bob the builder
18.12.11,19:47
Nazdar porada,
rád by som založil túto novú tému. Tento nápad ma máta už nejaký čas a nie som si istý či to má nejaký ekonomický efekt tak by som ho rád prediskutoval s vami ktorý s tým máte skúsenosti či už teoretické alebo praktické ;)
Takže otázka znie : Oplatí sa zachytávať odpadovú vodu napr. z vane a potom ju následne použiť na splachovanie wc ? Samozrejme prefiltrovanú. Nemám to spočítané ale tipujem že splachovanie tvorí drvivú väčšinu odberu studenej vody v domácnosti.
Priatelia vopred ďakujem za vaše názory :rolleyes:
marleau
18.12.11,19:12
Nad týmto som už dávnejšie premýšľal.Bývam na sídlisku na kopci,pod nami je mesto.Všetky plochy sídliska sú odvodnené,ale určite nevyužité ako úžitková voda v nižšie položených častiach mesta.Jedná sa o výškový rozdiel asi 50 m.Ekonomicky by to možno nevyšlo,ale voda je a bude čoraz drahšia,hlavne v časoch sucha,čo možme povedať o celom tomto roku.Na splachovanie by som určite použil nie odpadovú vodu z vane,ale dažďovú.Chce to nádrž (alebo sústavu nádrží),ale určite je to cesta ako šetriť hlavne pitnou vodou.
TomasHC
19.12.11,07:01
Ja skôr zvažujem zachytávať dažďovú vodu, tá aspoň nie je taká tvrdá a nebude asi ani taká znečistená ako voda po sprchovaní...
Letko
19.12.11,07:07
Rodičia majú biologickú čističku, vyčistená voda ide do bývalej žumpy a s takouto vodou polievajú stromčeky.
bob the builder
20.12.11,17:50
Ďakujem za postrehy, uvažoval som aj o tej dažďovej vode, ani to nemusí byť zlé riešenie. Skôr ako ekonomické hľadisko je tu zohľadnené ekologické. Splachovanie pitnou vodou sa mi javí ako mrhanie :(
Otázne je koľko je nutné investovať nakoľko ušetrená suma sa bude rádovo pohybovať v desiatkach eur/rok ale samotné "zostrojenie recyklačky" + ďaľšie prevádzkové náklady budú návratné v dlhšom časovom horizonte.

Viac zaujímavá je tá myšlienka od MARLEAUa vzhľadom k množstvu ušetrenej pitnej vody.
Asi by ani neuškodil nejaký zákon na povinné recyklovanie odpadovej vody, resp. využívanie dažďovej vody :rolleyes:
misoft
20.12.11,18:12
mimotemy
Asi by ani neuškodil nejaký zákon na povinné recyklovanie odpadovej vody, resp. využívanie dažďovej vody
Nebol by to zlý zákon, lenže okamžite by sa vytvoril ďalší zákon, ako spoplatniť dažďovú vodu (okrem stočného - tam už platíš aj za spadnuté vodné zrážky). Takže by potom bolo vodné - za pitnú vodu, stočné - za odpadovú vodu, dáždne - za daždovú vodu. Kua, zase by sa štát poriadne nabalil - aspoň 1/3 by mal bez roboty.
220870
20.12.11,18:31
Veľmi zaujímavé a inšpiratívne.
http://vegetacnecistiarne.blogspot.com/
bob the builder
26.12.11,10:21
Veď stočné za odpadovú vodu aj dažďovú už existuje .
bob the builder
26.12.11,10:27
zaujímavé a inšpiratívne to síce je ale naša téma je trochu o inom mimotemy

... nemá niekto skúsenosti z praxe ? že by už niečo podobné realizoval ?
TomasHC
27.12.11,07:14
zaujímavé a inšpiratívne to síce je ale naša téma je trochu o inom mimotemy

... nemá niekto skúsenosti z praxe ? že by už niečo podobné realizoval ?

Prakticky nie, ale pozri si http://voda.tzb-info.cz/vlastnosti-a-zdroje-vody/7024-potencial-vyuzivania-zraskovej-vody-z-povrchoveho-odtoku