polyneikos
18.12.11,19:45
Zdravím,

s kamarátmi by som chcel ísť na roadtrip smer Rumunsko, Macedónsko, Ukrajina,... Nakoľko sme študenti, stačí nám nejaké staré auto vpodstate bez reálnej hodnoty. Čo však, ak sa niekde pokazí? To je u staršieho auta aj dosť pravdepodobné.. Pokiaľ by to bola malá závada, opravíme to aj svojpomocne, ak však niečo väčšie, neoplatí sa to opravovať vôbec.

Tak ma napadá, ako sa zbaviť auta v zahraničí? Na Slovensku ho potom treba odhlásiť, teda odovzdať značky, technický preukaz a buď doklad o registrácii inde alebo doklad o zošrotovaní. Určite však ani jeden z tých dokladov nebude také ľahké vybaviť niekde v macedónskej dedine. Keď som sa pýtal na dopravnom inšpektoráte len zopakovali tie tri veci potrebné na odhlásenie, ale teda neviem si prestaviť ako nejakým tureckým policajtom vysvetľujem, že chcem certifikát o ekologickom zošrotovaní...

nejaké nápady / skúsenosti? počuli ste o podobnom prípade?
marleau
18.12.11,18:52
Tak uveď,že ti ho ukradli alebo zhorelo,čo ja viem,v Sýrii,to nebude nikto zisťovať.A ty ho zatiaľ predaj v Rumunsku za raňajky.
arizona
18.12.11,19:00
V tych krajinach co si napisal Ta mozno domorodci predbehnu a auto ukradnu skor ako si zmyslis,ani nebudes potrebovat vyhovorky :D
Namiesto "ekologickeho certifikatu" o zosrotovani pouzijes doma na odhlasenie doklad,ktori ti policia vystavi,ked nahlasis kradez...:---
Ice dive
18.12.11,19:08
no len sranda bude, ak ho po trojročnom intenzívnom pátraní vyzve naša polícia, že v spolupráci s kolegami zo zahraničia ti našli auto v Macedónskej dedine... môžte si poň ísť:D:D:D:D
marleau
18.12.11,19:14
no len sranda bude, ak ho po trojročnom intenzívnom pátraní vyzve naša polícia, že v spolupráci s kolegami zo zahraničia ti našli auto v Macedónskej dedine... môžte si poň ísť:D:D:D:D

Tak ho tam zapáli.
Stefan2005
18.12.11,19:16
... som sa pýtal na dopravnom inšpektoráte len zopakovali tie tri veci potrebné na odhlásenie...

skús sa opýtať v poisťovni (kde platíš PZP) na asistenčné služby - niektoré ponúkajú v rámci asistenčných služieb v zahraničí aj "vyradenie vozidla z evidencie a jeho zošrotovanie v prípade, že odhadované náklady na opravu budú vyššie ako trhová hodnota vozidla na území SR" - v takomto prípade máš legálne vyriešený problém

zdroj: http://blog.superpoistenie.sk/asistencne-sluzby-v-pzp
Ice dive
18.12.11,19:28
skús sa opýtať v poisťovni (kde platíš PZP) na asistenčné služby - niektoré ponúkajú v rámci asistenčných služieb v zahraničí aj "vyradenie vozidla z evidencie a jeho zošrotovanie v prípade, že odhadované náklady na opravu budú vyššie ako trhová hodnota vozidla na území SR" - v takomto prípade máš legálne vyriešený problém

zdroj: http://blog.superpoistenie.sk/asistencne-sluzby-v-pzp

to je síce pravda, ale táto služba platí len v prípade, že by bol účastníkom nehody... t.j. ak by auto bolo nepojazdné z dôvodu poruchy asistenčná služba mu zdarma nepomôže... a fingovať dopravnú nehodu v zahraničí kde nepozná zákony a riskovať zdravie je podľa mňa veľký risk...
Stefan2005
18.12.11,19:48
to je síce pravda, ale táto služba platí len v prípade, že by bol účastníkom nehody... ..

vieš toto tvrdenie doložiť aj relevantnou odvolávkou alebo si to len myslíš ?

lebo skoro každá poisťovňa v rámci asistenčných služieb je "k dispozícii sú v prípade nepojazdnosti vozidla následkom poruchy, nehody alebo v prípade odcudzenia vozidla;"

http://www.tatry-sos.eu/dopravna-nehoda/asistencne-sluzby/
Ice dive
18.12.11,20:24
vieš toto tvrdenie doložiť aj relevantnou odvolávkou alebo si to len myslíš ?

lebo skoro každá poisťovňa v rámci asistenčných služieb je "k dispozícii sú v prípade nepojazdnosti vozidla následkom poruchy, nehody alebo v prípade odcudzenia vozidla;"

http://www.tatry-sos.eu/dopravna-nehoda/asistencne-sluzby/

no pracujem v poisťovni a zostavovanie týchto asistenčných programov patrí k náplni mojej práce, a čo myslíš, keď poistka na PZP stojí v priemere 110 € na rok... aký reálny servis za to môžeš dostať???
najčastejšie využívanými službami sú náhradné vozidlo resp. odťah a aj tieto sú limitované určitou sumou. Cieľom asistenčnej služby je v prvom rade spojazdniť klienta, za čo najnižšie náklady, t.j. klient si službu nevyberá a o každej poskytnutej službe rozhoduje operátor asistenčnej služby podľa situácie... t.j. ak budeš mať poruchu, že auto neštartuje tak v 90 % po telefóne závadu nebude vedieť určiť, a pošle technika... vzniknú náklady na jeho výjazd a diagnostikovanie závady, určí závadu a predpokladaný rozpočet na opravu... potom je na klientovi, či do opravy ide, alebo nie... povedzme, že odíde alternátor, oprava 400 € hodnota auta 300 €, ekonomicky oprava neúčelná, náklady na opravu a materiál si musí klient hradiť sám (žiadna asistencia nekryje náklady na náhradné diely)... klient povie, 400€ nedám chcem dať auto zošrotovať... asistenčná služba je z toho vonku, nakoľko servis poskytla (technik a diagnostikovanie), to že klient nemá peniaze na opravu resp. rád by sa auta zbavil na ich náklady, nie je problémom asistenčnej služby... to by zákonná poistka stála iné peniaze, ak by sa ľudia začali takto zbavovať vrakov, že pôjdem na výlet, a ak sa pokazí, poisťovňa ma zbaví vraku...

ďalšia vec, je že v podmienkach máš jasne napísané, že asistencia sa poskytuje len v prípade, ak klient udržuje auto v prevádzky schopnom stave - má platnú STK, EK prípadne nezanedbáva povinnú údržbu vozidla...
Stefan2005
18.12.11,20:52
no pracujem v poisťovni a zostavovanie týchto asistenčných programov patrí k náplni mojej práce,...

Je smutné, že to, čo si napísal, vôbec nekorešponduje s tým, čo v rámci služieb poisťovne propagujú, sľubujú...
No nerobím si ilúzie - tebou naznačený postup možno radi vy(zne)užívajú poisťovne, ak majú niečo plniť


... asistencia sa poskytuje len v prípade, ak klient udržuje auto v prevádzky schopnom stave - má platnú STK, EK prípadne nezanedbáva povinnú údržbu vozidla...

... predpokladám, že bez zvýraznených skutočností by zadávateľ ani nevycestoval resp. nemohol vycestovať za hranice.

zadávateľ nehovoril o špekulácii, pýtal sa na možnosť riešenia situácia v zahraničí, ak sa stane nepojazdným... Poukázal som mu na možnosti, ktoré propagujú poisťovne... že si potvrdil politiku poisťovní, ma len utvrdzuje, že im netreba platiť ani cent navyše, čo vyplýva zo zákona...
lujza.j
18.12.11,21:12
moj chlap ked pred pá týždňami uzatváral zákonnú poistku tak mu chlap na kopčianskej/BA/ dal jasne najavo ktorú poisťovňu treba zvoliť ked bude často cestovať do zahraničia,aby mal dostačujúce asistenčné služby, čo je aj jeho prípad.
Ice dive
19.12.11,04:25
Je smutné, že to, čo si napísal, vôbec nekorešponduje s tým, čo v rámci služieb poisťovne propagujú, sľubujú...
No nerobím si ilúzie - tebou naznačený postup možno radi vy(zne)užívajú poisťovne, ak majú niečo plniť



... predpokladám, že bez zvýraznených skutočností by zadávateľ ani nevycestoval resp. nemohol vycestovať za hranice.

zadávateľ nehovoril o špekulácii, pýtal sa na možnosť riešenia situácia v zahraničí, ak sa stane nepojazdným... Poukázal som mu na možnosti, ktoré propagujú poisťovne... že si potvrdil politiku poisťovní, ma len utvrdzuje, že im netreba platiť ani cent navyše, čo vyplýva zo zákona...

no nekydaj na poisťovne, asistencia je služba, ktorú poisťovňa nakupuje, od externého dodávateľa... však si pozri link, čo si sem priložil, spolupracuje asos s nejakou poisťovňou priamo alebo spolupracuje so spoločnosťami ako Europ asistance, Eurocross, Mondial, AXA asistance...
v podstate poisťovňa platí za každú jednu uzavretú zmluvu cca 2-3 € ročne asistenčnej službe či klient služby čerpá alebo nie... a ver tomu, že každá poisťovňa sa práve z tohto dôvodu snaží o to, aby túto službu ľudia čo najviac využívali, a to z dôvodu, že asistencia je v podstate jediná pridaná hodnota, ktorú klient dostane (že bude o neho postarané v prípade núdze...).
zober si situáciu, že si práve nabúral v krajine, ktorú nepoznáš, si v šoku, tešíš sa že si prežil bez újmy na zdravý, nevieš čo skôr, a operátor ti na druhom konci oznámi, že to auto čo si si kúpil za 15 000 € treba dať zošrotovať...(málo kto sa chce auta zbaviť len tak na príkaz...)
počas svojej profesionálnej praxe som sa ešte nestretol s tým, že by sa v zahraničí šrotovalo auto... lebo ľudia sa vždy snažia dostať svoj majetok domov resp. ho nejako speňažiť... (napr. to čo by bola na západe totálka, sa u nás dá ešte opraviť...)
polyneikos
19.12.11,14:38
V prvom rade ďakujem všetkým diskutujúcim za nápady a rady.

1. radšej by som to celé vyriešil legálne :) alebo aspoň nie nelegálne.

2. isteže budem mať platnú technickú aj emisnú kontrolu. nepotrebujem sa zabiť v aute, ktoré nie je vporiadku

3. ten nápad s poistkou sa mi celkom páčil, vpodstate stačila by mi taká klauzula, že pokiaľ je oprava drahšia ako hodnota auta, tak sa dá na náklady poisťoňe v tej krajine zošrotovať a nejaká tá asistenčná služba vybaví tie papiere okolo. sú však asistenčné služby aj v nejakom tom Moldavsku? viete niekto, že by také poistenie bolo?


a operátor ti na druhom konci oznámi, že to auto čo si si kúpil za 15 000 € treba dať zošrotovať...(málo kto sa chce auta zbaviť len tak na príkaz...)
počas svojej profesionálnej praxe som sa ešte nestretol s tým, že by sa v zahraničí šrotovalo auto... lebo ľudia sa vždy snažia dostať svoj majetok domov resp. ho nejako speňažiť... (napr. to čo by bola na západe totálka, sa u nás dá ešte opraviť...)

-tak to by mne celkom vyhovovalo .)


moj chlap ked pred pár týždňami uzatváral zákonnú poistku tak mu chlap na kopčianskej/BA/ dal jasne najavo ktorú poisťovňu treba zvoliť ked bude často cestovať do zahraničia,aby mal dostačujúce asistenčné služby, čo je aj jeho prípad.

.) tak teda - akú?
Ice dive
19.12.11,16:37
obráť si bielu a zelenú kartu na druhú stranu, kde máš uvedené jednotlivé štáty kde platí poistenie, a tam platia aj asistenčné služby...

smolu máš len v tom, že náklady na opravu sa posudzujú v domovskej krajine t.j. na Slovensku... takže ak by sa ti auto porúchalo v Moldavsku, a tam by bola oprava nákladnejšia ako na SK tak asistenčná služba nebude riešiť šrotovanie ale dovoz auta na SK kde sa bude riešiť oprava, lebo poisťovňu to celé stojí 2-3 € do roka za zmluvu či sa služba čerpá alebo nie...
dolfort
23.12.11,01:53
vieš polyneikos, ja myslím že to na čo sa pýtaš je len čisto hypotetická možnosť. Krajiny kam sa chystáte sú v najlepšom zmysle krajiny neobmedzených možností, kde tak odhadom 90% populácie má bohaté skúsenosti s prevádzkou autovrakov na pozemných komunikáciách.
Čiže keď sa vám váš vehikel tam pokazí, vidím celkom reálnu šancu že to dokážete opraviť buď svojpomocne alebo za bagateľ s pomocou miestnych vesničanov, ktorí sú majstri improvizácie. V každej väčšej dedine nájdeš autodielňu s mechanikmi triedy F1. Vezmite si len nejakú domácu slovenskú pálenku ako univerzálne platidlo.
No worry, go ahead.