov ako som spomínal z dôvodu spadnutia celého systému a straty dát. Viete mi poradiť ako sa s tým vysporiadať? Ako ten preplatok zúčtujem?
4. Posledná vec, ktorá ma trápi je inventarizácia majetku (inventár, stroje, zariadenia, PC, atď...). Ako sa to robí? Ako označovať tento majetok? Ako spraviť súpis. Zaujíma ma komplet označovanie až po nalepenie štítkov na tento majetok. Čo všetko je súčasťou evidencie?

Ďakujem všetkým, ktorí budú vedieť odpovedať na tú ktorú otázku...
stefan-s
20.12.11,07:18
Prosím neviete niekto odpovedať aspoň na niektoré z otázok?
tictac7
20.12.11,07:27
1. 381,343/321
2. bol v roku 2004 účtovaný predpis v správnej výške a teraz sa len doplácalo?
3. aj keď padol SW, boli predsa k dispozícii zostavy k 31.12.2009 (hlavná kniha, knihy neuhradených faktúr... a hádam aj nejaká inventarizácia) na základe ktorých sa mali nahrať PS, zaúčtovať rok 2010 a pokračovať v tomto roku a je to bez problémov. Ako potom boli zinventarizované účty k 31.12.2010?
4. systém číslovania, označovania a evidencie majetku je určený v IS ÚJ....
KEJKA
20.12.11,08:04
nejaké nejasnosti - je to dosť velký objem informácií.
k 3.-padol systém ešte doplním, že rok 2010 ste nejakým spôsobom ukončili napriek tomu, že padol systém. Počiatočné stavy 1.1.2011 súhlasia s konečnými stavmi k 31.12.2010?
potom je možné, že ste kvôli padnutému systému nemali účtovníctvo za rok 2010 úplné - teda chýbajú údaje za roky 2009 a skôr, takto som zadanie pochopila ja. V tomto prípade zúčtuj nevyrovnanú faktúru do výnosov, lebo od dodávateľa máš písomné vyjadrenie,že mu dlhuješ o uvedenú čiastku menej.

k bodu 4 - skutočne si pozri písomné materiály k inventúre za rok 2009, 2010 a postupuj podľa toho, prípadne sa domáhaj internej smernice. Pre teba je to síce 1.RUZ, ale firma funguje roky, tak tieto postupy už musí ovládať.
stefan-s
22.12.11,08:49
KEJKA: k 3 bodu - správne si to pochopila... je to také trošku menej v poriadku :). Dať to do výnosov mi to radilo už viac ľudí. Tzn. dorovnať tú faktúru ako: 321/6XX. Na aký výnosový účet to hodiť?

tictac7: nahodiť to na 381 na spoločný účet, alebo ku každému robiť zvlásť analytiku? (telefón, poradca podnikateľa, atď...).
Hmmm, a dobrá otázka či bol účtovaný predpis v správnej výške v r. 2004 (z PC sa všetko stratilo a dokumenty ani neviem kde sú), ale pravdepodobne tam bol nejaký nedoplatok (bola odvedená nižšia suma než mala byť).
Dav
22.12.11,09:18
381 nemusíš mať osobitnú analytiku na každý NBO. Okrem správneho vyčíslenia NBO (poistky, úroky, telefóny, atď.)je dôležité aj to, aby si na začiatku roka, po otvorení účtovných kníh, tieto náklady vedel správne zaúčtovať.
KEJKA
22.12.11,09:20
321/648 - odpis záväzku
381............aj účet 381 musí byť položkovo inventarizovaný, je to len na tebe a na možnostiach SW. Ak to dáš na jeden účet, tak si musíš k tomu urobiť rozpis, ktorá suma sa čoho týka.
SW ako COMPEKO, umožňuje mať aj 381-ku saldokontovú, takže je to automaticky položkovo inventované. Niekto to dáva - hlavne ak ide o viac položiek na osobitné analytiky, prípadne aspoň podľa druhov - osobitne poistné, osobitne predplatné, atd. Je to len na Tebe, ako si vytvoríš smernicu.

ak ide o doplatok z r.2004 a nevieš to identifikovať, nemáš k tomu predpis a nebudeš to riešiť napr. vo vzťahu k zamestnancovi, tak to daj na 524-pripočitateľú sumu, teda najlepšie na osobitnú analytiku.