Mimka111
18.12.11,20:10
Ahojte
Potrebovala by som surne poradit

V roku 2010 sme kupili auto na leasing/postupenie/ a ja som ho zaradila na odpisovanie na 4 roky a mala som len do skoncenia leasingu.. 25mesiacov...
v roku 2010 som mala odpisat 1700EUR a ja som odpisala 1200EUR. /kde mam dat tych zvysných 500EUR/
teraz neviem ako to mam zauctovat aby to bolo spravne.

Poradite mi? Ďakujem

A neviete mi poradit ako to mam teraz spravne nahodit do programu /OMEGA/ /do majetku
Mimka111
19.12.11,15:53
este by som sa vas chcela opytat... ked som do obstaravcej ceny pocitala aj DPH a zaradila to na ucet 022? /sme platcami DPH ale nebol narok na odpocet/
- teraz uz viem ze som to mala zauctovat takto 022/474 a 548/474...
neporadite mi ako to mam dat vsetko do poriadku?...

Dakujem..
Mimka111
01.01.12,15:56
tento majetok mozem odpisovat uctovne 4 roky? alebo musim odpisat tiez aj uctovne do skoncenia leasingu?
KEJKA
01.01.12,17:14
.................V roku 2010 sme kupili auto na leasing/postupenie/ a ja som ho zaradila na odpisovanie na 4 roky a mala som len do skoncenia leasingu.. 25mesiacov...
v roku 2010 som mala odpisat 1700EUR a ja som odpisala 1200EUR. /kde mam dat tych zvysných 500EUR/
teraz neviem ako to mam zauctovat aby to bolo spravne. ....................
no ide o to, ako si to vysporiadala v DPPO. Účtovne môžeš odpisovať 4 roky, len daňovo podľa počtu mesiacov. Takže účtovníctvo neopravuj, zaúčtovaný odpis daj na kartu majetku vo výške, ako píšeš, že bol zaúčtovaný. Daňovo vysporiadaš len tak, že môžeš podať dodatočné DPPO a znížiť si daňovú povinnosť za rok 2010, ale ak bol zisk, môžeš využiť x-krát citovaný odst.26)..............aj ked tento prípad sme myslím nepreberali, ale je dosť možné, že to môžeš vyriešiť aj v DPPO2011



este by som sa vas chcela opytat... ked som do obstaravcej ceny pocitala aj DPH a zaradila to na ucet 022? /sme platcami DPH ale nebol narok na odpocet/
- teraz uz viem ze som to mala zauctovat takto 022/474 a 548/474.............Dakujem..
to je horšie. Pri LZ sa nedáva DPH do obst. ceny ale priamo do nákladov, ak nie je nárok na odpočet - ale prečo by nebol? asi šlo o postúpenie staršej zmluvy ..........
tým pádom máš zle OC a teda máš zle aj odpisy z tohto titulu. Takže oprav najskôr NC únejaké odstupné tam nebolo? a nejaký poplatok LZ tiež nie?,
opravné účtovanie -022 / -474, DPH asi za 8-9 mesiacov 548/474, nad odpisom by som pošpekulovala...................:)

tento majetok mozem odpisovat uctovne 4 roky? alebo musim odpisat tiez aj uctovne do skoncenia leasingu?
ktorý tento majetok?
účtovne môžeš 4 roky, daňovo tak ako si napísala - 25 mesiacov, ak išlo o LZ.
Mimka111
02.01.12,10:27
Ďakujem Ti Kejka veľmi pekne.. veľmi mi tvoja rada pomohla...pokúsim sa to nejako dať do poriadku...Ďakujem...
Mimka111
06.01.12,21:40
Ahojte..
potrebovala by som poradit
kazdy Q-tal v roku 2010 sme dostali od firmy Cocacola proviziu vo forme /dobropisu bez DPH/za to ze berieme od nich napoje.. nejake percenta zo zisku ... ktore nam poslali na BU .. v roku 2011 v marci nam dali financny prispevok 20 000EUR a my sme sa zaviazali na 6rokov ze budeme od nich odoberat napoje...
potrebovala by som poradit ako to mam zauctovat...ja som to dala na 378/688. ... 20 000EUR
ale oni nam stale posielaju tie dobropisy kazdy Q-tal . .a ja neviem ako to mam spravne zauctovat...

prosim poradte....
KEJKA
06.01.12,22:17
musíte mať predsa zmluvu, príspevok môže byť jedna vec a dobropisy druhá
Mimka111
06.01.12,22:29
my mame zmluvu.. v roku 2010 nam davali kazdy Q- tal proviziu nejake percenta zo zisku na BU okolo 300EUR. ale teraz v roku 2011 nam dali prispevok 20 000 EUR s tym ze tie provizie nam uz davat nebudu 6 rokov a ktore sa budu odpocitavat od toho prispevku... a teraz nam posielaju dobropisy bez DPH kazdy Q tal ktore nam uz neposielaju na BU . a ja neviem ako to mam zauctovat...
ani1
07.01.12,11:26
Môže sa účtovne odpisovať aj viac ako 4 roky?
Tweety
07.01.12,13:30
Môže sa účtovne odpisovať aj viac ako 4 roky?
ÁNo, ÚO si stanovuje ÚJ podľa svojich potrieb sama.
cathyna
02.02.12,09:16
Sú odpisy chybne zaúčtované a odpočítané odpisy v DPPO ak sa účtovné a daňové odpisy rovnajú?
Jedná sa o stroj, ktorý bol kúpený na leasing, stiahla som si tabuľku z porady na výpočet odpisov, v ktorej som si vypočítala odpisy (viď.príloha), ale účtovné a daňové odpisy sa nerovnajú, bolo treba každý rok upraviť daňový základ. Avšak účtovníčka predo mnou uplatňovala len účtovné odpisy, aj v daňovom priznaní uvádzala rovnakú sumu pri účtovných aj daňových odpisoch. Postupovala správne? Teraz neviem ako mám uplatniť odpisy za rok 2011, keďže za tento rok mi vyšlo, že by som mala zvýšiť daňový základ.
KEJKA
02.02.12,16:23
k príspevku11
nahliadla som do tej tabuľky, tabuliek, je to dané všeobecne, lebo účtovný odpis môže byť iný ako daňový, ale daňový musí vždy lícovať s dobou trvania LZ zmluvy.
takže nie je až taká chyba, ak sa tieto odpisy aj zaúčtujú, lebo zodpovedajú zásade účtovania odpisov podľa mesiacov používania.
TAk si over, či v účtovníctve máš tie "daňové" odpisy zaúčtované, ak áno, bola prijatá tátpo zásada a tým pádom netreba nič meniť, len tabuľku pre účtovné odpisy.
cathyna
02.02.12,16:52
Veď práve, že zaúčtované nie sú daňové odpisy, ale účtovné ( 72 mesiacov a nie 44 mesiacov ako trval leasing). Leasing bol ukončený v roku 2010, takže za rok 2011 by som už nemala uplatňovať daňový odpis.
A tie účtovné (72 mesiacov) boli považované aj za daňové.